Sadrazam Mahmut Restorant – Grand Vizier Mahmud Restaurant

Sadrazam Mahmut Restorantı çok uzun süredir denemek istediğim Uykuluk ve Kokoreç yemek için Kadir Has Üniversitesinden çıktığım bir toplantı sonrası soluğu iş yerinden bir arkadaşım vasıtasıyla keşfettim ve sizlerle paylaşıyorum.

I heard Grand Vizier Mahmud Restaurant from my colleague and wanted to try it. I got it in no time flat after a meeting in Kadir Has University to eat Uykuluk (sweetbread) and Kokorec (charcoal grilled seasoned mutton intestines) and now I wanna share it with you.

Sadrazam Mahmut Restoran
Sadrazam pilavı, mumbar dolması (kış aylarında), güveçte kokoreç, kendi imalatları olan sucuk ve Et ızgaraları meşhur. Uykuluk ise uzmanlık alanları. Her masanın yanında bulunan küçük mangal ızgara vasıtasıyla kendi ızgaranızı kendiniz de yapabilirsiniz. Masalarda davlumbazlar ve sorunsuz çalışıyor. Menüsünde hikayesi de var.  Sütlüce’deki mezbaha zamanında hemen yanı başındaki Ahırın içinde lokantasını kurmuş. Lokantanın özelliği hem uykuluğu hemde Sadrazam Mahmut’un yaptığı şakalar ve eğlenceler. insanlar kimin başına o akşam ne çorap örecek ve ne komiklikler yapacak diye ahıra gider olmuşlar. Bu ahırda senelere geçtikçe lokantaya dönüşmüş.

It is famous with Grand Vizier Rice, chitterlings (in winter time) kokorec in stew, grilled meat and sausage which is made by them. Sweetbread is their specialty. You can grill your own meat by means of small charcoal barbecues next to each table. There were range hoods in every table and they worked properly. Its history was written in the menu. In the time of butchery in Sutluce, eating house was established in the stable which was just near it. The specialities of the restaurant were both sweetbread and jokes and entertainments of Grand Vizier Mahmud. People began to go there to see who would get somebody into trouble and what entertainment would be lay on. This stable turned into an eating house over years.

sadrazam mahmut menü sadrazam başlangıç sadrazam mahmut menü

Sadrazam Parmağı; kaymaklı, ballı, cevizli, muzlu muhteşem bir tatlı gibi görünüyor ama ben biraz dikkat ettiğimden tercih etmedim. İçki servisi mevcut. Ben akşam işim olduğundan tek bir rakı ve sade yoğurt ile başladım, yanında kızarmış ekmek. Daha sonra az kokoreç güveçte, yağsız ve az baharatlı bir şekilde masama geldi. O srada 2 tip uykuluk var. Biri daha yumuşak diğeri daha sert. İkisinden de yarımşar porsiyon aldım denemek için. İnanılmaz güzeldi. Gene gitmek için sabırsızlanıyorum.

Grand Vizier’s Finger seems to be a delicious creamy, honeyed, nutty and banana dessert but I didn’t prefer because of my diet. Booze service was also available. Because I would be busy in the evening, I started with raki and plain yoghurt and also toasted bread. Later, greaseless and less seasoned roasted sheep intestines in stew were served. There were two kinds of sweetbread. One was softer and the other was harder. I ordered half portion of both of them to taste. They were really delicious. I can’t wait to go there again.

Sadrazam Kokoreç

Sadrazam Mahmut’ yaz-kış çarşamba, cuma, cumartesi 19.00-00.00 arasında fasıl sunuyor. Mekan iki katlı. Manzara üst katta kısmı Haliç. Toplam 155 kişi kapasiteli.  Lokantanın karşısında otopark mevcut. Fiyatlar makul. Tek Rakı 4, Yoğurt 2.5, Uykuluk 10 civarında. Kredi Kartı geçerli.

It presents an entertainment with Turkish Classical Music on Wednesday, Friday and Saturday between the hours 7pm and 12 both in summer and winter time. The place is duplex and the upper floor has Golden Horn view. It has 155-person capacity. Car park is available against the restaurant. Prices are suitable.Single Raki is 4 Turkish Liras, Yoghurt is 2,5 Turkish Liras and the Sweetbread is 10 Turkish Liras. Credit card is available

Sadrazam Uykuluk

Uykuluk nedir ve Faydalı bilgiler

What is sweetbread and Useful Information about it 

http://www.nuveforum.net/47-yemek/16052-uykuluk-nedir-pisirilir-yemek-yapilir/

Sütlüce denince ilk akla gelen uykuluk ve işkembe. Uykuluk -adı tam olarak nerden geliyor bilinmez ama- genelde gece tercih edildiği için uykuluk adını alıyor. Uykuluk; koyun, kuzu veya danadan elde edilen bir tür ettir. Sakatat değildir. Fakat bizim insanımız alışmış danadan koyundan çıkıp da kırmızı olmayan ete sakatat demeye. Kokoreç, işkembe gibi tartışmaya bile alınamaz; çünkü kalori oranı düşük, kırmızı etten bile zararsızdır. Kuzunun gerdanından, yürek üstünden ve dananın gırtlağından çıkar. En lezzetlisi Afyon ve Balıkesir’de süt kuzusunun bağırsağından çıkan fındık uykuluğudur. Kalorisi yüksek tek uykuluk budur, zor bulunur, rengi kırmızıya yakındır. Süt kuzusu tercih edilir, bahar ayında kesilmesi gerekir. Süt kuzusu, ot kuzusu olmamalıdır. Uykuluk kartlaştıkça lezzeti düşer diyebiliriz. Uykuluk; hayvandan çıktıktan sonra biz yağsız olanını alır, sinirini ayıklarız. Haşladıktan sonra ızgaraya koyar müşterinin isteğine göre pul biber karabiber ve diğer bahartlarla harmanlarız.

The first things that come to mind when Sutluce is thought are sweetbread and tripe. Although the origin of the Turkish word “Uykuluk” for sweetbread is not exactly known, it is called as Uykuluk because of the fact that it is generally eaten in the night. Sweetbread is a kind of meat made of mutton, lamb and veal. It is not offal. But our people tend to name the white meat of calf and sheep as offal. Roasted sheep intestines cannot be equated with tripe because its caloric value is low and it is also less unhealthy than red meat. It comes from sheep neck, upper heart and calf throat. The most delicious one is … sweetbread that comes from intestines of spring lamb in Afyon and Balıkesir. This is the only sweetbread whose caloric value is high, it cannot be found easily and its colour is close to red. Spring lamb is preferred and it has to be slaughtered in spring months. Spring lamb should not be grass lamb. As sweetbread becomes tough, its taste is spoiled. We buy greaseless sweetbread and clean its nerves. After boiling it, we broil the sweetbread and season it with chili pepper, black pepper and other spices. 


Alıntı(Taken From)
: http://haber.turk.net/MHA/2256898/Kaybolmaya-Yuz-Tutmus-Lezzet–Uykuluk

SADRAZAM MAHMUT(GRAND VIZIER MAHMUD)

Tel(Phone): (0212) 369 56 84
Adres(Address): Kumbarhane Caddesi 64, Halıcıoğlu
Semt(District): Halıcıoğlu
http://www.sadrazammahmut.com/

Diğer Bağlantılar

Other Links

http://www.sadrazammahmut.com/

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=sadrazam+mahmut

http://www.milliyet.com.tr/2007/04/27/pazar/yazmilor.html

http://www.buyukkeyif.com/readArticle.jsp?objectID=7000000000041237

Tags: Sadrazam Mahmut Restorant, Uykuluk, Kokoreç, Sadrazam Parmağı

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir