İngiltere

Letchworth Garden City

Letchworth Garden City, işim gereği toplantılara gittiğim, büyük bir retail firmasının IT bölümünün olduğu bir küçük kasaba. Bu kasaba 1900’lerde ilk Garden City yani bahçeli şehir oluşumuna ev sahibi olmuş. Daha sonra İngiltere’de sürekli buna benzer Garden City yani bahçeli şehirler konumlanmış.

Şehir özellikle yaşlıların ağırlıkla yaşadığı küçük ama sempatik bir kasaba. Bir nevi kendinizi Londra’dan sonra “Truman Şov” şehrine gelmiş gibi hissediyorsunuz. Hep aynı taksiciler tren istasyonunda bekliyor. Restoranlar benzer kişiler tarafından kullanılıyor.

Şehirde bahçeli evlerin olduğu bölümleri de bir sonraki gidişimde çekeceğim ancak bu sefer sadece şehirde gezme fırsatı bulabildim. İki , üç banka bolca fast food dükkanı ve enteresan bir şekilde dört adet kuaför bulunmakta.

Şehrin küçük alışveriş merkezinde ise aradığınız herşeyi Londra’nın neredeyse üçte biri fiyatına almanız mümkün. Şehrin ana caddelerinde ikinci el çok güzel kitap dükkanları var ve toplam 6 Pound’a çok büyük premium sayılan ikinci dünya savaşı, Lady Diana’nın hayatı ve Sovyetler Birliginden bir fotoğraf albümü almayı başardım. Taşıması çok zor oldu 🙂

Buraya Kings Cross tren istasyonundan gidiş geliş 20 GBPye trenle ulaşabilirsiniz.

From Wikipedia

Letchworth Garden City, commonly known as Letchworth, is a town and civil parish in Hertfordshire, England. The town’s name is taken from one of the three villages it surrounded all of which featured in the Domesday Book. The land used was first purchased by Quakers who had intended to farm the area and build a Quaker community.They very quickly discovered the soil to be chalky and of poor agricultural value.

The Garden City was founded in 1903 by Ebenezer Howard, was one of the first new towns, and is the world’s first Garden City designed to incorporate elements of the country, alongside city life. Its development inspired another Garden City project at Welwyn Garden City.


Valuable Links

http://www.letchworthgc.com/
http://www.letchworthgardencity.net/
http://www.letchworth.com/

3 Yorum

3 Comments

 1. MeTaLlIcA 4-ever

  Kasım 21, 2011 at 8:10 pm

  Emre Bey bu şehir Londra’ya yakın mı acaba? Gidip gelmesi kaç saat sürer?

 2. emre

  Kasım 22, 2011 at 12:40 am

  trenle kings cross istasyonunda 45 dakika tek yon

 3. MeTaLlIcA 4-ever

  Kasım 24, 2011 at 5:09 pm

  Hmmm teşekkür ederim. Peki yaşanılası bir yer mi yoksa unutulmuş, imkanların olmadığı bir şehir mi? Ben çok beğendim şahsen.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı