KKTC Gazi Mağusa Bisiklet Turu-4

Şehir içinde gezmeye devam ediyorum. Eski Postane binası, Gazi Mağusa devlet hastanesi, Baykal,Sakarya ve derinya yolu bölgeleri. Daha önceden Kıbrıs’a gitmiş olanlarınız ya da orada okumuş olanlarınız bu bölgeleri hatırlayacaklardır. Bölgenin bir kısmı duvarları gene Kapalı Maraş bölgesinin sınırları içerisinde.

Terk Binalar

http://www.postadairesi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=77

Mağusa Postane

Kıbrıs Postaları ve filatelisi çok değerlidir. Ben de elimde geldiğince KKTC ve Kıbrıs Federe devleti’nin pullarını biriktirmekteyim. Bu pul ve tarihe sahip çıkan çok fazla sayıdakişi kalmamaya başladı. Gençler artık pulculuk ile ilgilenmiyorlar ama çocuklarınıza ve gençlere pulculuk ve koleksiyonculuk konularını daanlatmak gerek. Kaza ve tapu dairesi önünde bir tren dururdu. Bu gezimde göremedim. Kıbrıs’ta Tren gerçekten çok fenomen bir konudur. Eskiden tren yolunun olduğu bir dönem de varmış ancak maalesef daha sonra trafik ve araç çoğalması sonucu kalmış.

ALINTI : http://wikimapia.org/8763223/tr/K%C4%B1br%C4%B1s-%C4%B1n-%C4%B0lk-Treni

Kıbrıs’ta tren ilk defa İngiliz İdaresi döneminde kullanıldı. Kıbrıs’ta kullanılan lokomotifi bir İngiliz şirketi olan “Hamslet” imal etti. İlk proje ve ön çalışma 1899 yılında başlatıldı. Tren ise ilk seferini 1904 yılında Yüzbaşı Pirchard R.E. yönetiminde Lefkoşa-Mağusa arasında yaptı.

Tren seferleri 1916 yılına kadar Lefkoşa-Mağusa arasında, sonra Güzelyurt ve 1932 yılından sonra da Lefke’ye kadar yapılıyordu. Tren, Lefkoşa-Mağusa arası 51 mil olan mesafeyi iki saatte gerçekleştirirken yol boyunca dört istasyonda durmaktaydı.

Bugün Lefkoşa’da Peyak ambarlarının bulunduğu yer tren istasyonu, karşısındaki kesme taştan kemerli bina da istasyon müdürünün ikametgahı idi. Mağusa’daki istasyon binası ise surların dışında bulunan şimdiki Kaza Tapu Dairesi olarak kullanılan (1974 öncesi Polis Karakolu) alanda idi.Bu bina tren istasyonunun bir bölümü idi. Büyük avlunun içerisinde de tamir atölyesi yer almakta idi.

Kıbrıs Treni
Foto alıntıdır. Kaynak :
http://wikimapia.org/8763223/tr/K%C4%B1br%C4%B1s-%C4%B1n-%C4%B0lk-Treni

Tren hizmete girdikten sonra ticaret ve turizm gibi ekonomik alanlarda da gelişmeler kaydedildi. Mağusa limanının önemli derecede ticaret ve yolcu trafıği bakımından gelişmiş olması ve daha kısa bir sürede adanın belli yerlerine ulaşımın sağlanması ile meydana gelen turist artışı, trenin sağladığı katkılar olarak gösterilebilmektedir. Özellikle tren hattının Lefke ve Trodos dağlarının yamaçlarına kadar uzatılması, Trodos’da turistik nitelikli otellerin yapılmasına neden oldu. Bu durum da doğal olarak turist sayısının artışını sağlayan etkenlerden biri olmuştur. 1940-1945 savaş yıllarında trenin sık sık kullanılması yıpranmasına neden oldu.

Yıpranan trenin tamir edilmesi için 400 bin Kıbrıs Liralık bir bütçeye gereksinim vardı. Bu bütçenin ayrılmasını göze alamayan hükümet, aynı zamanda karayollarının da gelişmesiyle artan motorlu araç sayısı gerekçesi ile trenle yolcu ve yük taşımasına son verdi. Kıbrıs’ta ilk kez çalıştırılan tren şu anda Mağusa’daki Kaza ve Tapu Dairesi’nin avlusunda sergilenmektedir.

Tren üzerinde (1) rakamı ve İngilizce yazılı şu ibare bulunmaktadır. “THIS WAS THE FIRST LOCOMOTIVE TO BE IMPORTED INTO CYPRUS. IT WAS USED DURING THE CONSTRUCTION OF THE GOVERNMENT RAILWAY AND THERE AFTER IN IT’S OPERATION FROM 1904-1951”

Konu ile ilgili çok güzel ve kapsamlı bir yazı: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=160057

Eski hastane Depolar Kapalı Maraş

Yolculuğuma derinya yoluna doğru devam ediyorum, baykal bölgesinden geçip eski combos durağının oradan ana yola çıkıyorum. Terminal’de tam 10 sene sonra çorbacı Faruk’ta az mercimek içiyorum. Okul sıralarında paramın çok olmadığı dönemde bir tas çorba ile 1ekmek yer eve gelirdim. Günlük bu şekilde idare ettiğim çok oldu 🙂

Bir sonraki yazımda Tuzla-St Barnabas ve Salamis tarihi bölgeleri ile Mağusa turumu bitiriyor olacağım… Son fotoğrafım gene Kapalı Maraş bölgesinin yakınından 🙂

Kapalı Maraş


Paylaş

“KKTC Gazi Mağusa Bisiklet Turu-4” üzerine 2 yorum

  1. Eline, diline, pedalına sağlık Emre.
    Eski günleri yaşattın bana yeniden.

    Barış SAKA
    DAÜ İşletme
    1992 – 1997

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir