İspanya / Portekiz

La Granja

Kasım ayında yaptığımız İspanya tatilimizin ilk durağı La Granja de San Ildefonso. İspanya‘nın Kastilya Leon bölgesinde bulunan bu güzel kasabaya akşam saatlerinde vardık. Otelimiz Parador La Granja. Kaldığımız Parador yani otel 18. yüzyılda kral Carlos’un çocukları için yaptırdığı saray, tamamen barok stilde. Odaları geniş, her türlü spor aktivitesine sahip. İspanya‘da seyahat ederken Parador denen yerlerde konaklarsanız bilinki hepsinin tarihi geçmişi var, İspanyollar saraylarını, kiliselerini, manastırlarını Parador denen otellere çevirmişler. Haftasonu konaklaması, yaş grupları için özel fiatlandırma var, son derece akıllıca hem tarihi yerlerde kalıyor hem de iyi hizmet alıyorsunuz.

Hava kararmış olduğu için kasabaya şöyle bir göz atabildik. İlk izlenim iyiki de gelmişiz sabah olsada gündüz gözüyle görsek oldu. Güzel bir uyku, kahvaltıya iniş ardından kendimizi sokağa atış…

Evet burası Madrid‘de yaşayan insanların haftasonu dinlenmek , temiz havayı ciğerlerine çekmek, ata binmek, tablo misali ağaçların altında yürüyüş yapmak için geldikleri bir yer.

Kasaba ormanlarla çevrili, inanılmaz güzellikte. Sarının, kahvenin ve yeşilin bütün tonlarını bir arada görmek mümkün. Ağaçlar metrelerce uzunlukta kendimizi bambaşka bir dünyada hissediyoruz.

Söylenenlere göre burası önceleri Kastilya krallarının avlanmaya geldikleri yermiş. Kastilya kralı Henry ilk av evini ve onunla beraber aziz İldefonso’ya dedike ettiği türbeyi yaptırıyor ve kasaba da ismini bu aziz den alıyor. 1719 yılında bölge kral Philip tarafından satın alınıyor ve Versailles model alınarak buraya yazlık saray inşaa ettirmeye başlanıyor.

Biz de gittik gördük sarayın çevresinde ve bahçesinde dolaştık. Bahçeler 18 yüzyıl Avrupa’sından örnek, dağlardan doğal yolla gelen suyu bahçe sulanması ve görsel şöleni için kullanılmış. Bahçede 26 adet çeşme bulunuyor, hepsi ayrı temaya sahip Yunan mitolojisi gibi. Anlatılarak bitmez güzellikte yani.

Kasaba dağın etekleri altında ormanlarla çevrili ayrıca Segovia‘dan da sadece 11km uzaklıkta, oradan da ayrıca bahsedeceğiz.

Tags: İspanya Gezisi, La Granja Gezisi, La Granja de San Ildefonso

1 Yorum

1 Yorum

  1. pınar

    Aralık 17, 2010 at 7:43 pm

    ben de bu paylaşımı bekliyordum 🙂 ve el hamranın da tabi bekleyişindeyiz.
    darısı da bize 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı