Karadağ Montenegro – Cetinje

Eski başkent Çetinye yeşili ve düzgün mimarisiyle göze çarpıyor. Karadağ‘ın beş yüzyıl boyunca kültür ve eğitim başkenti olmuş. Biz kral Nikola’nın evini gezebildik, evin bulunduğu alan tamamen müzeler bölgesi ve çok yakınında da Çetinye manastırı bulunuyor… Ortodoks dünyası için çok önemli bir manastır.

Çetinye önemli bir kitap basım merkezi, yüzyıllar öncesine uzanan bu gelenek Karadağ ve Balkanlarda yaşayan ortodoks nüfusunun kültürel hazinesine katkıda bulunmuş.

Karadağ‘ın en eski kütüphanesi ve kitaplarıda Çetinye manastırının kütüphanesinde bulunuyor ( 15 yüzyıl ).

Eski başkent doğal olarak konsolosluk binalarıyla dolu, günümüzde her biri güzel sanatlar fakültesinin birer dalı olarak kullanılıyor. Osmanlı konsolosluğu bugün tiyatro okulu olarak faaliyette.

Rus ve İngiliz konsolosluğu müzik sanat okulu olarak hizmet vermekte. Şehrin sakin ve muntazam sokaklarında yürürken kulağınıza bu güzel yapılardan gelen viyola sesleri huzur veriyor.


Şehirde kafeler ve genç nüfus okullardan dolayı fazla, ortasından yemyeşil park geçiyor, burası huzurlu ve kaliteli bir sanat şehri.

Her tarafı karış karış gezdikten sonra bir kahve molası veriyoruz… Karadağ‘daki diğer şehirlerden kesinlikle ayrı bir havası ve ağırlığı var buranın….

Eski konsolosluk binaları, müzeleri, kiliseleri ve evleriyle Çetinye görülmeye değer bir şehir.

Tags : Karadağ Montenegro, Karadağ, Çetinye, Cetinje

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir