İtalya Montalchino

Montalcino Toskana bölgesinin tepeye kurulmuş şehirlerinden. Şarapları ile ünlü.  Siena’ya 42, Floransaya 110; pisa’ya ise 150km uzakta. Etrüs zamanında başlamış yerleşim. 900’lü yıllarda ilk kliseler inşa edilmeye başlamış. Buraya gelen papazlar tarafından şehir büyümeye ve inşa edilmeye başlamış . Şehir ismini bölgede bulunan bir çeşit meşe ağacından aldığı rivayet ediliyor. Montalchino’nun tepelerinin aşağı sırtları şarap ve zeytin üretimine ayrılmış durumda…

MONTALCHINO (1)

Eski çağda şehir deri, ayakkabı ve tabakhaneleri ile meşhurmuş. Siena şehrinin uydusu şeklinde hayatına devam ederken Montaperti savaşından çok etkilenmi.Floransalı Medici ailesinin önderliğinde Siena’nın işkal edilmesi ile şehir Floransalıların eline geçmiş ve 1861’e kadar ise Toscana Dükü tarafından yönetilmiş. Şehirdeki surlar 13. yüzyılda inşa edilmiş. 1361’de kuleleri Siena’lı mimarlar tarafından yapılmış.  San Giovanni kulesi ve basilicası bu yıllarda inşa edilmiş.

MONTALCHINO (2) MONTALCHINO (3) MONTALCHINO (7)

Musei Riuniti ise bir müze. Tahta işçiliği ve Sienalı sanatçıların tahta heykelleri ve diğer Della Robbia okulunun etkilerini barındırıyor. The Duomo yani katedral , San Salvatore’ye adanmış. 14. yüzyılda inşa edilmiş. Mimarı ise  Sienalı mimar Agostino Fantasici. Ana meydan the Piazza del Popolo,surların altrında ve via matteotti sokağının yanında. Meydandaki ana bina şehir binası olarak geçen  Palazzo dei Priori. Rönesans mimarisi ile inşa edilmiş. 14. yüzyılda başlanmış; 15’te bitirilmiş.

MONTALCHINO (10)

Montalchino’nun eski şehir merkezinin ismi ise centro storico.

Biz bu kasabada kısa bir tur atıp bir kafe’de mola veriyoruz. Daha sonra şehri fotoğraflayıp dönüyoruz. Sizlere Montalcino’daki en önemli durağımızdan bahsetmek istiyorum. Popolo meydanındaki bu çok ünlü cafe 1888’den beri hizmet veriyor. http://www.caffefiaschetteriaitaliana.com/

Klasik müzik ve jazz çalıyor, kışolsa kadife koltuklarda ve farklı bir ambiansta oturma şansımız olabilirdi. Ancak bahçesi de harika… Bu bizim sabah başladığımız tura ilk durak olduğundan menü’de krosan ve Kahve var. Bir nevi kahvaltımız. Hava sıcak saat 10:00 gibi.

MONTALCHINO (5)

MONTALCHINO (6) MONTALCHINO (8) MONTALCHINO (9)

Diğer Görülesi Yerler

  • Siena Okul Fresklerinin olduğu Kiliseler
  • Yıkılmış Kale; Rocca
  • Sant’ Antimo


Faydalı Bağlantılar

http://www.bing.com/images/search?q=montalchino&FORM=BIFD#
http://www.montalcino.net/
http://en.wikipedia.org/wiki/Montalcino

Haritada

montalchino_map

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir