Mavi Yolculuk İle Şiir Tadında Bir Tatil

Tatil denilince sadece ülkemizde değil dünyanın hemen hemen her yerinde akla gelen ilk iki destinasyon Ege ve Akdeniz. Ülkemizin hem Ege denizine hem de Akdeniz’e kıyısı bulunması Türkiye’yi dünyanın sayılı tatil merkezlerinden biri haline getiren en önemli etken. Türkiye’nin güney kıyıları uzun yıllardan beri hem yerli hem de yabancı turistlerin sıkı markajı altında ve özellikle de yaz aylarında on binlerce insan muhteşem tatiller yaşamak için soluğu Güney illerimizde alıyor. Aslında yat turizmi açısından yıllardır dünyanın vazgeçilmez rotaları arasında yer alan Güney sahillerimiz son yıllarda yerli turistler tarafından da gerçek anlamda keşfedilmiş durumda ve artık yerli turistler de efsanevi mavi yolculuklara katılarak güneyin tadını çok daha fazla çıkartmanın ayrıcalığını yaşıyorlar.

Unutulmaz bir deneyim yaşamayı kim istemez ki?

Ünlü yazar Azra Erhat’ın aynı isimli kitapları ile literatüre kazandırdığı mavi yolculuk kavramı Ege ve Akdeniz’de farklı rotaları izleyerek yapılan tekne gezilerini tanımlamak için kullanılıyor. Yazarın ilk kez 1950’li yıllarda bahsettiği mavi yolculuk o günden bugüne bütün dünyada tanınır hale gelmiş durumda ve yalnızca ülkemizde değil dünyada da oldukça popüler bir tatil ve gezi alternatifi olarak görülüyor. Her yıl binlerce insan ülkemizin rüya tadındaki kıyılarını gezmek, masmavi denize kavuşup yüzmek kısacası muhteşem bir yaz tatili ve gezi deneyimi yaşamak için mayi turlara katılıyor.

Mavi yolculuk farklı sürelerde yapılabiliyor, yani uzun mavi yolculukların yanı sıra kısa ama keyifli alternatif turlar da düzenleniyor. Dolayısıyla canınız her istediğinde, Ege ve Akdeniz’in değişik rotalarını kapsayan bu yolculuklara katılabilir, daha da güzeli kendiniz yat kiralayarak kafanızdaki tura çıkabilirsiniz. Üstelik mavi yolculuklar sanılanın aksine çok yüksek bütçeler de gerektirmiyor zira her bütçeye uygun onlarca tekne ve süre alternatifi sunuluyor. Yani maliyet endişesi ile kendinizi bu muhteşem deneyimden mahrum bırakmanıza hiç gerek yok.

Bodrum’un maviliğinde kaybolmaya ne dersiniz?

Muğla’nın tartışmasız olarak en popüler tatil merkezi olan Bodrum iki katlı beyaz evleri, inanılmaz tarihi zenginliği ve doğal güzelliğinin yanı sıra her biri insanın başını döndürecek denli etkileyici onlarca koyu ile haklı bir üne sahip. Bugüne dek Bodrum’a birçok defa tatile gitmiş olabilirsiniz ancak bu harika ilçeyi ve koylarını bir de tekne ile gezmeniz Bodrum’un gerçekte sandığınızdan çok daha güzel bir yer olduğunu anlamanızı sağlayacak.

Mavi yolculuk Bodrum ve koylarını kapsayan tekne gezileri ile Bodrum’un maviliğinde kaybolma, ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirme, geceleri denizin tatlı ninnisi ile huzurlu bir uyku uyuyup sabahları denizin mis gibi kokusu ile güne başlama ve tabi ki her anınızı denizde geçirme fırsatı sunuyor. Bu yolculuklar için farklı rotalar sunuluyor ve Bodrum’un yanı sıra çevresindeki birbirinden güzel ve doğa harikası tadındaki koyları da gezme şansını yakalıyorsunuz.

Unutulmaz bir tatil

Bodrum’da yapılan mavi turlar için rotayı kendiniz belirleyebiliyorsunuz, yat kiralayarak hem kendi belirlediğiniz rotada hem de sürede turlar yapabiliyorsunuz ki bu da mavi yolculukları çok daha çekici kılıyor. Farklı özelliklere sahip tekneler içinden ihtiyaçlarınıza ve tabi ki bütçenize uygun olanı seçip kiralayarak siz de bu büyülü tatili yaşayan şanslı insanlar arasındaki yerinizi alabilirsiniz. Kısacası Bodrum’da tatil yapmayı planlıyorsanız size tavsiyemiz mavi yolculuk alternatiflerine göz atmadan karar vermemeniz, emin olun ki eğer tekne kiralayarak mavi yolculuk yapmayı tercih ederseniz bu kararınızdan hiç pişman olmayacaksınız, hatta birçok kişinin yaptığı gibi ilk fırsatta tekrar bir tura katılarak bu keyfi defalarca yaşamak için can atacaksınız.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir