La Bodega Negra

Londrada epeyce fazla restoran deneyimine sahip olan, Will Ricker ve İngiliz girişimci Ed Spencer Churchill ve New York’ta bir çok gece klubünün tasarımcısı Serge Becker La Bodega Negra‘yı 2012 yılında Soho’da iki farklı Meksika restoranı olarak açtılar.

Bir binanın ön tarafında cafe ve bir diner şeklinde hizmet veren basit versiyonu, tam arkasında ise posh ve kaliteli bir gece klübü tadında kaliteli 100 kişi kapasite olanı ile bu restoranlar SOHO’nun Meksika mutfağı ihtiyacını karşılamasına imkan tanıdı.

Klasik Meksika yemeklerinden ceviche, taco and tostado çeşitlerinin yanı sıra acının binbir çeşidi ile harmanlanmış etler ve tavuk kanatlarda müşterilerini her daim beklemekte.

Karides ve Jicama usulü taco ve tuna/avakado karışımlı tostadilla deneyerek yemeklerinize başlayabilirsiniz. Et seçenkeleri gerçekten fazla. Biz casual olan restorana gittik ve fiyatları uygun olmasına rağmen porsiyonları et yemekleri için küçük bulduk. Lezzet anlamında ise gerçekten kaliteli.

Sadece Meksika mutfağı olarak göremeyeceğimiz bu restoran bir çok mojito margarita seçeneği ile hızlıca yemek yedikten sonra eğlenceye kaçabileceğiniz bir Amerikan tarzı yemek kültürünü de hatırlatmakta.

Başlangıç olarak aldığım Chorizo etlerinin kıyma gibi yapılmasından ve patates ile harmanlaştırılmış Quasedilla’yı beğeniyorum.

Et Porsiyonum çok büyük değil. Ancak fiyatı uygun. Et pişirmeleri kıvamında.  Restoran keyifli ancak akşamları inanılmaz gürültülü.

Adres: La Bodega Negra 16 Moor Street W1D 5NH, Sohoö London

Telefon: 020 7758 4100

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir