LOUVRE’DAN 3 BASKENT SERGiSi

Louvre Müzesi‘nin İslam sanatı eserlerini İstanbul’a getirten Sakıp Sabancı Müzesinde gene haftasonu gezme fırsatı bulduk. Sergide, bugüne kadar Louvre Müzesi‘nin dışında sergilenmeyen Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının en görkemli sanat eserleri yer alıyor.

Türk Telekom’un katkılarıyla gerçekleştirilen ve 218 nadide eserden oluşan sergi “Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, İsfahan, Delhi” başlığıyla 25 Mayıs’a kadar ziyarete açık tutulacak. “Sergide, bugüne kadar Louvre Müzesi’nin dışında sergilenmeyen, Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının en görkemli sanat eserleri sergilenmekte ve büyük ilgi görmekte.

Sakıp Sabancı Müzesi Web Sitesine erişmek için lütfen tıklayınız

Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının zengin ve görkemli çağlarını gözler önüne seren bu olağanüstü sergi, aynı dönemde ve coğrafyada hüküm süren 3 imparatorluğun sanatını geniş bir ilişkiler ve etkileşimler yelpazesinde ele alıyor. Louvre Müzesi‘nin İslam Eserleri Koleksiyonu’ndan Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Baburi sanatının örneklerini içeren sergi, Paris Uygulamalı El Sanatları Müzesi’nin yanısıra, Fransa Büyükelçiliği ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle hayata geçirildi.

Işık çok loş olduğundan fotoğraf kalitesi çok muhteşem değil; kusura bakmayın.

Tags: Louvre, Louvre Müzesi, 3 Başkent Sergisi


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir