Oxford

Londra’ya tren ile 1.5 saat uzaklıkta bulunan Oxford şehri görülmeye değer. Şehir üniversite ve kolejleri ile meşhur olsa da, daha bir çok gezilmesi gereken noktası var. Çocuklu ve ya çocuksuz aileler için ideal. Her bir köşesinden kültür ve tarih fışkıran Oxford son derece keyifli. Harry Potter filmlerini izleyenler Oxford’un kolejlerini gezerken tanıdık yerler görebilirler.

38 adet bağımsız koleji bulunan Oxford üniversitesini gezmek, Harry Potter filminde kaybolup gitmek gibi birşey, zaten bazı çekimlerde bu kolejlerde yapılıyor. Bu kolejler arasında Magdalen, Christ church, St John, Jesus, Queen’s en güzelleri. Oxford için Skyscanner’da Londraya uçak bileti arayabilirsiniz.

Yemekhane ve bahçelerini gezerken, yeniden öğrenci olmak ya da hali hazırda okuyan öğrencilere gıpta etmemek elde değil.

İngiltere’nin en büyük üniversite kütüphanesi olan Bodleian, bünyesinde 9 milyon eser barındırıyor. İnanması güç fakat doğru. Hiç şüphesiz ki muhteşem kütüphaneden geçen ünlü isimler arasında Oscar Wilde, Tolkien, krallar ve nobel ödüllü yazarlar bulunuyor.

Çocuklu aileler için botanik bahçesinde gezi ve nehirde yapılan turlar son derece keyifli. Ardından Ashmolean müzesine yapılacak ziyaret oldukça öğretici. Kış aylarında yapılan gezilerde ise buz pateni yapmak bile mümkün.

Küçük gruplarla yapılan ve yürüyerek yaklaşık 2 saat süren şehir turlarına katılmak mümkün. Biz kendi başımıza gezmeyi tercih etsek de, bu gezilerde son derece önemli bilgiler alabilirsiniz.

Kolejler arasında en eskileri Balliol ve Merton kolejleri gotik mimarisyle göze çarpıyor. Kuruluş tarihleri tam olarak bilinmesede 13. Yy olduğunu biliyoruz.

İngiltere’nin en eski üzeri kapalı pazar yeri Oxford’da bulunuyor. Çiçekçiler, cam işleri, çikolata dükkanları, kasaplar ve bir çok kafenin bulunduğu Pazar high street üzerinde.

Oxford’a gezi kitapçıları ziyaret etmeden tamamlanamaz. Blackwell’s Books 48-51 broad street, Avrupa’nın en büyük kitapçısı olmasıyla övünebilir.

Tolkien ve CS Lewis “nerelerde yemek yemiş ve içmiş” diye sorarsanız the Eagle and Child isimli pub diyebilirim. Tarihi atmosfere sahip pub da bira çeşitleri göze çarpıyor.

İngiltere’de akşam üzeri çayı olmazsa olmazlardan… Macdonald Randolph Hotel doğru adres, otel ünlü dizi müfettiş Morse’un çekimlerinin yapıldığı otel olarak da biliniyor. Klasik otellerden hoşlananlar için tek otel diyebilirim.

Diğer görülmesi gereken yerler arasında Oxford kalesi, Sheldonian tiyatrosu ve Radcliffe Camera Theatre bulunuyor.

Günü birlik planlanan geziler için sabah erken saatleri öneririm yoksa bir çok noktayı göremeden geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir