Koşu

Peak District

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere’nin en güzel doğal parklarından biri olan Peak District’te koşma imkanı buldum. Transgrancanaria yarışı öncesi iki günde yaklaşık 60km antreman yapma fırsatı bulduğum bu harikulade tepelerde muhteşem bir hafta sonu geçirdim. Ev sahibim ise İngiltere’ye geldiğimde ilk tanıştığım arkadaşım Matt Green ve kız arkadaşı Ellie West idi.

To read our story in English, please refer to Matt’s blog

peak-district (1)

Ben gelmeden önce Ellie ve Matt haritaları çalışmışlar ve bayağı tepelik rotaları çıkarmışlardı. Amacımız hem bazı yeni ürünleri denemek, antreman yapmak ve GoPro kameram ile test yapmak idi. Harika patikalar ve tepeler ile dolu bu rotalar bize gerçekten çok fazla tırmanış imkanı ve sağlam bir antreman şansı tanıdı.

peak-district (2)

Matt and Ellie… Last hugs before we depart…

Önce rotamız turistik bir alan da olan Mam Tor tepesi idi. Burası Peak district bölgesindeki en yüksek yerlerden biri. Daha sonra rota bizi Grindsbrook Clough’a yani vadinin diğer arka tarafına doğru yönlendirdi. Buraya çıkmak için Winnats Pass araba parkının yanından koşumuza başladık.

peak-district (3)

peak-district (4)

Gene ultramaratonların düzenlendiği Pennine Way yolunu takip ederek Jacob’s ladder isimli muhteşem basamakların olduğu lokasyona ulaştık.peak-district (5)

Hava’nın olağanüstü açık olması inanılmaz idi. Ancak 2 derece olduğundan güzel havaya aldandım ve şort giydim. Malzemem sınırlı idi. Üstüm kalın olduğundan gündüz çok üşümedim ama hava kararmaya başladıktan sonra bacaklar nar gibi kızardı.

peak-district (7)

Rotalar çok keyifli ve özellikle manzara açısından muhteşem idi. İlk bölümlerde zaman kazanmak için hızlı hareket ettik. Brown Knoll tepesine çıkmayı düşündük ancak rotamızı biraz değiştirdik. Bradwell ana evimizin olduğu kasaba idi ve oraya çok büyük bir sekiz işareti çizerek tepelerden gitmek amacımız idi.

peak-district (15)

peak-district (8)

Yer yer spongy dediğimiz süngerimsi ıslak alanlardan geçtik, ayakkabılarımız ıslandı. İlk gün Salomon S-Lab FellCross 1 kullandım ve gayet memnun kaldım. Neden İngiltere tepeleri için yapıldığını gayet net belli ediyordu.

peak-district (9)

Şelale ve küçük gölet geçişlerinde yüzümüzü yıkadık ve ağzımızı çalkaladık. Buralarda çok fazla koyun otlatıldığından dolayı su içmemeye özen gösterdik.

peak-district (10)

peak-district (11)

Bizimle beraber çok fazla kişi havanın muhteşem oluşunu değerlendirip gezintiye çıkmışlardı. Yürüyüş yaparlarken durup yemeklerini yediler dinlendiler. Ben hem antreman hem de ultra trail konseptine uygun hızı yürüyüp çıkarak dinlenmemi tepenin zirvesinde kısa soluklanma şeklinde gerçekleştirdim. Tepelerin üstünde bazen çok güzel düzlükler var ve buralarda harika manzaralar eşliğinde koşuyorsunuz. Bu anlamda açık havada burada koşmak sizi çok mutlu edecektir.

peak-district (13)

peak-district (12)

Buralarda gezeceğiniz ve koşacağınız diğer şehirlerden biri ise Edale, bazıları için Fell running konseptinin baş lokasyonu. Buraya giderken Matt bir ara dalgınlıktan haritamızı düşürse de hatamızdan 500m sonra geri dönmeyi başardık.

peak-district (14)

peak-district (27)

Yanımızda rüzgar ve yağmurluk, enerji jelleri, kafa fenerleri, acil durum battaniyesi, ve su bulunuyordu. 2.5 litre gibi bir su ile tüm günü idare etmeyi başardık. Ben ve Matt’de Salomon S-Lab Advanced Skin 5 litre çantası kullaıyorduk. Matt Hagloffss Endo Jacket II ben ise yeni Ultralight Gram Comp Pull kullandım. Ayrıca rüzgarlığımda gene Hagloffs idi.

peak-district (26)

peak-district (25)

Bolca fotoğraf çekerek ilerliyoruz. Hope kasabasına yakın bir noktada kayalıkların üzerin çıkıp fotoğraf çektiriyoruz. Peak District kasabasına Sheffield üzerinden tren ile ulaşabiliyorsunuz. Biz Bradwell de kalıyoruz. Buraya en yakın tren istasyonu ise Hope Valley. Her zamanki gibi İngiltere’de her kasabaya tren ile ulaşım mümkün neredeyse.

peak-district (23)

peak-district (22)

Geçtiğimiz haftalarda yağan karların etkisini görmek mümkün. Yer yer karlar var güneş görmeyen tepe yüzlerinde tepelerin… Rüzgar montumuzu tepelerde hiç çıkarmıyoruz. Katlanır Sinano batonlarım çok hafif ve özellikle çok teknik olmayan bu koşularda taşımak için ideal.

peak-district (21)

peak-district (20)

Dev basamaklardan oluşan Jacob’s Ladder bölgesi ise gerçekten tepe antrenmanı yapmak için ideal. Burası Dragon’s Back isimli İngiltere’nin en zor yarışında da başlangıçta geçilen noktalardan biri.

peak-district (18)

peak-district (17)

Panoramik fotoğraflar özellikle koştuğumuz coğrafyayı çok net anlatıyor.

peak-district (16)

peak-district (24)

peak-district (19)

Matt her zamanki gibi daha cesaretli bir şekilde uçuruma yaklaşıp poz vermiş. Hava kararıyor ve eve dönüyoruz. Gece güzel ve doyurucu bir pub yemeği, üstüne keyiflice bir bira… Sonra derin bir uyku… Ertesi gün gene uzun bir koşu bizi bekliyor.

peak-district (28)

 İkinci Gün

peak-district (33)

Bugün daha kısa koşmak zorunda kalıyoruz. Nedeni hava berbat. Çok yağmurlu, rüzgarlı ve kaygan. Yaklaşık 21kmlik parkurumuzu 3.5 saatte tamamlayıp güzel bir öğlen yemeği alıyoruz.

peak-district (31)

Kaygan zeminde antrenman yapmak çok önemli. Orman içi patikalar, bol komik koyunların olduğu meralardan geçip kasabaları atlayıp tepelere çıkıyor ve iniyoruz. Bugünün en önemli olayı, inişlerde daha çok kendime güvenmem. Her antremanda iniş tekniklerim daha da iyi hale geliyor.

peak-district (30)

Matt ve Ellie ise doğa fotoğrafçılığı yapıyorlar. Firmalarının ismi Summit Fever Photography. Geçen sene gittikleri Everest ve Himalaya’lara bu sefer gene ve araba ile gidecekler. İngiltere’deki bir çok yarışı da kendileri profesyonelce fotoğraflıyorlar.

peak-district (29)

Peak benim için Londra’ya daha yakın. Bazı yerlerini ise neredeyse öğrendim gibi. Dolayısı ile elime bir harita alıp gene antreman yapmak için ideal. Umarım bir gün sizler de gelir ve buranın doğasını deneyimlersiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı