Londra Koşu Rotaları

Son iki yıldır Londra’da yaşıyorum. Geldiğimden beri hayatımda özellikle spor anlamında çok şey değişti. Bir çok kişi ile tanıştım. Salomon İngiltere’nin bloğumdaki yazılarımı görmesinden dolayı onların influencer programına alındım. Cotswalds Outdoor firmasında çalışan Matt Green ile tanıştım, kendisi ile Peak District‘i keşfettim. Gene takımının parçası olduğum Castleberg Outdoors firması ile tanıştım. Settle‘da koştum, Onlar için bir çok malzeme testi gerçekleştirdim.

Londra Ultra maratonunu iki kere koştum. İlkinde 6 saat ikincisinde 5 saat 7 dakikaya kadar iyileştirdim derecelerimi. Bir çok ultraya bu şehirde hazırlandım.londonrunning (1)

Peki aslında dümdüz olan bu şehir koşmak için nasıl ve ne gibi parkurlar içeriyor bunu merak ediyor musunuz ? Son iki senede yaklaşık 5.000km’den fazla koştuğum bu şehirdeki parkurları size tanıtmama ne dersiniz ?

Hamstead / Parliement Hill

Benim favori antrenman mekanlarımdan biri. Londra’nın kuzeyinde. Merkezden yaklaşık 20 dakikalık metro ile ulaşabilirsiniz. Ya da koşarak gitmeniz de mümkün. Hydepark’dan başlayıp, Regents Park ve Primrose hill parklarını geçip ulaşmanız 1 saat 15 dakikanızı alacaktır.

Park Londra’nın sanırım Richmond Park’tan sonra en büyüğü. İçinde gölet, harika yokuş antremanı yapacağınız tepeler var. Bir çıkışta 30metre kazanım alabiliyorsunuz. Bu rakamlar Londra için çok çok önemli 🙂

Parkın içinde gölet var. Kuzeyinde yolu geçtikten sonra inişli çıkışlı tekil patikalar (single track) ve süratli koşabileceğiniz düzlükler var. Her park gibi bu park içinde de koruma alanında evler, kafe ve tuvaletler var. Tuvaletlerde su sebilleri ve sıcak su mevcut. Sincap ve tilkiye rastlayabilirsiniz. Ata binilen bir park o yüzden koşarken dikkatli olmak gerek.

London-running-routes-hamstead

Regents Park

Regents Park şehrin göbeğinde bulunan en büyük parklardan biri.  yuvarlak yapısı tam park sınırlarındaki patikalardan tam bir daire çizmenize imkan veriyor. Hemen bitişiğinde hayvanat bahçesi var. dolayısı ile hafta sonu aileler yürüyüş yapar ve gezer. Çok fazla voleybol, rugby ve futbol oynanan bir park, çünkü düzlük alanları çok. Bu nedenle ben insan görmek istiyorsanız ve kalabalığı seviyorsanız hafta sonu gidin derim. Ben tempolu koşacağım insanlardan bunalırım derseniz hava güzelse 09:30’dan sonra bu parkta koşmanızı önermem. Kışın çok rüzgar aldığından yerler buz olur. Tam dış çapı 4.4 km. Detaylı haritası için tıklayınız.

London-running-routes-regents

Primrose Hill

Benim en sevdiğim parklardan biri. Sürekli olarak yokuş çalıştığım ve harika manzarası olan tüm Londra’yı gören bir park. Eskiden çok yakın oturuyordum. Şimdi artık uzaklarda olduğumdan daha az gidebiliyorum. Regents Park’ın hemen arkasında olan bu park çok lüks bir bölgede.

londonrunning (3)

Dolayısı ile özel trainer ile çalışan çok fit vücutlu insanlar görürseniz moraliniz bozulmasın. Tam çapı yaklaşık 1.9 km. Deniz seviyesinden yüksekliği 78m. İki dik tepesinde de her bir çıkışta 20m yükseklik kazanımı yapabilirsiniz.

London-running-routes-primrose

Hyde Park

Londra’nın en meşhur parkı. İçinde çok büyük bir göl var ve ismi Serpentine. Bu göl ile aynı ismi taşıyan Londra’nın en eski koşu kulübüne de üyeyim. Bizler bu parkı aslında üç parktan birleştiriyoruz. HydePark, GreenPark ve St. James parkı toplu koştuğunuz zaman yaklaşık 7.2 Mil yani 12Km gibi bir rota ediyor. Bu rotayı burada bulabilirsiniz. O yüzden hem Hyde, hem Green hem de St. James Park’ı alt alta koydum. Sabah erken saatte koşucuları görebilirsiniz. Ben hatta bir ara 5:00 ‘da kalkıp antrenman yaptığımda bile koşan kişilere rastlamıştım.

London-running-routes-hydepark

Bisiklete ve yürüyüşe çok açık olan ve Londra’nın tam ortalarında olan park yazın inanılmaz kalabalık. Koşarken bisiklet yollarına girmeden hemen asfaltın yanında bulunan ince patikalardan koşmanızı öneririm. Keza Green park ve St. James Park’ta tamamen turistik parklar. Ciddi koşucuların yumuşak antrenmanlarında keyif için seçebilecekleri rota. Ama ciddi bir antrenmanınız var ise diğer alternatifleri düşünün derim. Hydepark’ın kendi başına tam dış cephe turu yaklaşık 6.5km civarı. İndirilebilir koşu rotası için buralara tıklayınız.

Green Park /  St. James Park

Green Park Koşu rotası için tıklayınız. St. James Park haritası için tıklayınız.

London-running-routes-Green Park & St James Park

Battersea Park

Çok uzun süre yaklaşık iki tam yıl evime koşarak 5, işime koşarak 10 dakika mesafedeki bu park benim evim olmuştu. Sabah çok erken antrenmanlarımda çok keyif aldım. Hep dış cephesini kullandım. Hem asfalt hem de asfalt yanından giden patikası bulunur. Dış tellerinin hemen yanında parkın içindeki patikalara kimse girmez ve nefistir.

londonrunning (1)

Aşağıdaki harita da atletizm sahasının sağ üst köşesinden başlayan ormanda muhteşem ağaçlar arasında bulunan 10m yükseklik değişimi verecek sürekli inip çıkan 500m ‘lik bir trail patika bulunur. Dikkat ve refleks geliştirmek, kaygan zeminde ani dik inip çıkma için antrenman yapılır. Kuzeyde nehre bakan kesin yaz kış çok rüzgar almaktadır. Terli iseniz dikkat ediniz. Tam dış çapı 3.3km’dir.

London-running-routes-battersea

Wimbledon Common

Wimbledon Common bölgesine çok yeni taşındık. Aşağıdaki haritanın hemen güney doğu kısmında kalan bölgede oturuyoruz. Buradaki patikalar düz. Genelde bu alanda çok ata binen olduğu için at pisliği, koku fazla olmasına rağmen, çamur ve zor patika test etmek isteyenler için ideal. Düz olması ve açıklık alan kısmı olduğu anlamına gelmiyor. Ağaçlık batı alanlarında muhteşem patikalar var. Londra Ultra bu rotayı izleyerek Richmond parka ulaşmakta. Zamanla burayı daha çok ölçüp biçeceğim ama yaklaşık 8km’lik çok rahat rota çıkarmanız mümkün.

London-running-routes-wimbledon common

Richmond Park

Patika koşusu, Köpek gezdirme, çocuğunuza bisiklet öğretme, triathlon, duatlon, sportif, time trial antrenmanları için birebir. Muhteşem bir park. İçinde 100’e yakın geyik var. Bunlar kışın agresif olabiliyor ve inanılmaz iriler. (Beni kovaladılar) Tam çapı 12 km. Dış çapında gene duvar ve tel hizasında olağanüstü patikalar var. Kulağınızda müzik ile son derece keyif alabilirsiniz. Hava güzelse bir günde binlerce bisikletli görebilirsiniz. Tam turu en az 4-5 defa atan bisikletçiler görülmeye değer. Bisikletçilerin burayı sevmesinin sebebi iki tane çok sağlam tırmanışın olması. Haritanın sağ alt köşesindeki üçgen bölge Golf sahası oranın hemen önünden geçerek çapı tamamlıyorsunuz. Kuzeydeki ormanların çok sık olmadığını ama geyiklerin genelde oralarda dinlendiğini belirtmek isterim. Londra’ya gelip vaktiniz var ise bir tur atmazsanız ayıp edersiniz. Rota için böyle buyrun.

London-running-routes-richmond

Barnes Trail

Ultra Maraton ve maraton antrenmanlarımda sabah çok erken koştuğum rotalardan biri. Thames Path, nehrin kıyısından giden rota ve yaklaşık 180 mil uzunluğunda olağan üstü rota. Burada hatta 100 mil yarışı bile düzenleniyor. Bu rotanın bence en keyifli kısımlarından biri Putney Bridge köprüsünden  nehrin sağından patikaları devam edip Bishops Parkı geçmek ve gidebildiğiniz kadar gidip, Kew Gardens’ı karşı kıyıda görünce o yakaya geçip aynı şekilde kıyıdan Barnes Trail üzerinden geri gelmek. Koşu rotası için tıklayınız.

London-running-routes-barnes trail

Burası olağan üstü rota. www.izlesene.com/dup adresinde görebileceğiniz TransGranCanaria belgeselimde 1. bölüm antrenmanlar bölümünde hem Battersea, hem Barnes trail hem de Bishops park görüntülerine ulaşabilirsiniz. Bu rota uzunluğu size kalmış. Yer yer beton, trail ve asfalt. Barnes Trail yağmur yağmış ise son derece sulak ve çamur. Bazı yerlerde nehrin yükselmiş olma ihtimaline karşı yol içinden gidebilirsiniz. Sabah erken koşuyorsanız, Kürekçilerin antrenmanlarını izlemekten koşamayabilirsiniz. 🙂

Bishops Park

London-running-routes-bishops

Greenwich Park

Londra’ya geldiğimden beri iki defa gitme fırsatı bulduğum park. Kenya tepeleri isimli antrenmanları düzenleyen koşu kulübü ile katılmış ve kadim dost John Wilkins ile tanışmıştım. Maratona hazırlanan Kenya’lı atletlerin yokuş antrenmanı yaptığı bir bölge. 15M yükseklik kazanacağınız arka arkaya 4-5 tepeliği var ve bunların eğimleri yüksek. Bunlara sürekli in çık yaparak ciddi bir antrenman yapabiliyorsunuz. Diğer parklara nazaran Rishmond, Wimbledon ve Greenwich şehirden en uzakta bulunan parklar. Greenwich park haritası için tıklayınız.

London-running-routes-greenwich

Koşu Parkları için Faydalı Bağlantılar

Paylaş

“Londra Koşu Rotaları” üzerine bir yorum

  1. Hangisine hayran kalalım, anlatımına mı?
    Londra’nın “spor yapın” diye bağıran altyapısına mı ?
    Ellerine sağlık, arşivlik bir yazı.
    Bir gün oralarda beraber koşmak umuduyla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir