Saint Malo

Saint-Malo Britanya’nın kuzeyinde Normandiya bölgesi ile komşu olan harika bir liman kenti. Kendin en önemli özelliği İngiliz adaları olan Jersey ve Guernsey’e düzenlene feribot seferlerinin buradan hareket etmesi ve bu adalara en yakın kentlerden biri olması.

St-Malo (14)Tabi sadece feribot ile buraya gelmek değil ama yüzyıllar boyu keşfetmeye, denizciliğe ve ekspedisyonların buradan yola çıkmasına ev sahipliği yapmış bu surlarla çevrili, harika plajlara sahip, bol yürüyüş imkanı sunan şehri biz de çok keyif ile ve detaylı bir biçimde gezme imkanı bulduk.

St-Malo (1)

Saint Malo’nun Tarihçesi

Saint Malo kenti zenginliğini özellikle 16 ve 18ç yüzyıl arasında yükseltti. Nasıl mı ? Korsanlara ev sahipliği yaparak ! Evet yanlış duymadınız. Bu şehir deniz korsanlarının ev sahipliğini yapan dünyadaki önemli kentlerden biri idi. Bu gemiler Fransa Kralı tarafından da diğer ülke gemilerine ganimet için saldırılması talimatı almıştı.

St-Malo (2)

Çok karlı olan bu sistem sayesinde çok ciddi gelirler elde eden şehir iyi bir yapılanma ve büyümeye gitti. Bu sayede surlarını güçlendirdi. Şehir Fransa’nın işgali sırasında 1944 yılında çok ciddi yıkıma uğradı ve yeniden yapıldı. Bu detaycı güzel renovasyon yıllar sürdü ama gerçekten değdiğini söyleyebiliriz.

St-Malo (3)

Eski şehrin ismi intra-muros yani “Duvarlar içerisinde” anlamında gelmekte. sur duvarları çok kalın ve saldırılar için ciddi korumalı. Eskiden önünde yol olmadığından direk bir ada gibiymiş bu ada. Şu anda ise önü arkası, sağı ve solu genelde dolu ve buralarda yürüyüş yolları, plajlar ve tabii ki de en önemlisi kocaman bir liman var. Biz şehri özellikle Karadağ’ın Kotor şehrine benzettik.

St-Malo (4)
St. Malo’yu gezmenin en güzel yolu surların üzerinde tüm kaleyi ve şehri dolaşmak. Bu surların üzerinde bir çok Kaşif’in büstüne rastlayacaksınız.  Hem şehrin hem de okyanusun manzarası ise sizi büyüleyecek.

St-Malo (5)

Eski şehir Mont St Michel adasındaki gibi gri granit taşlardan yapılmış harika evlerden ve binalardan oluşuyor. Çok dar aralıkları olan binalar Güneş’in evlerin arasına girmesine engel olacak kadar birbirine yakın. Sokaklar turistik kafeler, barlar ve restoranlar ile dolup taşmakta.

St-Malo (6)

Şehrin ana kapısı Liman’a bakmakta. Hatta kapısında yazın küçük çocuklar için dönme dolap bulunmakta. Şehre girmeden önce turizm ofisinden broşürler almayı ve haritanızı unutmayın. Bu broşür değişik yürüyüş yollarını da içermekte.

St-Malo (7)

Porte St. Vincent rotanın başlangıcı için ideal lokasyon. St Vincent kapısının yanında ise Place Chateaubriand bulunmakta. Burası en keyifli meydanlardan biri. Burada oturup kahve içebilirsiniz.

St-Malo (9)

Kale için 12. yüzyılda yapılan Saint Vincent Katedraline de ev sahipliği yapmakta.  Cour de la Houssaye ise 15.yy’dan kalma Düşes Anne’nin evinin olduğu yer. Parc de la Briantais ise çok güzel büyük bir park ve buradan mazara harika. Şehrin içinde gezen küçük trene ise çocuklarınız ile binip gezebilirsiniz.

St-Malo (10)

Saint Malo kumsalları ve adacıkları
St Malo çevresindeki adalar ve plajlar ayrı bir güzellik. Masmavi deniz ve bir çok kayalık sizin için küçük maceralar barındırıyor. Yürüme mesafesinde bulunan adalar ise keşfedilmeyi bekliyor. Plage de l’Eventail, Vauban tarafından tasarlanmış 17. yüzyıldan kalma kaleyi barındırmakta.  Diğer plajlar ise  Grand Bé ve Petit Bé. Romantik yazar Chateaubriand’ın mezarı ise Grand Bé adasında.

St-Malo (11)

Petit Bé adasında bulunan diğer bir surlarla çevrili kale bir sergi evi olacakta kullanılmakta.

St-Malo (12)

St-Malo (13)

Sizi uyarmak istediğiiz bir önemli husus ise gelgit. Bu adalara yürüyerek gittikten sonra dalgalar yükselir ise adalarda mahsur kalabilirsiniz. Turizm ofisinden bilgi alarak adaları doğru zamanda ziyaret etmenizi öneririm. St-Malo (15)

St-Malo (16)

St. Malo gerçekten harika bir kent. Kesinlikle Britanya’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

St-Malo (17)

St-Malo (18)

St-Malo (20)

St-Malo (21)

Paylaş

“Saint Malo” üzerine bir yorum

  1. Sayın Blogger,
    Keyifli yazınızın başında “Saint-Malo Britanya’nın kuzeyinde Normandiya bölgesi ile komşu olan harika bir liman kenti.” ve sonunda, “St. Malo gerçekten harika bir kent. Kesinlikle Britanya’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri.” Saint-Malo kentinin Britanya’da olduğunu belirtmişsiniz. Türkçe Britanya -çok iyi bildiğinizden eminim- İngilizce “Britannia”ya karşılık gelmekte olup St. Malo’nun bulunduğu bölge, (İngilizce “Brittany”, Fransızca “Bretagne”) Türkçe’de Bretonya ya da Bretanya olarak isimlendirilmiştir.
    Saygılarımla,
    S.A.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir