Museum of Aviation

| Ocak 3, 2013 | Yorum yapılmamış

Atlanta`ya gittiğimde  lise yıllarımdan kalma hobim olan uçaklarla ilgili en büyük hayallerimden birini gerçekleştirdim ve dünyanın en büyük ikinci hava müzesinde yaklaşık 2 saat vakit geçirdik. Üniversite’den dostum Ahmet Urtan ile beraber sıcak Atlanta gününde kapalı hangarlarda görmek istediğim dünyadaki tüm önemli uçakları görme fırsatını buldum.

Hava müzesi devasa bir yer. Aşağıda yer alan fotoğraflardan zaten ne kadar büyük olduğunu anlamışsınızdır. Bir den fazla bölümü olan hava müzesinde 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Kore, Vietnam, Soğuk savaş ve Körfez savaşı gibi bölümler bulunmakta.

Savaş hiç bir zaman keyifli bir şey değil. Ancak savaş teknolojisi, tonlarca kiloluk uçakların havada kalması, bunun üzerine yapılan teknolojik gelişmeler tabii ki de insanlarda ve bende de merak uyandırmakta. Yıllar boyunca bunun nasıl geliştiğini görmek için bu tarz bir müzeyi gezmenizi öneririm.

Müzenin dışında dev uçaklar var. Bunlar Başkanlık uçağı, yolcu ve nakliye uçakları. Onun dışında B-52, B-1 ya da U-2 gibi dünyada çok zor görebileceğiniz uçaklarda bulunmakta.

Museum of Aviation ABD’nin Atlanta şehrinde. Şehir Georgia eyaletinde bulunuyor. Web sitesi : http://www.museumofaviation.org/ 

İçinde küçük bir kafe ve hediyelik eşya dükkanı bulunan müzede 3 adet büyük hangar var. Bu hangarlarda elektronik ve bilgisayarlı güzel müze demonstrasyonları ile çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek bilgiler veriliyor. Müzeyi gezmek ücretsiz. Aşağıda toplam 50″ye yakın fotoğraf bulunmakta. Bakmanız dileğimle…

 

 

 Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir