Notre Dame Katedrali-Paris — Notre Dame Cathedral- Paris

Paris yazılarımda stoğum çok… İyi gezdik bitmiyor… Bugün de size St.Germain ile Paris merkezi arasında kalan ünlü Notre Dame Katedrali‘ nin fotolarını ve bilgilerini sunuyorum.

I have lots of reserve in my Paris articles; they don’t seem to end since we have travelled a lot… Today I will present you the information and the photos of famous Notre Dame Cathedral between St Germain and Paris center.

Aslında sene 1990 . Otobüs ile gittiğim Avrupa turunda Paris‘e de uğramıştık. Hatta çok kötü bir otel deneyimim olmuştu. Küçüktük o zamanlar.. Komikti… İlk o zamanlar Enigma popüler olaya başlamıştı. Notre Dame kilisesinden bir papazın yazdığı bu söz benim hafızama kazınmıştı o aralar….

Actually, it was 1990. We also stopped by at Paris in our Europe tour by bus. I remember I had a very bad experience with the hotel. It was funny, I was young… Enigma started getting popular first then. A sentence that a priest wrote from Notre Dame Church was in my mind all the time…

Notre Dame Katedrali

“If you believe in the light, it’s because of obscurity, if you believe in happiness it’s because of unhappiness, if you believe in God then you have to believe in the Devil.” Father X, Exorcist, Church of Notre Dame, Paris

“Yani… Işığa inanıyorsan karanlığa, mutluluğa inanıyorsan mutsuzluğa tanrıya inanıyorsan ise şeytana da inanmak zorundasın”

Notre Dame Katedrali

Büyüleyici bir haşmeti olan bu katedral hakkında Wiki’de şöyle denmiş:

About this magnificent cathedral, it is written as in Wiki: 

Notre Dame Katedrali (Fransızca: Cathédrale Notre Dame de Paris) Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Merye Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité’in doğu kısmında, Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar.

Notre Dame Cathedral (French; Cathédrale Notre Dame de Paris) Paris, is a worldwide famous cathedral in France. It was named after Saint Virgin Mary. It is also on the coast of Seine River like the other important structures in Paris and its entrance faces the west.

Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

Notre Dame, being one of the most known examples of gothic architecture, is also one of the first gothic cathedrals and its construction was in progress in the gothic time. The statues and the inlaid glasses had lots of carnality in them after middle age Roman architecture style and the reason why for that was the heavy effect of naturalism.

Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar.

Even though it is a popular place for tourists, it is still used as a Roman Catholic Cathedral and it also hosts for the Paris archbishop. 

Ansiklopedik bilgi – Encyclopedia Information  –> http://ansiklopedi.turkcebilgi.com/Notre_Dame_Katedrali
Fotoğraflar – Photo –> http://www.kaliteliresimler.com/img4154.htm
EkŞisözlük – Sourtimes–> http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=notre%20dame%20de%20paris

Notre Dame Katedrali

Tags: St.GermainParis, Notre Dame Katedrali, Roma Katolik katedrali, Paris başpiskoposluğu


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir