Morgan Library

| Ekim 12, 2012 | Yorum yapılmamış

Morgan Kütüphanesi Amerika’nın New York şehrinde bulunan, çok nadir kitapları, kolleksiyon eserlerin bulunduğu ünlü finans duayeni John Pierpont Morgan’ın (J.P.Morgan) 1906 yılında faaliyete başladı. Kütüphanenin tasarımcısı Charles McKim. O yıllarda maliyeti 1.2 milyon doları geçti.

New York şehrini ziyaret ettiğimizde, elimizeki müze listesinden seçim yapıp çoğuna gittik. Ancak kitap ve kütüphanelere özel ilgi duyan bizler için burası gerçekten özellikle hafif yağmurlu bir günde New York’ta gezdiğimiz en güzel müze oluverdi.

Kütüphane çok değişik ek binalarla genişlemiş. Şimdi büyük salonu, müze dükkanı ve araştırma salonları ile harika bir çalıma mekanı da sunmakta. Ücretsiz WIFI ve masalarda oturup çalışabilir, üye olup araştırmalarınız için önemli kaynakları tarayabilirsiniz.

Kütüphanenin bugünlere gelmesi ve içindeki koleksiyonun ciddiliğini arkasında müthiş bir maddi kaynağın yanısıra, Belle da Costa Greene isimli, J.P. Morgan’ın kişisel kütüphanecisinin ve halka açıldığında kütüphanenin ilk direktörünün olduğunu belirtmek gerek. Daha sonra gelen Frederick Baldwin Adams, Jr. kütüphaneyi 1969 yılına kadar yönetmiş olan kendisi de bir kolleksiyoner kütüphaneci.

Morgan Bible, Morgan Beatus, Hours of Catherine of Cleves, Farnese Hours, Morgan Black Hours ve  Codex Glazier gibi yazmalar bu kütüphanenin en önemli koleksiyon ögeleri.

Sir Walter Scott, ve Honoré de Balzac ‘ın notları ve yazmalarının yanı sıra Bob Dylan’ın ünlü şarkılarını  (“Blowin’ in the Wind” ve “It Ain’t Me Babe”.)not ettiği kağıtlarda bu müzede sergilenmekte.

Müzede ayrıca Leonardo, Michelangelo, Raphael, Rembrandt, Rubens, Gainsborough, Dürer, and Picasso gibi Avrupalı sanatçıların yazıları, kara kalem çalışmaları ve resimleri de bulunmakta.

Çok sessiz, loş ışıklı ve çok etkileyici bir atmosferden bahsediyoruz. Kitapların çoğu özel alarm sistemleri ve çelik kapılar ardında bulunuyor. Sadece bazı nokatalarını gördüğünüz bölümlerin ardında milyonlarca dolar değerindeki eserlerin olduğunu bilmek çok heyecan verici.

Morgan kütüphanesi 2006 yılında ciddi bir revizyon geçirmiş ve belirli bir süre kapalı kalmış. Bu süre zarfında eserlerin gezici olarak başka müzelerin küratörlüğünde sevenleri ile paylaşıldığını belirtmek gerek.

Popüler Bradway müzikali Ragtime, bu kütüphanenin bazı bölümlerinde çekildiğini de belirtmek gerek…

New York’a gidip bu kütüphane ve müzeyi görmeden en az 1.5 saat vakit ayırmadan gelmenizi önermiyoruz.

225 Madison Avenue at 36th Street New York, NY 10016
Tel: (212) 685-0008
http://www.themorgan.org/home.asp

Salı-Perşembe:      10:00-17:00
Cuma :                    10:30-21:00
Cumartesi:             10:00-18:00
Pazar:                      11:00-18:00

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/ucak-bileti/new-york/Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir