Karadağ Montenegro – Ulcinj

İkinci günümüzde son durağımız Ulcinj. Özellikle müslüman asıllı kesimin yaşadığı bölge Karadağ‘ın Arnavutluğa yakın en yakın güney ucu. Şehre tepeden bir yol ile ulaşıyorsunuz.

Biz bir kısmını gittik ancak çok dar ve virajlı olup bize zaman kaybettireceğini düşündüğümüzden Virpazar –  Ulcinj arası İşkodra gölünün batısından geçen stabilize yolun ünü manzara açısından meşhur.

Bir kısmını gezmek bizi kesti. Zaman kaybına tahammülüm olmadığından direk Virpazar Sutomare üzerinden Tünel’e 5 euro verip ciddi yoldan zaman kazanmanızı öneriyoruz.

Yol üzerinde Bar liman şehrinden geçiyoruz. Bar-Bari ve Bar-Ancona arası seferlerin yapıldığı kentte gördüğümüz önemli yer Nikola’nın sarayı. Palmiye ve kırk çeşitten fazla tropik ağaç Nikolanın emri ile karadağlı korsan ve denizciler tarafından dünyanın dört bir yanından getirilmiş.

Ulcinj‘e 15 dakika içinde tepelik bir yoldan varıyoruz. Arabamızı biraz yukarıda park ediyoruz. Bu bölgede denize girenlerin neredeyse tamamı Arnavutluk, Boşnak ve Kosovalı. Geriye kalanlar ise bölgede camilerden de anlaşılacağı gibi Arnavut asıllı Karadağlılar.

Limanda Türkiye’de çalışmış Arnavut asıllı bir Kosovalı ile sohbet ediyorum. Şehrin iki camii’ni ve Kalesini ziyaret ediyoruz.

Plaj inanılmaz kalabalık. Ulcinj‘i genel olarak trafik, kalite ve bakımsızlık nedeniyle ziyaret etmenizi bile önermiyorum.

Dönüşte Ada boyana kumsalı ve plajların olduğu bölgeden geçiyor ve turumuzu tamamlayıp ana merkez üssümüz olacak ve geri kalan 5 günümüzün tamamını geçireceğimiz Budva‘ya gidiyoruz.

 

Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Ulcinj

Paylaş

“Karadağ Montenegro – Ulcinj” üzerine 2 yorum

  1. merhaba Emre,
    paylaşımların için teşekkürler. Önümüzdeki hafta biz de karadağ’a gideceğiz, uzun ve kum plajları var, denize de gireriz diye düşünerek Ulcinj’de 3 gecelik reservasyon yapmıştık. (3 gece de Budva’da) Ulcinj gerçekten o kadar kötü mü? planı değiştirip gitmesek mi? yanımızda 4 aylık bebeğimiz de olacak, onunla rahatça denize giremez miyiz? Çevrede görülecek bir şeyler yok mu?
    Budva’yı ne zaman yazacaksın:))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir