Ürün

MDS Ultrabag

Marathon des Sables is one of the ultimate challanges in the world. It is a 7 day stage race passing Sahara desert more than 240kms. During this slf sufficiency race, competitors carry their eqipment, food and necessary items with them all the time.

Ergonomics and usability driven different companies like Salomon, Raidlight, New Balance, OMM and Inov8 are designing packs for these special expeditions. The MDS Ultrabag has been designed to perfectly satisfy ‘marathon des sables’ runners, whatever their needs, whatever their size and body types. Lightweight, durable and functional, it is 100% customizable and adapts to you.

MDS Ultrabag 590g OF DESERT TECHNOLOGY (weight of the bag naked)

Included options and accessories: autonomous 4L front-pack, Nepalese carrying system, rain-reflective cover, inbuilt reflective poncho, multi-position flask-carrier, 2 x 750ml flask with drinking tube, MP3 holder (can also serve as rubbish bin), 4 detachable straps for floor mat, interior detachable mesh pocket for separating heavy items, extractable comfort back-foam, 2 detachable tropicalized 0.5L front pockets.

It is Functional

 • 270 ° opening. Highly resistant zipper closure which allows you to view and access the entire contents of the bag.
 • Compressibility of from 20 to 4 liter: Two side compression elastics adjust the volume of the bag to the items carried inside. For a better fit.
 • Nepalese carrying system: Your bag is too heavy after hours of racing with 15 kg on the back? Partially or completely unload your shoulders with the Nepalese carrying webbing. Weight : 20 grs
 • Rain reflective cover: Removable, placed in a pocket under the backpack, the rain reflective cover deploys easily and without needing to stop. It is also a reflective safety accessory, for you to be seen during your trainings at night. Weight : 40 grs

 • Inbuilt reflective poncho: Removable, placed in a pocket located above the backpack, it takes a gesture and a fraction of a second to give you protection against wind and rain. Weight : 90 grs
 • Multi-position flask-carriers: With three snaps and two straps, water bottle flasks remain attached to their ties even at fast run. Four locations on the backpack, two on the front-pack, all adjustable in height.Weight : 40 grs x 4
 • Storage for walking sticks, distress flares or rockets: Originally planned to store the distress flare (rocket) of the Marathon des Sables, it is also suitable for storing walking sticks.
 • Special fasteners for Marathon Des Sable race number bib: Suitable for MDS bibs eyelets, the attachment system meets the rules of the race and prevents damage to your bag with pins.
 • Tie straps for floor mats or down sleeping bag … Located under the backpack, they can withdraw.

Comfortable and ergonomic

 • Rectangular. As all rescue units know, from firemen to rescue squads at sea or in the mountains, only the rectangular format allows easy and fast access, and a rational storage.
 • Suitable for all body types. The wide and ventilated shoulder straps suit all types of morphologies. Happily tested by runners from 45 kg to 120 kg. A rail allows to move the chest strap according to one’s chest size.
 • Lightweight bag and accessories. Each fabric, each hanging/hooking system, each accessory must be as light as possible without sacrificing strength. We selected the most hi-tech components from the market to meet these criteria.

 • Removable mesh pocket dividing the charges. Clipped at the top of the central compartment of the bag, a mesh pocket can position the weight in the upper part of the bag, thereby discharging the lower part of the bag. Weight : 75 grs
 • 4L autonomous front-pack: Integrated to backpack for better load distribution front / rear. The front-pack can also be used alone for long training rides, some trails and become a waist bag on its own. A small version of the backpack: light, strong, stable and functional. Weight : 185 grs

It is Solid

 • Resistant materials. “Ultrabag” means the selection of materials that meet the highest standards, to make an ultra durable backpack.
 • Tropicalized front pockets. Two pockets at the waist to provide an opportunity for additional storage of 0.5L each. They are resistant to rain and moisture. Weight : 40 grs x 2
 • Washable fabrics. Specially designed for intensive practice of trail! You come home from a muddy training session, put your bag in the washing-machine, it will come out like new.

Aesthetic

 • A hell of a look! No more ‘turtle’ looking outfit! Quasimodo is over! Wherever you are, in the race, or on sandy tracks, on mountain trails, or while training, in the subway, or at the office, you will be the fashion victim, leading the way …

Where to buy

You can buy MDS Ultra Bag from Ultra marathon Running Store in the UK.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı