Montane Slipstream GL Jacket

65 gram ! Dünyanın en hafif rüzgardan koruyucu ceketi. Evet yanlış duymadınız. 65 gram. Tenis topu ile pinpon topu arasındaki bu boyutta bir ceket olur mu diyebilirsiniz. Evet oluyor. İngiliz firması Montane bunu başardı. Huzurlarınızda Montane Slipstream GL Jacket.

65 grams ! The world`s lightest windproof jacket. Yes you heard right. 65 Grams. Smaller than a tennis ball and larger than a table tennis ball when stuff sacked, Montane presents you the Slipstream GL Jacket.

Montane”in kullandığı bu kumaş çok özel ve dünyanın en hafif kumaşı. Gereksiz tüm detaylar azaltılmış. Sanırım etiketini de kesersem 62 grama indirebilirim. Bu ceketin en önemli özelliği biraz kalıbının dar olması. Eğer Medium giyiyorsanız bir üst bedeni alın derim. Yaka kısmı rüzgardan koruması için biraz dar ama alışıyorusunuz.

This fabric is the world¬s lightest fabric, Pertex Quantum GL. i am planning to cut the labels so that i might save 3 grams more. 🙂 Beware that the cut of this Jacket is slim fit, thus you need to test or buy a larger size to move freely. The neck part felt little tight for my neck, but it is because a good winproof ut, thus felt great…

Ceketi rüzgarlı akşamüstü koşularında Londrada kullanmak için aldım. Aynı zamanda yağmursuz günlerde ultra koşular için de ideal.


I am using the jacket in windy night London nights and plan to use in non rainy ultras in near future.

Bu ceketin sizi hayran bırakacak en önemli özelliği ise paket edildiğinde küçücük olması. Pantalon cebinize girdiği gibi koşu sırasında belinizde bile hissetmeyebilirsiniz. Daha önceki Montane ceketlerin kendi küçük çantalarında bilek ve kolunuza asma aparatı bu ceketin hafiflik ilkesinden vazgeçilmemesi için kullanılmamış. Size kıyaslamanız için ev anahtarlarım ile boyutunu anlatmak isterim…

The most incredible thing that you admire about this jacket is the size when packed. You can put it in to your pant pocket. The only comment i would like to make is the arm bant that is used n the previous stuff sacks of Montane, which was convenient. But i belive that Montane wanted to save every gram, where i appreciate that.

Özellikleri

PERTEX® Quantum GL maddesinden üretildiğinden dolayı inanılmaz hafif bir kumaşa sahip.

 • Dar kesim
 • Turuncu renkli kaliteli fermuar sistemi.
 • Elatik bileklik
 • Reflektif Logo
 • Kendi küçük çantası ile beraber gelmektedir.

Bu ürünü almakta bana destek olan İngilterede tanıştığım Matt Green’e gerçekten çok teşekkür ederim.

Thank you Matt Green from Cotswald Outdoors for giving me the chance to get this Jacket quickly which is  truely a great product and i am proud to own. Thank you for the state of the art product Montane !


Features

Incredibly ultra-lightweight PERTEX® Quantum GL fabric

 • Active cut with drop tail
 • Full length, semi-automatic front zip with anti-snag baffle
 • Articulated arms
 • Self-fabric elasticated hem and cuffs
 • MONTANE® logo 360° Dusk till Dawn reflective trim
 • Supplied with no compromise Quantum GL stuff sac
 • As with all MONTANE® clothing PERTEX® fabric contains a Durable Water Repellency (DWR) as the first barrier to keeping you dry. Clean your garment in order to maintain this.
 • Machine wash in warm water at 40C/104F with a mild soap.  MONTANE® recommends that you use Nikwax Tech Wash.
 • DO NOT use fabric softeners or bleach.
 • It may be required every 6 months or so to reproof the garment to restore its water repellency. MONTANE® recommends Nikwax TX Direct.
 • Please see www.nikwax.com for more information.
Paylaş

“Montane Slipstream GL Jacket” üzerine 2 yorum

 1. Hi could you tell me what model of salomon shorts you are wearing in the 1st picture?

  Great site & reviews by the way!!

  many thanks

 2. Hi it should be either XA Trail shorts or XT version… I bought it from sale on Amazon UK 🙂
  Thank you for your review. please leave your email to the email letter system on the right column of the homepage so you dont miss a review 🙂
  Cheers
  EMRE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir