Yemek

Puding Shop !!!

Sultanahmet‘te hep merak ettiğim bir yere girdim. Pudding Shop denen Lale Restoran … 1960’larda birçok hippinin Hindistan’a gitmek için buluştuğu Sultanahmet‘teki Pudding Shop hala çok ünlü…  İçerideki tarihi doku biraz bozulmuş, modern ve çok turistik olmuş. Ama duvardaki notlar süper. Ben se sırt çantamı açtım açık bir çay ve muhallebi yedim… Notlarımı aldım. Bu yazıyı yazmayı sizle paylaşmayı düşündüm.. Ve sanırım oldu…

Detaylı Linkler:

http://arsiv.sabah.com.tr/2005/04/27/cp/gur108-20050409-101.html http://www.puddingshop.com/Pudding_Shopx.html

Tags: Sultanahmet Gezisi, Cafe ve Restoranlar

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


1 Yorum

1 Yorum

  1. doğu

    Haziran 21, 2009 at 11:58 am

    Dunyanin daha iyi bir yer olmasi icin ugrastik.Yaptiklarimizla tarihi degistirdik. Genctik, kibirliydik, pervasizdik, ikiyuzluyduk, cesurduk, aptaldik, inatciydik, dik basliydik,ve hakliydik!’ Bu cumleler 1997 yazinin 30.yil kutlamalarinda eski hippilerden Abbie Hoffman tarafindan soylendi. O kutlamadan bu yana 10 ve o cok meshur yazdan bu yana tam 40 yil gecti. Artik dunyanin daha iyi bir yer olmasi icin ugrasmakla buu saglamak arasinda ne gibi farklar oldugunu tartisabiliriz. Etrafimiza baktigimizda savaslar, katliamlar, acliktan olen insanlar goruyoruz. Bu gorduklerimizin aslinda bizi daha iyi, daha guzel bir dunya kurmaya davet eden John Lennon’a ‘Aman biz hayal etmeyelim.Siz ettiniz olanlari gorduk’ deme hakkını taniyor olmasi gerek ama tanimiyor.Cunku su anda gordugumuz ve yasadigimiz en kotu sey bile 40 yil once milyonlarca genc insanin daha iyi bir dunya kurmak icin ellerinde ciceklerle ciktiklari o muhtesem yolculugun degerini dusurmuyor.
    Ellerinde sihirli degnekleri yoktu ama dokunduklari her seyi degistirdiler, arkalarini buyuk guclere dayamadilar ama inandiklari seyler ugruna sonuna kadar gidebildiler. Hayal etmek ve inanmak en cok onlarin yasadigi donemde anlam kazandi. Anne –babalarinin da icinde bulundugu pek cok insan tarafindan uyusturucu kullandiklari, aska ve ozgur sekse inandiklari icin kiyasiya elestirildiler. Yine de hic bir kusak inanclarini hayata gecirmek adina onlar kadar inatci olmadi. Farkliydilar ve degistirme gucune sahiptiler , cunku yola bu amacla cikmamislardi. Budist ogretinin onlara soyledigi gibi kendilerini akisa biraktilar ve akis onlari gitmeleri gereken yere goturdu. 1967 yazinda beat kusagi olarak da bilinen bir grup insanin San Francisco Haight Ash bury’de baslattiklari haraket internetin ve teknolojinin olmadigi bir cagda en ozel ve kisisel iletisim yollarindan biri olan muzikle yayildi. Hippiler gittikleri her yere muziklerini goturduler, dillerini bilmedikleri insanlara muzikle iletisim kurdular ve gittikleri yerlerden aldiklari sesleri muzige donusturup ulkelerine goturduler. Bu sayede dogu ve batiyi tanistirarak bugunku globalizm kavraminin temellerini attilar. O kusaga ait insanlarin kimsi oldu kimisi inanclarina bagli kaldi kimiside liberalizmin ‘birakiniz gecsinler’ sloganinin gecerli oldugu bir yasam suruyor. Ama Hippi kusagi efsanesi hala dimdik ayakta. Bunun en onemli sebebi ise bulunduklari yerlerden disariya ve aslinda kendi iclerine yaptiklari yolculuk. Bu hem gercek hem de mecazi bir yolculuk aslinda: Bir kusagin yolculugu ve bu yolculugun somutlastigi Sultanahmet-Katmandu seferi.
    işte bu sefere giderlerkende hepsinin ortak buluşma noktası şu anki pudding shop adıyla tanınan ama 1956 yılında açılan lale pastahanesidir…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı