St. Tropez Gezisi – St. Tropez Trip

Eylül ayında yaptığımız gezide St.Tropez‘ye de gittik. Cannes‘dan yapılan araba yolculuğu 2 saat kadar sürdü ve inanılmaz trafik vardı. Hava günlük güneşlik yol bitmek bilmiyor, karnımız aç ama sonunda vardık, hemen arabamız için park yeri arıyoruz, burası inanılmaz kalabalık dolayısıyla park bulmak zorlaşıyor.

In September, we went to St Tropez. The car trip/The journey from Cannes to St.Tropez took 2 hours, and there was a terrible traffic jam. The weather was hot and it felt like we were on an enless road. we were hungery, as well, but finally we arrived. And from that moment on we started to look for a parking lot for our car. It was increadibly crowded, so we had difficulty in finding one.

sttropes_2009

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

Ara sokaklarda bir yere bırakıyoruz arabamızı, yolumuz liman ve çok açız öğle vakti bir şeyler yememiz gerek. Limana bir iniyoruz ki; o da ne 🙂 Ana baba günü, her yer tıklım tıklım. Bunun sebebi Rolex yat yarışlarında büyük teknelerin duraklarından birinin olduğu güne denk gelmemiz.

We had left our car somewhere in the alley. We headed towards harbour. It was lunchtime, so we were starving. As soon as we had stepped on harbour, we realized that everywhere was bursting at the seams. What a coincedence!  The harbour happened to be a stop for gigantic boats attending Rolex yatch races on the day we came.

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

Ama başka bir enerjisi var. Burası aslında küçük bir balıkçı  köyü. 1950 yıllarında sanatçılar, yazarlar, iş adamları burayı keşfediyor. Picasso, Françoise Sagan ve diğer sanatçılara rastlamak o zamanlar  mümkünmüş. Sonradan Brigitte Bardot’nun buraya gelmesiyle kasaba ölümsüzleşiyor. Paris‘li zenginlerin ve dünys jet setinin uğrak tatil yeri oluyor.

Still, it spreads a positive energy. St Tropez is in fact a small fishing village. In 1950, artists, writers, businessmen explored here. To come across with Picasso, Françoise Sagan, was possible at that time/on those days. With Brigitte Bardot’s coming to this town, it has been immortalized. And it has become a holiday resort for rich people of Paris and the world’s aristocrats.

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

Limanda tur attıktan sonra gözümüze kestirdiğimiz restorana oturuyoruz. Arka masalarda Brigitte Bardot var,  St.Trpoez‘i ünlü yapan kişi de aslıda o zaten; kalkarken fark ettik.Yemekler müthiş, tabiki balık ve deniz ürünleri ısmarlıyoruz. Özellikle de haşlanmış midye 🙂 Ülkemizde denizin ve balığın dibini kuruttuğumuz için burada balık  bize pek bir lezzetli geliyor.

Once we took a storll around the harbour, we went to a restaurant we had chosen before. Brigitte Bardot was sitting at a table in the back row. She is the one who have made St.Tropez‘ famous. The dish was very delicious of course, we had ordered fish and seafood, especially boiled mussels. As we consumed and misused the sea and fish in our country, it was very delicious for us to eat fish here.

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

Söylemekte fayda var, St. Tropez, Riviera‘daki en pahalı yer. Burada kafelerde oturup insanları seyretmek, görmek ve görünmek adeta bir spor. Yemekten sonra yürüyüş yapıyoruz, sokakta sanatçıların yaptığı resimlerden satın alıyoruz. İki kedi yan yana oturmuş, St. Tropez hatırası.

To be honest, St. Tropez is the most expensive place in Riviera. It is a whole new brand activity to just sit in a cafe and watch people. After dinner, we were walking on the street; meanwhile, we were examining the paintings of the street artists exhibited along the street.  We purhcased one; Two cats seated side by side. It is a souveniour from St. Tropez.

sttropes_2009

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

Kahve içmek için Place de Lices‘e doğru yürüyoruz. Bu meydanda sanatçılar buluşup ağaçların altındaki yan yana kafelerde oturup sohbet edip Pastis (Fransız Rakısı) içiyorlar ya da boules (Demir toplarla oynana bir oyun) oynuyolar. Biz ikisinide yapmayıp kendimize birer içecek söylüyoruz.

We walked to Place de Lices‘e to get coffee. In this square, artists meet and chitchat / shoot the breeze in the cafes located under the trees by drinking Pastis (French Raki) or playing boules (a game played with iron balls).  We wanted to do neither of them. Instead, we ordered our coffees.

sttropes_2009

Buraya gelmek isteyenler için en güzel mevsim Mayıs, Haziran ya da Eylül. Yazın kalabalıklığından kaçıp gerçek St. Tropez‘i görmek istiyorsanız tabii…

For those who would like to visit St. Tropez the most beautiful seasons are May, June or September. If you are willing to run away the summer crowd to see the real St. Tropez.

Her Salı ve Cumartesi tipik Provansal pazar kuruluyor kesinlikle tavsiye ederim gerçekten görsel şölen bu pazarlar. Ayrıca her sabah erken saatte Place aux Herbes‘te taze meyve, sebze, çiçek, balık bulabilirsiniz. Yani sırf bu kurulan pazarlar için bile buralarda bulunmak çok keyifli, dediğim gibi görsel şölen ve inanılmaz iştah açıcı.

Every Tuesday and Saturday, typical Provansal market is set, which I definitely recommend you to visit because these markets are truly a visual feast. Moreover, in the early hours of every morning you can find fresh fruit, vegetables, flowers, and fish in Herbes’te Place aux. Just for the sake of these markets, one should come to enjoy this incredibly dazzling visual feast as well as mouth-watering appetizers.

sttropes_2009 sttropes_2009 sttropes_2009

St. Tropez küçük ama güzel,lüks bir balıkçı kasabası. Provans ya da Cote d’Azur bölgesine gelirseniz Brigitte Bardot’nun evi olan bu şirin kasabayı mutlaka ziyaret edin.

St. Tropez is a small but beautiful, luxurious fishing village. If you ever come to Provence or the Cote d’Azur region, you should visit this cozy town known as the hometown of Brigitte Bardot

Tags: Fransa Gezisi, Fransa Trip, St. Tropez Fransa, St. Tropez France, St. Tropez Cafe

sttropes_2009

Faydalı Bağlantılar/Useful Links

http://www.bing.com/images/search?q=st-tropez&FORM=BIFD

http://en.wikipedia.org/wiki/Saint-Tropez

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=st+tropez

http://www.provenceweb.fr/e/var/sttropez/sttropez.htm

Paylaş

“St. Tropez Gezisi – St. Tropez Trip” üzerine bir yorum

  1. Emre pazar deyip gecme, o pazar ancak seyredilir. 1 kilo domates, 3,4 salatalik, 1 kilo muz ve 2paket cilek icin 46€ verince bir daha ugramadim. En mantikli alisveris Carrefour veya Grand Casino zincir marketlerde..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir