Diğer Şehirler

Kapadokya Gezisi 2. Bölüm

2. gün gene sabah 8 de başladı.. Cumartesi olduğundan Ürgüp’te Pazar kurulmuştu… Her yer’de muhteşem renkler ve özelliklede sebze meyveler… 🙂

2.Gün neler yaptık…Kısa bir Özet..Hap şeklinde..Sizi yormadan…

 • Derinkuyu yeraltı şehrini gezdik. Yerin 55 m altında…Yukarıdan delerek aşağıya doğru iniliyor. Bir kısmı çökmüş. 9 km uzunluğunda yeni bir tünel bulunmuş yer altından kaymaklı şehrine bağlanıyor. Köylüler tünel çıkışında bebek satıyorlar, el yapımı 1-5milyon lira arası  🙂 Harika hediyeler…
 • Halı atölyesi geziyoruz. Özellikle İpek böceği kozasından ipek elde edilmesi sahnesi inanılmaz. Ellerimizde ipek böceği kozaları dans ediyor ve her bir kozadan çıkan 1.2 KM (yanlış değil) ipeğin makinaya sarılışını izliyoruz. Halılar harika. Pahalı. Ama bilgiler mükemmel..Minik bir halı uzmanı olacak kadar bilgi alıyoruz. Soğuk – Sıcak elma çayı içip experleri dinliyoruz.
 • Kapadokya bölgesinde, Çömlek, ONYX taşı, Şarap ve Halı imalatını önce ikramlarla anlatıyorlar… Ondan sonra isteyenler showroomdan özel indirimlerle alışveriş yapıyor… Tam turistik ama üsteleme , ısrar yok… Muhteşem…

Sırada Hacı Bektaş-ı Veli dergah’ı ve Türbesi var. Çok etkileyici ve öğretilerinin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine temel oluşturmuş… Özellikle Dergah’ı Atatürk’ün ziyaret ettiğini, delikli kaya denen mağaraya kendini kapatıp 60 gün çile çektiğini ve daha sonra yumruğu ile bu kayada bir delik açıp bu delikten dışarı çıktığını öğreniyoruz.

Hacı bektaş-ı Veli hakkında önemli bilgiler içeren linkler.

http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=408
http://www.hacibektas.com/
http://www.hbektas.gazi.edu.tr/portal/html/

Daha sonra ONYX taşı yani atölyesini geziyoruz. Turkuaz taşının inceliklerini öğreniyoruz. Taşın sahtesi istanbulda çok bolmuş. Kırınca ortasıda turkuaz renkte ise ancak sahte değilmiş.

Derbent Vadisinde fotoğraf molası, Peri bacalarını inceleme..Doyamama denebilir… Sonra meşhur Turasan şarap fabrikasının mağazasını gezme, Asmalı Konak’ı dışarıdan görüş…(Çünkü giriş 2 YTL idi protesto ettim girmedim)

Ürgüp şehir merkezinde gene dondurma, antikacıları geziş… özellikle kuru üzüm, kayısı ve pestil gibi bilimum ıvır zıvır kuruyemiş hastalığımıza 1-2 kesekağıtlık noktalar koyuş…

Son gün… Çok yakında…


2 Yorum

2 Comments

 1. Misafir

  Eylül 9, 2008 at 6:37 pm

  ben yazıları ve resimleri çok beğendim bir gün gidip gezmek isterim 😉 :grin :p yazan:yasemin

 2. Cem Mimoza

  Nisan 6, 2014 at 10:20 am

  Gezi rotanız çok hoş. Fakat kapadokyada gezilesi yerlerden biri olan Kızıl kilise ve Selime Katedralini O bölgeye gidenlerin mutlaka görmesi gerek. Buradaki fotoğraflar ve yazılardan daha ayrıntılı bakılabilir. http://www.kapadokyadatatil.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı