Meis Adası Gezisi – Meis Island Trip

Hep görürdüm..Kaş‘a her gidişimde, Dejavu Bar‘dan ya da limandan… Ama gitmek kısmet olmamıştı…Bu tatil pasaportları yanımıza aldık…Deneyelim dedik oldu… Daha önceden yunan adaları turları fiyatlarını araştırmıştık. Kaş‘tan 20 dakikalık bir tekne yolculuğu ile Meis‘e geldik. 5 Saat Kaldık. Çok sevdik. Beğendik… Şimdi hikayesi…

I would always see it whenever I went to Kas, from Dejavu Bar or from the harbor… But I had never had a chance to go … on this holiday, we took our passports with us as well …we decided to give a shot and we did it!… We arrived in Meis by a boat after about 20 minutes from Kaş. We stayed there for 5 hours and loved it. … Now, it is time to tell the story…

meis adasi turu eylul 2009

Fethiye’de devam eden tatilimizden kısa bir kaçamak ile Fethiye’den 110km uzaklıktaki Kaş‘a geldik. Yolda gelirken Kalkan’ı gördük. Manzarasına fotoğraf çektik. Patara Kalkan otelinin manzarasına imrendik. Muhteşem Kaputaş plajı ve Kaş adaları manzaraları ile yolumuza devam ettik.

We made a short getaway from our continuing vacation in Fethiye to Kas which is 110km away from Fethiye. We saw Kalkan on the road. We took photos of the landscape. Patara Kalkan hotels we envied the view of the Patara Kalkan Hotel. We went on our journey with magnificent Kaputaş Beach and the view of Kaş Islands.

meis_adasi_turu_eylul_2009 (1)

Kaş‘avarınca yapacaklarımı Sedef’e söyledim… Kaş‘a gelince yapılacak olan önemli şeyler…

1-  Belediye Çay bahçesinde Hamburger yenecek. (Kaş Spor Lokali olmuş)
2- Akşamsahilde Midye’cide küçük Midye dolma yenecek.
3- Dejavu‘da birşeyler içilip rock dinlenecek ve sohbet edilecek; Meis ışıkları izlenecek. ( Mavi Bar’da olur)
4- Gündüz gelsek Küçük ya da Büyük Çakılda plaja girilecek. 🙂
5- Dragoman Outdoor Sports‘a uğranıp Gökhan Türe’ye merhaba denilecek. Kendisi ADAM dağ aşma maratonu mucidi. Muhteşem insan. Bir kere de kano turuna gelmek istiyorum onun rotasına…

4 hariç hepsini yaptık. Bir kısmı Meis‘ten önce ve sonra…


I told sedef what I was going to do when we arrived in Kaş…Here’s my TO-DO list in Kaş

1-  Eat Hamburger in Municipal teagarden (it is now Kaş‘s Sports Club House)
2- In the evening, eat small stuffed mussels seller along the shore.
3- Drink something, listen to rock music and shoot the breeze in Dejavu, in the meantime,  watch the lights of  Meis ( the Mavi Bar is also prefferable )
4- In the daytime, go to beach with either big pebbles or small pebbles.
5- Say hi to Gökhan Türe by stopping by Dragoman Outdoor Sports. He is the inventor of Adam mountain climbing marathon. He is an awesome man. I want to come here once more to attend a canoe tour.

Except the 4th one, we managed to do all the things in the do-to list. Some before and some after Meis

meis_adasi_turu_eylul_2009 (4) meis_adasi_turu_eylul_2009 (8) meis_adasi_turu_eylul_2009 (2)

meis_adasi_turu_eylul_2009 (3) meis_adasi_turu_eylul_2009 (5) meis_adasi_turu_eylul_2009 (6)

Daha sonra Meis Express firmasının yolunu tutuyoruz.  http://www.meisexpress.com/ Günde 2 sefer var. gündüz 10-15 sıcak olduğundan bunu tercih etmiyoruz. 20 Euro bedeli var gidiş geliş kişi başı. + 15 TL muhteşem Yurt Dışı Çıkış Harcı !

Then, we headed for Meis Express Company. http://www.meisexpress.com/ it offers service twice a day. We did not prefer it as it was very hot like 10-15 degrees plus during the daytime. It is 20 Euros per person for a round trip as well as + 15 TL Overseas Permit Fee!

Ancak biz 18-23 seferini tercih ediyoruz. Akşam yemeği ve serin olması için. 30 Euro gidiş geliş maalesef yüksek bir ücret. Bu bizim gümrük kapılarının o saatte mesai yapmaması nedeniyle bu şekilde 🙂 Anlamamak zor değil. Üstüne birde Yurt dışı çıkış harcı ve adada geçirdiğimiz yemek ile beraber bu tur bize 130-140 Euro’ya maloluyor. Pahalı. Küçük İlayda teknesinin komik kaptanı Nihat pasaportları alıyor ve işlemleri hallediyor. Siz sadece inip gezip tekne kalkış zamanında geri geliyorsunuz o kadar.

Nevertheless, we preferred going by 18-23 navigations so that we could have dinner and enjoy the cool weather. We had to pay 30 Euros for the roundtrip, which is quite expensive. Unfortunately, this is because our customs gates are not on duty at that hour. So, it is really not difficult to understand the reason for such an expensive fee. In total, this tour cost us 130-140 Euros with Overseas Permit fee and a meal that we had on the island. It is very expensive! Nihat, the captain of the small boat called İlayda, took our passports and dealt with all the procedures. We were only responsible for enjoying our trip on the island and coming back at the departure time.

Kaş‘tan 10 kişi ile hareket ediyoruz. 4 Kişi geridönüyoruz. Yunanlı ve yabancı turistler adada kalıyor ve bazıları tekne ve pırpır uçak ile Rodos’a Meis’ten ulaşacaklar. Evet küçük Meis adasında küçük bir havalimanı var. Kaş limanındaki tekneler harika görünüyor. Daha önce dalış için limandan ayrılıp Meis‘e yakın bir nokta olan Flying Fish‘te dalmıştım. Ancak bu sefer Kaş‘ı karşı kıyıdan görüyoruz.

We departed from Kaş with 10 other people, but only 4 of us came back. Greek and foreign tourists wanted to stay on the island. Some of them would go to Meis from Rhodes by a boat and some would fly there. Yes, there is a small airport, as well on this small Island, Meis. The Boats in the harbor of Kas were looking amazing. I had left the port for diving once and dove in Flying Fish which is close to Meis.  However, this time I was able to see Kaş from the opposite shore.

meis_adasi_turu_eylul_2009 (10)

meis_adasi_turu_eylul_2009 (11) meis_adasi_turu_eylul_2009 (12) meis_adasi_turu_eylul_2009 (13)

meis_adasi_turu_eylul_2009 (14) meis_adasi_turu_eylul_2009 (15) meis_adasi_turu_eylul_2009 (16)

Tekne rüzgarlı bir havada yol alıyor. Ben japon turist şeklinde fotoğraf çekmeden duramıyorum. Yaklaştıkça tipik Yunan mimarisi, basit kubik evler beliriyor. Çatıları düz. Taştan. Boyları aynı. Kapı ve pencereler rengarenk. Liman küçük ama denizi inanılmaz şekilde temiz. Bugüne kadar liman içi bu kadara berrak bir deniz şehri görmedim.

The Boat set off in a windy weather. I could not help myself taking photos like a Japanese tourist. As we got closer, simple cubic houses which are the examples of the typical Greek architecture appeared. Their roofs are flat and made of stone. They are all the same size. They have colorful doors and windows. The harbor is small, but the sea is incredibly clean. Until now, I have not seen such a harbor city which has a crystal clear sea like this.

meis_adasi_turu_eylul_2009 (17)

meis_adasi_turu_eylul_2009 (18) meis_adasi_turu_eylul_2009 (20) meis_adasi_turu_eylul_2009 (21)

Meis’in Yunan adı Castellorizzo. Nüfusu 2000 yılındaki sayıma göre 406 kişi. Ancak bu rakam yazın 1000’e çıkabilmekteymiş. Kalıcı nüfus olan 406 kişinin hepsi adada aynı zamanda en büyük kent olan Meis (Megisti) şehrinde oturuyor. Megisti en büyük demek; adanın Yunanistan’ın sahip olduğu en küçük adalardan biri olmasına nazire eder gibi. Liman’da iki sahil güvenlik teknesi. Adada bir taksi ve küçük bir havalimanı var ve Olympic airlines’in sürekli buraya seferi var.

Meis’ Greek name is Castellorizzo . According to the 2000 census, its population is 406 people. However, this number can increase dramatically to 1000 people in summer. The permanent population of the island which consists of 406 people lives in the biggest city, Meis (Megisti), on the island. Megisti means the biggest of all; On the contrary, it is one of the smallest islands that belong to Greece. What an irony!  There are two coast guard boats in the harbor. In addition, there is a cab and small airport on the island. The good news is that Olympic Airlines has constant flights here.

Ada itilaflar yaşadığımız 12 ada’dan biri. Kurtuluş savaşında elimizden Sevr sayesinde İtalyanlar alıyor. Daha sonra 1932’deki  anlaşma ile Meis hariç etrafındaki Kekova, Kalkan ve Diğer adacıklar bize iade ediliyor. 2. Dünya savaşında İalyanın bu adasını önce İngilizler ele geçiriyor. İtalya saf değiştirince adayı 1945’e kadar 2 sene Alman’lar tutuyor. bu sürezarfında Hitler’in askerleri adadaki yaşlılardan dinlediğimiz kadarı ile kadın ve çocuklara büyük mezalim yapıyor. Daha sonra ada savaş sonrası 12 ada ile beraber 1947 Paris anlaşmasında bizimde çıt çıkarmamamız ile beraber Yunanistan’a gidiyor. Bu adalar Rhodos,Simi,Halki,Kos,Meis vs… Maalesef 🙁

It is one of 12 islands on which we had disagreements with the Entente Powers. In the Turkish War of Independence, Italians conquered them depending on the Sevres treaty. Then, with the treaty signed in 1932, Kekova, Kalkan and all the other islands were given back to us except Meis. During the World War II, first Meis passed into the British as they were the Allies of the Italians. Nonetheless, when Italy joined the Entente Powers, the Germans held the possession of the island for 2 years till 1945. In the meantime, the soldiers of Hitler were committing atrocities against civilian women and children as far as what we heard from the elders of the island. After the war, the island and the other 12 islands were given to Greece with Paris treaty in 1947. And we could not do anything but let them have something belonged to us. We were like a silent witness of an injustice sentence. These islands are Rhodos, Simi,Halki,Kos,Meis and so on… Unfortunately 🙁

meis_adasi_turu_eylul_2009 (23) meis_adasi_turu_eylul_2009 (25) meis_adasi_turu_eylul_2009 (26)

Adada bir 2 kilise (biri camiden dönmüş), müze, küçük bir hastane ve onlarca güzel balık restoranı var. Balık restoranlarında kalamar, karides, çupra, levrek ve bir çok yunanca ismi olan ortak mezelerimiz bulunuyor. Yıllarca iç içe yaşadığımızdan dolayı herşeyin tadı aynı. Ada cuma günleri tamamen tekneler ile Kaş‘a gidiyor ve sebze meyve alışverişini Kaş‘tan yapıyorlar. Diğer ihtiyaçlar ise tekne ve uçak ile Yunan Adalarından sağlanıyor.

There are 2 churches on the island (one was turned into a church while it was a mosque once), a museum, a small hospital and dozens of beautiful fish restaurants. At these restaurants, squid fish, shrimp, cupra, sea bass are served. In addition, there is a variety of appetizers that we also have. The only difference is that they have Greek names while ours have Turkish names. Because we lived in the same land with the Greeks for years, almost everything tastes the same. The people of the island go to Kaş by boats on Fridays to buy fruits and vegetables. The other needs are being brought by boats and planes from the Greek islands.

meis_adasi_turu_eylul_2009 (27) meis_adasi_turu_eylul_2009 (28) meis_adasi_turu_eylul_2009 (29)

Limanı geziyoruz. Dar sokaklarda Ouzo (Yunan Rakısı) eşliğinde bağıra çağıra şarkı söyleyenler, sarhoş balıkçılar, elde sigara kahve muhteşem bir tembellik söz konusu. Hayatım boyunca bu şekilde yaşayan insanlara imrenerek baksamda sanırım benim yapamayacağım bir şey. ama inanılmaz keyifli. Buzdolabımıza Magnet alıyoruz. Ve küçük kartpostallar… Bir de minik bir tahta kedi.  Bir cafe’de oturup Soğuk Capuccino’muzu içiyoruz. Yürüyerek Ceren Önen arkadaşımın bana verdiği tavsiyeye uyup PARAGADI restoranda yer ayırtıyorum deniz kıyısında. Costas’ı bul sahibi selamımı söyle diyor. Aynen dediğini yapıyorum. 10 dk sonra geri gelmek üzere sözleşiyoruz.

We took a tour around the harbor. While we were walking in the narrow streets, we bumped into people singing and drinking Ouzo (Greek Raki) and drunken fishermen with a cigarette in one hand, coffee in the other. A complete laziness!  Even though all my life I have envied such people who live this way, I don’t think that I can change my life style, but still it seems really enjoyable.  We bought magnet to hang on our refrigerator and also little postcards as well as a tiny wooden cat.  Then we sat in a cafe to drink a cup of cold Cappuccino. Upon a referral of my friend, Ceren Önen, I made reservations for dinner at a restaurant called PARAGADI. It is located at the seashore with a spectacular view. She told me to find the restaurant and say hi to its ownerJ and I did so. We left the restaurant to come back 10 minutes later.

meis_adasi_turu_eylul_2009 (31) meis_adasi_turu_eylul_2009 (32) meis_adasi_turu_eylul_2009 (33)

meis_adasi_turu_eylul_2009 (34)

Sürekli fotoğraf çekerken ayağına bastığım Sedef’in ayağına bastıktan 3 saniye sonraki sahne ! 🙂

When I was taking photos, I accidentally stepped on Sedef’s foot. This is the picture of her 3 seconds after the incident 🙂

Restoran’a geliyoruz. Önce beyaz peynirli salata, patlıcan, minik karides güveç alıyoruz. Sedef muhteşem bir balık çorbası içiyor. Costas ile sohbet ediyoruz. Yunan kıyıları, Kıbrıs meselesi, Meis‘in durumu, F-16 pilotlarının it dalaşından tutunda İstanbul’un güzelliğine kadar her konuyu konuşuyoruz. 22:30 oluyor. Nihat kaptan kalamardan alerji olmuş şekilde bizi alıyor ve Kaş‘a doğru koyuluyoruz… Bir hikaye de bu şekilde bitiyor… Gene görüşmek üzere Meis… Costas… Paragadi…Castellorizzo

I came back to the restaurant. First, we ordered salad with white cheese, eggplant, tiny shrimp casserole. Sedef had a scrumptious fish soup. We shot the breeze with Costas about almost everything from Cyprus issue, Meis’ situation, F-16 pilots’ diving to the beauty of İstanbul. It was 22:30. Nihat captain took us to the boat as if he was allergic to squid, and then we set off for Kaş. Our story ended…Hope to see you again Meis, Paragadi … … Castellorizzo

Tags: Meis Gezisi, Meis Trip, Meis Adası, Meis Island

meis_adasi_turu_eylul_2009 (37) meis_adasi_turu_eylul_2009 (38) meis_adasi_turu_eylul_2009 (39)

Kaş limanının Meis’ten görüntüsü / View of Kaş Coast From Meis
meis_adasi_turu_eylul_2009 (24)


Faydalı Bağlantılar / Useful links

http://en.wikipedia.org/wiki/Castellorizo

http://www.bing.com/images/search?q=castellorizzo&FORM=BIFD#

Meis Express – Ferry & Yacht Services

Hükümet Cad. No:16, 07580 Kas Antalya Turkey
Tel: +90 242 836 1725 (Pbx) Mobile: +90 532 331 9759 / +90 554 800 4010

E-mail: info@meisexpress.com / info@ltbtravel.com

Haritada/ On Map

meis_map

Paylaş

“Meis Adası Gezisi – Meis Island Trip” üzerine 9 yorum

 1. demin ki yorum yanlış post’a gitti kusura bakma tekrar yapayım aynı yorumu 🙂

  pasaport yeterli mi vize gerekmiyor mu demek istemiştim?

  hadi kal sağlıcakla…

 2. o kadar Kaş’a gitmişliğim var ve her sferinde Meis’i merak etmişliğim var ama bir türlü ayak basamadım bu şirin güzel bir o kadar da büyük ve hüzünlü adaya..güzel bir gezi yazısı olmuş tşkler..

 3. kaş ı gördüm defalarca deniz i dogal güzellkleri şahane bende uzakdan meis adasının çok fotograflarını çekdim ama gidemedim. mutlaka orada kaş gibi güzeldir .yalnız kaş vekalkan gibi denizi muhteşem başka bir yer düşünemiyorum.

 4. arkadaşlar meis e artık vize istenmiyor fakat gözümüzde büyütülecek kadar biyerde değil açıkcası3 saat de altını üstüne getirirsiniz tavsiyem uzo ve kalamar..fakat imkan olanak dahilinde tatil masrafına sıkı hazırlandıysanız ne ala.fakat bizi fazla sevmediklerini de göz önünde bulundurun. : )

 5. çok başarılı bir yazı olmuş. edinmek istediğim tüm bilgilere sahip oldum. Ellerine sağlık.

 6. Bu arada MesisEkspress ve Yunanistan konsolosluğu ile görüştüm. vizesiz girişin söz konusu bile olmadığını söylediler. Çok yazık. yalnızca meis içinde vize alınmaz yani.

 7. Az önce ben de sordum Meis Express’e. Günübirlik geziler içinde vize gerekliymiş. Bu yazıyı okuduktan sonra Meis’e gitmek şart oldu demiştim ama artık nasip vizesiz günlere veya vizemizin olduğu günlere. Bir de Akdeniz (mediterraneo)diye bir film var. (http://www.imdb.com/title/tt0102426/ ) Film 92 yılında en iyi yabancı film oscarı almıştı, bu adada geçiyor.İzlemenizi öneririm.

 8. Meiste hiç bir şey yoook…Sadece bir kaç restaurantlar ya da bir kaç kuçuk dukkanlar..Evlerin pencereleri hepsini kapali,müze yok,kalise kapali….5 saat zorla zorla orda kaldim.Kaş Meisin yaninda başkent gibi =)))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir