Bisiklet

KKTC Gazi Mağusa Bisiklet Turu-1

Geçen haftalarda eski üniversitem Doğu akdeniz için Kuzey Kıbrıs‘a tam 10 sene sonra 3 günlük bir gezi düzenledim. Yanıma katlanır Dahon bisikletimi aldım. Cuma günü konferans ve okulda geçireceğim süre dışında. Cumartesi gününün tamamını GaziMağusa‘da gezerek geçirmek ve 10 yl sonra hayatımın çok önemli bir bölümünü geçirdiğim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini  hissetmek olarak planladım.

Havalimanındaki kısa rötar’dan sonra THY’nin 22:10 uçağı ile Perşembe günü Kuzey Kıbrıs’a ayak bastım. Havalimanında uçaktan iner inmez ERCAN havalimanın tabelası gözlerimin dolmasına yetti. Dile kolay tam 1993 yılında ilk ayak bastığımda 17 yaşımda idim. DAÜ’nün özel gönderdiği taksi ile Mağusa’nın 10km dışındaki Salamis harabelerinin bulunduğu Salamis körfezindeki Salamis Bay otel’e yerleştim… Salamis Bay Conti Resort Hotel her ne kadar revizyon geçirse de bana 1974’ten kalan otel görünümünü her zaman hatırlatmakta.

Salamis Otel Manzarası

Gece sessiz bir gece geçirdim. Kuzey Kıbrıs’ta en çok sevdiğim şeylerden biri olan sessizlik 🙂 Sadece denizden gelen su sesi ile pencere açık uyudum.

Salamis Otel

Sabah erkenden Kalktım. Sıkı bir kahvaltı yaptım. Yolda giderken eskiden yazlarımızı geçirdiğimiz plajları gördüm. Glapsides, Festival … Yolun üzerine taşınan Gazi Mağusa hastanesinin modern hali beni fazlasıyla şaşırttı. Sık Sık yakalandığımız radarların yerini otomatik Foto Radar sistemleri almış. Hatıra fotoğrafı çektirmeden edemedim. Tabelalar KM olarak değişmiş. Bizim zamanımızda Mil idi. Ama trafik sol gidiş şeklinde devam. Soldan direksiyon arabaların artık ithalatı yasaklanmış ve bu araçlara özel bir çıkartma yapıştırılması zorunlu hale getirilmiş.
Club Festival Glapside Beach Foto Radar

Sol Direksiyon
DAÜ’ye gittim. Okul inanılmaz değişmiş. Konferans salonunda yerimi aldım ve 2 saat süren Endüstri Mühendisleri ve Teknoloji Sektörü isimli konferansımı verdim. Kurucusu olduğum Endüstri Mühendisliği kulübü sorumlusu arkadaşlar tarafından ağırlandım.

Kayıt Bürosu Hukuk Binası AS Binası

Turizm bölümü terasında hocalarım Gökhan İzbırak, Hasan Önder, Haluk Balkan ve Nureddin Kırkavak ile harika bir sohbet eşliğinde yemek yedik. Akdenizi 5. kattan izleme fırsatı buldum 🙂 Ne çok özlemişim. Okulda bisiklet kullanımı yaygınlaşmış. Bizim zamanımızda bisiklet bırakacak yerler yokken şimdilerde herkesin altında araba yerine bisikletler.

Temiz Akdeniz

Okul inanılmaz bir değişim göstermiş. Öğrenci kulüpleri binasında 10’larca kulüp ve hepsinin tek tek odaları var. Biz ise 3-4 kulüp bir odayı paylaştığımız günleri hatırlarız.

DAÜ Giriş Kapısı

Rektörlük’te Rektör yardımcısı Derviş hoca tarafından ağırlandım. Daha sonra Merkez Kafeterya, Kitap Dükkanını gezdim. 1-2 kitap, anahtarlık ve rozet aldım.

Okulum

Akşam saat 17:00 olduğunda ise odama çekildim. Sonra tekrar Mağusaya akşam yemeği ve gece turu için geri geldim. Meşhur şahir merkezindeki Anıt bölgesinde Hacı’nın yeri restoranda doyurucu döner ve şeftali kebabı yedim… Ev yapımı ayran içtim…Sürekli uğrayıp içki ve ekmek aldığımız Anıt Büfe’yi yad ettim… 🙂

Hacının Yeri1 Hacının yeri2 Anıt Büfe

Daha sonra Okulun karşısındaki sokağa geldik. Bir süre orada yaşamıştım… Tüm eski dostlarla beraber, Old town, Sallakoğlu apartmanları… İnanılmaz günlerdi. Şimdi hafif barlar sokağı edasında ana caddeden trafiğe kapalı bir şekilde durmakta…Orada bir barda oturduk ve Türkiye’de satılmayan Smirnoff Ice ile sohbete daldım. Sonra başka bir kulüpte eski dostlardan Koray’ın şarkılarını dinledim. Yorgun olduğumdan ve ertesi gün erken bisiklet ile gezeceğimden dolayı geceyi çok uzatmadan bitirme kararı aldım.

3 Yorum

3 Comments

 1. Volkan

  Mayıs 16, 2009 at 7:57 pm

  Çok merak ettim bisikleti kiraladınız mı? satın mı aldınız?

  Magosa ile ilgili paylaşımlarınızıda çok beğendim. Teşekkürler.

 2. eylem

  Ocak 2, 2010 at 5:02 pm

  dau de ilk yilim okul oncesi ogretmenligi 1, sinif ogrencisiyim gercektende cok sessiz magusa bazen bu sessizlik guzel bazen de sikici ama gercekten sevdim ben burayi harika bir yer

 3. ms

  Şubat 25, 2010 at 10:28 pm

  kıbrıs türkü türklüğünü unutmuş bence burda türkiyeden gelenleri hç sevmiyorlar rumları daha çok seviyorlar rımların tarihte ne yaptıklarını hepsi unutmuş benim gözlemim kıbrıs artık bitmiş her yerde nayt clüp her yer kumarhana…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı