Karadağ Montenegro – Tivat

Tivat geleceğin marina şehri ve inanılmaz bir yatırım almakta. Kanadalı iş adamının Karadağ devletinden çok uzun dönemli kiraladığı marina ve yaptırdığı otel gibi ek çalışmalar ile şehir tamamen apayrı bir noktaya doğru gidiyor ancak şu anda tamamen bir inşaat halinde.

Ayrıca Tivat Karadağ‘daki ikinci havalimanına sahip. Bu Kotor ve Budva gibi alanlara ulaşımı 15dk gibi bir mesafede olması nedeniyle özellikle rus turistler ve Avrupalılar tarafından tercih ediliyor.

Havalimanına daha çok Brüksel, Moskova ve Belgrad’dan direk uçuşlar var.

Şehir sakin biz marina dışında pek bir yeri gezmedik. Daha çok sahil kasabası havasında ve marinanın yatırımlarını bekliyor diyebiliriz. Tivat‘ın özellikle Kotor körfezine doğru uzanan sahil kısmından feribot ile Herceg Novi’ye geçmeniz mümkün. Bu feribot Tivat Marinayı geçtikten sonra 5 dk sonra solunuzda kalıcak ve 1 saatlik araba yolculuğundan sizi kurtaracaktır. Yaz aylarında çok kalabalık. Ücreti araba başına 4 euro. Özellikle Dubrovnik’e giderken bayağı karayolunu kısaltmaktadır.

Tivat from Wikipedia

Besides being a popular tourist resort for Slavic tourists, Tivat is set to become a nautical tourism centre of southern adriatic.. The inlets near Prevlaka, as well as the localities of Župa and Kalimanj, provide great conditions for the construction of new marina and yachting clubs. Canadian businessman Peter Munk has bought a naval shipyard in Tivat, and transforms it in luxury resort and marina for yatchs.

Beginning from 1971 the Tivat Airport acquired the modern runway and it is now a significant airport for foreign air traffic. It served 573,914 passengers in 2007.

Although it is the youngest town in the Boka region, Tivat has many interesting and attractive destinations. Renaissance Summer House Buca in the centre of city, Flowers’ Island with sacred monuments, Gornja Lastva, the old nucleus at an altitude of 300 m (984.25 ft), the magnificent sandy beach at Plavi Horizonti and the Sveti Marko Island with cottages are the most visited tourist destinations in Tivat area. In the city itself there is the natural port Kalimanj. There is also a choice of cultural events, such as “Bocce Olympiad” and “Summer Fest”.

Tivat boasts a beautiful botanic garden thanks to the Bokan sailors who brought back a wide variety of exotic tree species and ornamental plants from their voyages around the globe.

Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Tivat

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir