KKTC Gazi Mağusa Bisiklet Turu – Son

Tur ile ilgili araya macera yarışları vs girince son bölümü atlamıştım. O yüzden sizleri son bölüm ile karşı karşıya bırakıyorum. Bu bölümde Mağusa içinden Tuzla köyündeki eski evime nostalji turu yapıyorum.

Tuzla Girişi

Bu evde inanılmaz anılar gerçekleşmişti. Ev aynı halde sanki 15 yıl öncesindeki gibi duruyor. Özellikle bahçesi gene facia durumda. O otlarla çok uğraşmış kesip garaj yapmıştım.

Tuzla Turan Kaynak Sitesindeki Eski Evim

Buradan hala toprak olan ve 16 yıl önce detoprak olan 🙂 yoldan Tuzla köyüne devam ediyorum. Tuzla 2000 kişinin yaşadığı küçük bir köy. 1974 savaşı sırasında şehit vermiş, kayıplar içinden en sonunda bazılarının bulunduğu ve acıları tazelenen küçük bir köy. Ama asıl köyün en önemli iki noktası köyün hemen 2 km yanında bulunan St.Barnabas Manastırı ve Salamis harabeleridir. Bu iki tarihi bölgeyi daha önceleri KKTC’de okurken çok gezmeme rağmen o zamanlarda dijital fotoğraf makinem olmadığından çekememiştim. Yolda giderken papatya tarlalarının arasında ise çok duygulandım. Yeşil kıbrıs’ı 10 yıl sonra tekrar görmek beni çok etkiledi…

Yeşil Kıbrıs

St.Barnabas Manastırı

Salamis’te doğmuş Yahudi bir ailenin oğlu olan, St. Barnabas, Kudüs’te eğitim gördükten sonra Kıbrıs’a döner ve Hıristiyanlığı yaymak için 45 yılında St. Paul ile çalışmaya başlar. Bu faaliyetlerden dolayı vatandaşları tarafından öldürülüp, cesedi denize atılmak üzere bir bataklığa saklanır. St. Barnabas’ın öğrencileri olayları izleyip, cesedi Salamis’in batısında bir yeraltı mağarasına gömerler ve göğsüne de St.Mathews’un yaptığı incilin kopyasını koyarlar. Cesedin yeri bilinmediğinden uzun yıllar gizli kalır. 432 yıl sonra piskopos Anthemios, mezarı rüyasında gördüğünü söyleyerek, açılmasını ister. Mezar açıldığında St. Mathews incili dolayısıyla, St. Barnabas teşhis edilmiş olur.

St. Barnabas Manastırı

Bu keşif sonrasında Piskopos, Istanbul’a giderek İmparator Zeno’yu bilgilendirir ve Kıbrıs kilisesinin özerkliğini kazanır. İmparator, gömütün bulunduğu yerde bir manastır inşa edilmesi için bağışta bulunur. Manastır 477’de inşa edilir. Manastır bir kilise, avlu ve avlunun üç yanında bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana gelmiştir. St. Barnabas kilisesinde çoğunluğu 18. yy’dan kalma zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Manastırın avlusunda bulunan bazalt değirmen Enkomi yerleşim bölgesinden, diğer sütun ve taşlar ise Salamis’ten gelmiştir. Papazların yaşamlarını sürdürdüğü odalar ise restore edilerek bir Arkeoloji müzesi haline getirilmiştir. Bölgenin en geniş müzesinde, Kıbrıs’ın Neolitik Döneminden Roma Dönemine dek geniş bir çizgideki tarihsel sürece ait çeşitli eserleri görebilmek mümkündür.
ALINTI :http://kibris.com.tr/kuzey-kibris/magosa/salamis-antik-kenti

Manastır Resimler

Barnabas manastırı okuldayken kitabımızı alıp çok komik bir ücrete girip okuyabileceğimiz, huzur dolu bir yer. Yazın güneş battıktan sonra avlusunun serinliği ve sessizliği gerçekten bir başka özeldir. Hemen yanı başında bulunan St.Barnabas’ın mezarı yaklaşık yürüme ile manastıra 200 metre uzaklıkta ve yer altındadır. Giderseniz orayı atlamadan dönmeyiniz.
St Barnabas Manastırı St Barnabas Manastırı St Barnabas Manastırı

St Barnabas Manastırı St Barnabas Manastırı St Barnabas Manastırı

Bir sonraki durağım buradan yaklaşık 2km uzaklıktaki Salamis harabeleri. Küçük tekerlekli bisikletim beni kovalayan tüylü çoban köpeğini ancak 1.5 km’de yormama imkan veriyor. ayaklarım yoruluyor. Arabalar köpeği ezmemek için uğraşıyorlar. Durunca ise bana saldırıyor. Böyle enteresan bir problemle uğraşarak varıyorum harabelere.

Saldırgan Köpek- Kıbrısta

Dondurmacı

Harabeler Mağusa’nın karpaz yarım adasına göre çıkışında 7.5 km sonra sağda. Sapaktan sonra bir piknik alanı var burayı 750 metrede geçince yol sonunda sağ tarafta giriş ve bekçi kapısına rastlıyorsunuz. Burası aynı zamanda plaj. Dolayısı ile efsanevi ingiliz dondurma minibüsü ve çok sevdiğim ingiliz usulü krema dondurmaya rastlıyorum. Ve hemen nostalji yapıyorum.
Kıbrıs Dondurma Keyif

Salamis Antik Şehri

Salamis harabelerinde özellikle üniversite yıllarında Jesus Crist Superstar’ı sahneleyen arkadaşlarım olmuştu. Nil, Afet ve tabiiki başrol oyuncusu Aral Balkan. Bir çok kereler ziyaret ettiğim antik kentin fotoları beğeninize sunulur.

Salamis Antik Kenti

Salamis antik kenti, Magosa’nın 6 km kuzeyinde, Kanlıdere (Pedios) nehrinin kıyısında yer almaktadır. Bronz Çağı sonlarında kurulan Salamis kentinin kuruluş efsanesine göre kurucusu Teukros’tur. Atina yakınlarındaki Salamis adasının kralı Telamon’un oğlu olan Teukros Troia savaşı sırasında kardeşi Aiax’ın intiharını engelleyemediği için babası tarafından memleketinden kovulur ve buraya gelerek kenti kurar.

Salamis Harabeleri

Salamis’teki en erken buluntular M.ö. 11. yüzyıla aittir. Nekropolisten elde edilen verilere göre bu dönemde kentte Fenike tesiri hakimdir. M.ö. 708 yılından itibaren ise tüm ada ile birlikte Salamis de Asur hakimiyetine girmiştir. Kent 669’da sona eren Asur hakimiyetinin ardından bir müddet bağımsız krallık olarak yaşasa da sonradan Mısır hakimiyetine girmiştir. M.ö. 525 yılında ise Mısır’ın Perslerin eline geçmesi ile birlikte Kıbrıs da Pers yönetimine girer. Büyük İskender’in doğu seferi sırasında Pers yönetiminden kurtulur.

Salamis Antik Şehri

76/77 yıllarında meydana gelen depremler nedeni ile kentin tahrip olduğu antik kaynaklardan bilinmektedir. Kent yeniden imar edilse de de 332-342 yılları arasında yaşanan depremler sonucunda oturulamaz hale gelir. Constantinus II daha küçük bir plana göre “Constantia” adıyla kenti yeniden kurar. Yeniden kurulan kent Kıbrıs adasının başkentliğini Baf’ın elinden alır. 647 yılından itibaren başlayan Arap akınları, ayrıca depremlerin neden olduğu yıkım ve limanın dolması sebepleri ile Salamis terk edilir. Salamis’i terk edenlerin Magosa’ya yerleştiği düşünülmektedir.

Salamis Antik Şehri

Kuzey Kıbrıs’taki en önemli ören yerlerinden birisi olan Salamis kenti 1952-1974 yılları arasındaki kazılarla kısmen açığa çıkarılmıştır. 1974 yılında kesilen kazı çalışmaları 1998 yılından beri Ankara Üniversitesi tarafından yeniden başlatılmıştır.

Salamis Antik Şehri

Ören yerinde görülebilecek yapı kalıntılarının tamamı Roma Dönemine aittir. Söz konusu yapılar gymnasium, forum, agora ve hamam gibi kamu yapılarıdır.

Son olarak otelime dönerken marketten içli köfte alıyorum. Kıbrıs usulü, uzun yanında limanu kesilmiş. Bir başkadır tadı. son bozukparamı bu ve bir ayrana ayırıyorum. Otelime ertesi sabah çok erken uçmak üzere dönüyorum…

Kıbrıs İçli Köfte


Paylaş

“KKTC Gazi Mağusa Bisiklet Turu – Son” üzerine 4 yorum

  1. Bende Kıbrıstayım şu an ve görmediğim yerlere rehber oldunuz.Teşekkürler paylaşımınız için.

  2. Emre:

    Iran 1998 dunya kupasi – you were the greatest fan of Ali Daei!

    Seneler sonra seni hatirladim, web’i aradim…masallah yani dunyayi gezmissin – fotograflar super…you have a fan here in Austin/TX!!!Belki bir gun Amerika guneyine gelirsen beni haberdar edersin…

    Hoscakal,
    Ali hoca(n)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir