Karadağ Montenegro – Perast

Kotor koyunun en güzel yerlerinden biri olan Perast‘a hayran olmamak mümkün değil. Kotor koyu jeolojik olarak fiyord olmasada, etrafında gezerken size verdiği his bakımından Avrupa’nın en olağanüstü fiyordu olarak görülüyor.

Zümrüt yeşili dağlar, turkuvaz rengi deniz ve dağların eteklerine serpiştirilmiş kasabalar, köyler nefes kesici.

Bütün koy dünya doğa ve kültür mirası korumasında. Romantik İngiliz şair Lord Byron Kotor’u karayla denizin yeryüzündeki en güzel bileşimi olarak tarif ediyor.

Küçücük bir kasaba olan Perast‘a öğlen saatlerinde varıyoruz. İlk işimiz karnımızı doyurmak. Denizin üzerinde çiçekler içinde bir restorana oturuyoruz, menü tabiiki balık ağırlıklı. Yemekler doyurucu ve çok lezzetli.

Tam karşımızda iki tane adacık var, manzara zaten inanılmaz. Küçük olan St George adasında Benedikten manastırı var ve burası doğal bir ada. Yanındaki büyük olan ise 15 yüzyılda yapılmış bir ada, onunda üzerinde küçük bir kilise var.

Yemeğimiz bittikten sonra Perast‘ı keşife çıkıyoruz. Sadece bir caddesi olan bu kasaba Unesco tarafından koruma altına alınmış ve bazı yapılar renovasyon görüyor. Evler, kafeler, her yer taş ve çok etkileyici.

Eskiden kalma bir çok palazzo şimdi müze olmuş. Kasabanın her yeri begonvil ve yabani incir ağaçlarıyla dolu. Bir söylentiye göre Hollywood ünlüleri buradan ev alma peşinde koşuyormuş.

Kasabanın ortasında cok eski bir saat kulesi var, zaten yeni olan hiç bir yapı yok gibi. Perast ve Kotor koyu Karadağ‘ı ziyaret etmek için bile başlı başına bir neden.

Doğanın olağanüstü renkleriyle, kültür mirası kasabayı gezerken biz çok keyif aldık, sizinde yolunuz düşerse mutlaka Perast‘a uğrayın…

 

Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Perast, Unesco

Paylaş

“Karadağ Montenegro – Perast” üzerine bir yorum

  1. çok güzel yermiş insanın yaşama sevincini artırıyor. ama gitmek nasip olurmu bilemem.ama zor gibi.tam bi peri masalı kasabası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir