Londra Kraliyet Havacılık Müzesi

| Eylül 10, 2013 | Yorum yapılmamış

Kraliyet Havacılık Müzesi, İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde kurulmuş bir müze. Biz de bir haftasonu Londra’daki şubesini ziyaret ettik. Uçakları ve havacılığı sevdiğimden genelde yaşadığım ve gezdiğim yerlerde bu tip müzelere gidiyorum. Bu sefer Sedef ile beraber bu müzeyi turladık.

 

Kısaca RAF (Royal Air Force) ismi ile anılan müze Londra’nın kuzeyinde Edware bölgesine yakın. Colindale metro istasyonundan yürüme ile 8-9 dakika mesafede. 5 ana bina ve hangardan oluşan müzeyi gezmek için en az 2 saat ayırmanızı öneririm. Müzeye giriş ücretsiz.

5 ana salondan oluşan bu müze de havacılık tarihindeki önemli anlar, Bombardıman uçakları, tarihi hangarlar, İngiltere’nin İkinci dünya savaşındaki rolü ve Grahame-White’in hangar’ı bulunuyor.

 

2010 yılı itibari ile 100’den fazla uçak bulunmakta imiş. Yeni 2-3 kolleksiyonunda eklendiğini biliyoruz. Dünyada sadece iki adet kalan Vickers Wellingtons ve 137 saat uçabilen Avro Lancaster S-Sugar kolleksiyonun nadir parçalarından. Ayrıca bir adet tam teşekküllü Hawker Typhoon ve dünyada tek kalan Boulton Paul Defiant uçağı da burada bulunmakta.

 

Yeni eklenen uçaklardan biri de, dünyaca ünlü B-24 Liberator. Bu uçak Hindistan Hava kuvvetlerinden müzeye bağışlanmış. FE2b 1. dünya savaşı bombardıman uçağı ise gene elde kalan nadir uçaklardan.

 

Biz ekstradan 3 er pound vererek bir similatore bindik. Daha sert olan F-35 similatorunu ise bu seferlik pas geçtik. Müzenin dükkanı gördüğüm en inanılmaz hediyelik eşya içeren dükkan diyebilirim. Çocuklu olanların cebine para koymadan gitmesi çok büyük miktarda ağlama ve isyana sebep olabilir.

 

Müzede en çok sevdiğimiz şeylerden biri ailelerin çocuklarına herşeyi detaylıca anlatması idi. Savaşı’ın nasıl kötü birşey olduğunu birebir orada görmeniz mümkün. Ayrıca teknolojinin nasıl inanılmaz bir şey olduğunu da yanında kibrit çöpü kadar kaldığınız uçak ve parçalarından anlayabiliyorsunuz.

Aşağıda sizler için çektiğimiz kırktan fazla uçak ve müzeye ait fotoğrafı bulabilirsiniz.

 

deneme
Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir