Müze

Londra Kraliyet Havacılık Müzesi

Kraliyet Havacılık Müzesi, İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde kurulmuş bir müze. Biz de bir haftasonu Londra’daki şubesini ziyaret ettik. Uçakları ve havacılığı sevdiğimden genelde yaşadığım ve gezdiğim yerlerde bu tip müzelere gidiyorum. Bu sefer Sedef ile beraber bu müzeyi turladık.

RAF Museum London (8)

 

Kısaca RAF (Royal Air Force) ismi ile anılan müze Londra’nın kuzeyinde Edware bölgesine yakın. Colindale metro istasyonundan yürüme ile 8-9 dakika mesafede. 5 ana bina ve hangardan oluşan müzeyi gezmek için en az 2 saat ayırmanızı öneririm. Müzeye giriş ücretsiz.

RAF Museum London (1)

5 ana salondan oluşan bu müze de havacılık tarihindeki önemli anlar, Bombardıman uçakları, tarihi hangarlar, İngiltere’nin İkinci dünya savaşındaki rolü ve Grahame-White’in hangar’ı bulunuyor.

RAF Museum London (2)

 

2010 yılı itibari ile 100’den fazla uçak bulunmakta imiş. Yeni 2-3 kolleksiyonunda eklendiğini biliyoruz. Dünyada sadece iki adet kalan Vickers Wellingtons ve 137 saat uçabilen Avro Lancaster S-Sugar kolleksiyonun nadir parçalarından. Ayrıca bir adet tam teşekküllü Hawker Typhoon ve dünyada tek kalan Boulton Paul Defiant uçağı da burada bulunmakta.

RAF Museum London (3)

 

Yeni eklenen uçaklardan biri de, dünyaca ünlü B-24 Liberator. Bu uçak Hindistan Hava kuvvetlerinden müzeye bağışlanmış. FE2b 1. dünya savaşı bombardıman uçağı ise gene elde kalan nadir uçaklardan.

RAF Museum London (4)

 

Biz ekstradan 3 er pound vererek bir similatore bindik. Daha sert olan F-35 similatorunu ise bu seferlik pas geçtik. Müzenin dükkanı gördüğüm en inanılmaz hediyelik eşya içeren dükkan diyebilirim. Çocuklu olanların cebine para koymadan gitmesi çok büyük miktarda ağlama ve isyana sebep olabilir.

RAF Museum London (5)

 

Müzede en çok sevdiğimiz şeylerden biri ailelerin çocuklarına herşeyi detaylıca anlatması idi. Savaşı’ın nasıl kötü birşey olduğunu birebir orada görmeniz mümkün. Ayrıca teknolojinin nasıl inanılmaz bir şey olduğunu da yanında kibrit çöpü kadar kaldığınız uçak ve parçalarından anlayabiliyorsunuz.

Aşağıda sizler için çektiğimiz kırktan fazla uçak ve müzeye ait fotoğrafı bulabilirsiniz.

RAF Museum London (6)

RAF Museum London (7)

RAF Museum London (9)

RAF Museum London (11)

RAF Museum London (12)

RAF Museum London (13)

RAF Museum London (14)

RAF Museum London (16)

RAF Museum London (17)

RAF Museum London (18)

RAF Museum London (19)

RAF Museum London (20)

RAF Museum London (21)

RAF Museum London (22)

RAF Museum London (24)

RAF Museum London (25)

RAF Museum London (26)

RAF Museum London (27)

RAF Museum London (29)

RAF Museum London (31)

RAF Museum London (33)

RAF Museum London (35)

RAF Museum London (37)

RAF Museum London (38)

RAF Museum London (39)

RAF Museum London (40)

RAF Museum London (41)

RAF Museum London (42)

RAF Museum London (43)

RAF Museum London (44)

RAF Museum London (45)

RAF Museum London (46)

RAF Museum London (47)

RAF Museum London (49)

 

deneme


RAF Museum London (10)

RAF Museum London (15)

RAF Museum London (23)

RAF Museum London (28)

RAF Museum London (30)

RAF Museum London (32)

RAF Museum London (34)

RAF Museum London (36)

RAF Museum London (48)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı