Monty’s Deli

Monty`s Deli Londra’da Maltby Street yakınında bulunan bir Reuben ve tuzlu biftek sandwich yapan ve sadece Cumartesi günleri açık olan bir yer. Time-Out Londra vasıtasıyla kendilerinden haberdar olup yaklaşık 3 ay önce ziyaret etmiştik.
montys-deli (8)

Aslında Sedef ile Salted beef konsepti ile tanışmamız New York’ta oldu. Gerek Katz gerekse Carnegie Deli‘de salted beef’e doymuş ve bayılmıştık. Amerika’ya ve diğer ülkelere göçen Yahudi göçmenlerin özellikle doğu Avrupa’dan getirdikleri bu yemek oldukça lezzetli.

montys-deli (7)

Amerika’da Corned Beef de denilen bu sandviç çeşidi basit bazen hafifçe kızartılmış, bazense beyaz tost ekmeğinin arasına bolca et, turşu ve hardal konmasından oluşuyor.

montys-deli (6)

Amerika’da gördüğümüz versiyonu çok uzun süre dışı tuzlu karışımla kaplanmış olarak büyük fırınlarda hazırlanan etler, İngiltere’deki bu Cumartesi pazarında ise bir kaç girişimci arkadaşın kurduğu Monty’s Deli isimli portatif tezgahta sabah 10 öğlen 14 arası tükeniyor.

montys-deli (5)

O kadar meşhur ki hazırlanıp sunulması (biraz amatörce yönetildiğinden) sandviç başına 5 dakika sürdüğünden sabırlı İngilizler gibi bizde yaklaşık 50 dakika bu sandviçi yemek için soğukta beklemeyi göze alıyoruz.

montys-deli (4)

Amatörce olmasına rağmen müşterilerine sırada aç beklemesinler diye kendi hazırladıkları ördek, tavuk ve et ciğer pate’lerini küçük ekmeklere sürüp dağıtacak kadar da profesyoneller. İki değişik çeşitle sunuyorlar ürünlerini. Pastrami ya da Reuben. Eritilmiş İsviçre peyniri, lahana salatası, turşu ve hardal yanında gelen isteğe bağlı ekler.

montys-deli (3)

Giderseniz Special olan Reuben üzerine bir parça Salted beef karışımı olanı isteyin muhakkak. Londra’da yaşarken Monty’s Deli yemelisiniz.

montys-deli (1)

Adres: Monty’s Deli, Maltby Street Market, Bermondsey
Twitter: @MontysDeli

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir