Medina Azahara

Medina Azahara muhteşem şehir demek. Gerçekten  900’lü yıllarda Abdurrahman III el Nasir‘ın yaptırdığı Cordoba şehri yakınlarında İspanya (Endülüs)’de. Endülüs’teki o yıllardaki yerleşim merkezinin kalıntılarını yağmurlu bir günde geziyoruz.

Medina Azahara means “amazing city”. It really was in Andalusia where Abdurrahman III el Nasır got made at 900’s in near Cordoba city. We visited those wrecks from the times in a rainy day.

Sırtı dağlara verilmiş çok büyük bir yerleşim. İber Yarım Adası‘nın o zamanki en büyük hatta tanınmayan baş şehirlerinden.

It is really a big settlement that is leaned against the mountains being the leading cities of Iber half-island then. 

İçerisinde resepsiyon alanları, camileri, yönetim ve hükümet binaları, bahçeler ve hamamlar barındırmakta.

There are reception areas, mosques, management and government buildings, gardens and Turkish baths. 

80 yıl yerleşime açık kalmış. M.S. 936 ve 940 arasında inşa edilmiş. Abdurrahman kendini halife ilan edince bu şekilde dev bir saray yaptırmaya karar vermiş. O zamanlarda batı Avrupada yapılmış en büyük yerleşim alanı ve şehir.

It was open for settlement for 80 years. It was constructed between 936 and 940 AD. When Abdurrahman claimed himself as caliph, he decided to get built a palace. Back then, it was the biggest settlement place and a city that was made in Europe. 

120 hektar büyüklüğündeki şehrin sadece %10’u şu anda ayakta. Zaman içinde toprak altında kalmış ve 1911 yılından itibaren kazılar ile ortaya tekrar çıkarılmış. Hala Cordoba belediyesine bu alanın biraz dışındaki alana ev yapılmasından ve altında bu tarz arkeolojik alanların ve o dönemden kalma evlerin olmasından dolayı tepkiler var.

10% of the city is surviving today out of 120 hectare space. In time, it was earthed up and it was resurrected with the excavations started at 1911. There are still lots of reactions to the Cordoba Municipal about building houses right off the borders or there are still old houses and structures under the soil.

İpucu:Cordoba‘dan çıkıp araba ile gidebilirsiniz. Şehrin biraz dışında. Buraya servis te var sanırım. Önce müzeden bilet alıp içeriyi gezip video izliyorsunuz. sonra otobüs alıp sizi tepeden girişi olan şehre götürüyor. Arabanız var ise otobüsü beklemeyin tabelaları takip edip tepeye çıkabilirsiniz. Çok merdivenli ve labirent bir yapısı var.

Hint: You can go with a car from Cordoba. It is a little bit out of the city. I guess there is a shuttle car to here too. First you get a ticket from the museum and watch a video, and then the bus takes you to the city that has entrance on top. If you have a car, don’t wait for the busses, you can follow the signs and get up to the top. It has lots of stairs with a labyrinth like shape.

Tags:İspanya Gezisi,  Cordoba Gezisi, Medina Azahara,  İber Yarım Adası, Abdurrahman III el Nasir, Cordoba İspanya, Endülüs


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir