Kapadokya Gezisi – Bölüm 1

Perşembe akşamından kaçtığımız Kapadokya ” Güzel Atlar” ülkesinden görmedikleriniz bilmedikleriniz, öğrenmek istedikleriniz ve vb sizlere paylaşımları burada olacak…

Kısa linkler ve faydalı bilgiler ile size hap gibi bir kapadokya turu yaptıracağımdan emin olabilirsiniz 🙂

  • Ankara üzerinden Aksaraya ve Tarihi İpek yolunda ilk durağımız Selçuklulardan günümüze kalan Ağzı Kara Han Kervansarayı ve diğer 3 KervanSaray.(Tepesi Delik Han ve Alayhan)
  • Anne, Baba ve Çocuk Peri Bacalarını gördük.
  • Güzel atlar diyarı Kapadokyayı  – yani bölgeyi kuş bakışı panaromik olarak izlemek için Uçhisar Kalesine çıktık.Uçhisar Kalesi meşhur ve zamanında gözcülük ve güvenlik için kullanılmış.Düşman gelirken güvercinler haber vermek amacıyla uçurulurmuş.
  • Kuş sarayları ile meşhur Güvercinlik Vadisi geziyoruz.Güvercinlerin gübrelerini sansarlardan korumak amacıyla yumurta akı ve kapanlardan oluşan bir teknik kullanılmış. Çünkü güvercinler bu küçük deliklere yuva yaparlar ve orada gübrelerinide çiftçiler toplar ve Kabak, Üzüm vb. ekimlerde verim için kullanılırmış.
  • Üçlü, birleşik ve tek peri bacaları ile meşhur olan Paşabağ mevkiini ziyaret edip öğlen yemeğimizi otantik ve çok uygun fiyatlı bir restorant’da aldık.
  • Volkanik patlamalarda oluşan TÜF tabakasının ısı yalıtımı mükemmel .  Yaz kış ısı 13 derece civarında sabit. hatta bazıları içine klima sistemi konularak patates deposu ve soğuk hava deposu olarak kullanılmakta.
  • Daha sonra Avanos- Kızılırmak nehrinin üzerinden geçerek “Fırça” isimli çömlek ve seramik yapım atölyesini zşyaret ediyoruz. Çömlek yapımı gayet ilginç ve gödründüğünden çok ama çok zor.
  • 4 önemli Peri bacasını daha gördükten sonra havanın mükemmel olmasından dolayı Göreme açık Hava Müzesini geziyoruz.Burada” Yılanlı, Barbara, Tokalı,Çıralı,Elmalı ve Basille ” Kiliselerini gezdik. Peri bacaları ve Tüf tabakasının içine yapılmışlardır.

İlk gün detayları bu kadar. Diğer günleri de bölüm bölüm anlatacağım.

(Linkler ve harita http://www.avanosevi.com adresinden alınmış ve yönlendirilmiştir.)

harita y

http://www.kapadokyaballoonfestival.com/frameset.php?lan=tr

http://www.museum-hotel.com

http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%9Crg%C3%BCp

http://www.kapadokyany.com/

http://www.urgup.bel.tr/

http://www.nevsehir.gov.tr/bilgi.php?e=10&id=454

http://www.goreme.org/

http://www.goremehouse.com/

http://www.avanosevi.com/tr/

http://www.cappadociaballoons.com/

Tags: Kapadokya GezisiPaylaş

“Kapadokya Gezisi – Bölüm 1” üzerine bir yorum

  1. Keyifli bir gezi olmuşa benziyor, yıllar önce ben de gezmiştim, fotoğraflara baktıktan sonra çok renkli bir gezi olduğunu hatırladım. Hatta arkadaşlarla bir sefer daha yapmayı bile planladık. 🙂 Anı ve gezilerinizi paylaşımınız için teşekkürler. deepness http://sifirnoktasi.blogspot.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir