Karadağ Montenegro – Becici

Tatilimizde Karadağ‘ın Budva kentinde konakladık. Budva bizim Alanya, Antalya ayarında çok turistik bir kent. Arka sokaklardaki Hotel Blue Star Montenegro’yu tavsie ediyorum. Kalitesine oranla fiyatları iyi, kahvaltısı bol çeşitli ve doyurucu. Ayrıca tüm Karadağ‘da Sobe yazan tabelalar ile oda kiralayabilirsiniz. Bu balkanlardaki klasik konaklama şekli. Pazarlık ve klima talebi ise akıllıca davranılması gereken konular.

Rested in Budva; the holiday Capital of Montenegro. Our Hotel was Blue Star Montenegro. However you can rent a flat by following the signs “Sobe” and don’t forget to bargain as well.

Becici sahilinde Hotel Montenegro ve Hotel Splendid gibi büyük oteller var. İlk gece konaklamamızda oluşan bir problemden dolayı bizi Hotel Splendid’e yerleştirdiler. Burası Karadağ‘ın en lüks otellerinden biri. Seviniyoruz 🙂 Ertesi sabah yağmur yağıyor ve o otelin plajını kullanamıyoruz ama ertesi günden sonra kendi otelimiz bize Hotel Montenegro’nun plajını özel giriş kartı ile kullanıyoruz.

Best Hotels in the Becici Beach area are; Hotel Splendid and Hotel Montenegro. They have private beaches, security, decent and safe holiday offering in beach.

Play muhteşem, denizi biraz çakıllı ama tertemiz. Hemen derinleşiyor. Plajlarda su sporu yapmak mümkün. Plajların hepsinde kurtarma görevlisi mevcut. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Gerçekten güvenli, eşyalarımızı bırakıp güvenle denize giriyoruz.  Genel olarak Karadağ‘da hırsızlık, sahtekarlık yok. Bir tek bir benzincide fazla para ödedim. Onunda bir yanlışlıktan kaynaklandığını düşünüyorum.

The other top beaches are mentioned below. Some of those like Sveti Stefan and Przno will be mentioned in other blog posts.

Yukarıda gördüğünüz plajlardan daha sonra da size anlatacağımız Przno, Kamenovo çok güzel. Sveti Stefan‘ın da manzarası nedeniyle çok güzel olduğunu söyleyebilirim.  Ayrıca bir yazıyı ona ayıracağız.

Daha sonra plajın üstündeki yola çıkıp başka bir noktaya giderken Becici plajları ve Karadağ‘ın enfes dağlarının kameraya çekiyoruz. Aşağıda izleyebilirsiniz.

You can see the top view of the Becici Region on the below video.

The Becici beach, with the length of 1800m, has been awarded as the most beautiful Adriatic beach. It is a sandy beach. In its background you will find innumerous objects which will make your staying even more pleasant.

Quoted from WikiTravel

Modern, tourist-focussed Bečići is perfectly complemented by the charms of the old walled town of Budva, with its selection of cafes, restaurants and shops, which is just over a mile away along the coastal promenade, or, if you prefer, by a small train. Founded in the ninth century and destroyed and rebuilt several times, Budva is believed to be one of the oldest settlements in the Balkans. There was a Hellenic colony here as far back as the 4th century BC. The fifteenth century fortifications, protruding into the sea, include medieval ramparts and towers. Elsewhere, the architecture shows Venetian influences. The old town was built on a little island, connected to the mainland by a sandbar, which, over the centuries, has silted up to become a peninsula. The white stone walls and red-tile roofs are interspersed with bougainvillea and oleander. Walking out of Bečići in the other direction, you reach the old fishing village of Rafailovići, with its pleasant cafes and restaurants.

Tags : Karadağ MontenegroKaradağ, Becici

Paylaş

“Karadağ Montenegro – Becici” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir