Kapadokya Gezisi 3. ve Son Gün…

Muhteşem Ihlara vadisine 400 basamak inerek ulaşıyoruz; burada bulunan önemli kliselerden bazılarını geziyoruz.

Vadiye, aksaray-nevşehir karayolunun 11. km.sinden sapılarak gidilir. hasandağı’ndan çıkan bazalt ve andezit yoğunluklu lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler kanyonu oluşturmuştur. bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan melendiz çayına ilk çağlarda kapadokya ırmağı anlamına gelen ‘potamus kapadukus” denilmekteydi. 14 km. uzunluğundaki vadi ihlara’dan başlar, selime’de son bulur. vadinin yüksekliği yer yer 100-150 m.dir. vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirlerine tünellerle bağlantılıdır. Kaynak : www.gezgin.com

Ihlara Vadisi’nde yer alan ve resimleri en iyi korunmuş olan kiliseler

Ağaçaltı Kilisesi
Pürenliseki Kilisesi
Kokar Kilise
Yılanlı Kilise
Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi

Vadi Hakkında Detaylı bilgi:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ihlara,_G%C3%BCzelyurt,_Aksaray
http://www.avanosevi.com/tr/ihlara.html

Vadinin doğası muhteşem , bir kez daha 14 km uzunluğundaki bu vadiyi full trekking yaparak geçmeye söz verip ayrılıyoruz.

Daha sonra Narlı dere Krater gölüne ulaşıyoruz. Kısa fotoğraf molası.. Gerçekten çok sessiz ve huzurlu bir kamp noktası olabilir. Özellikle fotoğrafta görünen

En son durağımız yol üzerindeki tuz gölü… Harika fotoğraflar çekiyoruz. bu seferlik affedin fotoların üzerinde tarih kalmış. Biraz delirdim sinirden ama bir daha hata yapmayacağız. Ders aldık bir kere… 5.5 saat sonra ise İstanbuldayız… 1.000 Foto- 20 Video ve harika anılar ile….

Tuz gölü ile ilgili Kaynaklar:

http://www.cevreorman.gov.tr/sulak/sulakalan/tuzgolu.htm
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tuz_G%C3%B6l%C3%BC

IHLARA

Aksaray, Hristiyanlığın daha ilk yıllarında önemli bir din merkezi olmuştur. Kayseri’li Basilus ve Nazianzos’lu Gregorius gibi mezhep kurucuları 4.yy. da burada yetişmişlerdir. Mısır ve Suriye sisteminden ayrı bir manastır hayatının kurallarını bunlar tespit etmişlerdir. Böylece Yunan ve Slav sistemi doğmuştur. Mısır ve Suriyeli rahiplerin dünya ile olan ilişkilerini kesmelerine rağmen Basilus ve Gregorius’un rahipleri dünya ile olan ilişkilerini kesmiyorlardı. Bu yeni anlayışın yeri Belisırma idi.

Gregorius, teslis inancına yeni bir izah getirerek Hz. İsa’nın Tanrılığı tartışmasında İznik toplantısı görüşlerine kuvvet kazandıran fikirler ileri sürdü.Böylece Hristiyanlık tarihinde öncü Gregorius’un yetiştiği kayalık bölge (Belisırma,Ihlara,Gelveri) Manastır ruhuna uygun,kayalara oyulan kiliseler topluluğu halinde geldi. Arap akınlarına karşı, Hasandağı’ ndaki müdafaa kaleleri karşı koyunca bu kiliseler faal ibadet merkezi durumlarını devam ettirdiler.Ihlara vadisindeki kayalara oyulmuş bu freskli kiliseler, korunarak yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak zamanımıza kadar gelmiştir.Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskan yerleri 14 km. boyunca Ihlara’dan Selime’ye kadar devam eden “IHLARA VADİSİ” içerisinde yer alırlar.

İlk çağlarda Kapodokya Irmağı anlamına gelen Patamos Kapadokus ırmağının ortasında tabiatla tarihin birarada bulunduğu Ihlara Vadisindeki kiliselerin ilk örnekleri MS. 4 yy.a kadar inmektedir. Ihlara vadisindeki kiliselerin resim tekniği iki kısma ayrılır.

Ihlara civarındaki kiliseler Kapadokya tipi diye bilinen sanatı gösterir.

Orta kısmında Belisırma bölümünde bulunanlar ise, Bizans tipi resimlerle süslüdürler. Böylece iki bölgeyi ayıran kaynaktan doğan iki ayrı tip saymak gerekmektedir. Birinci gruptakiler;Eğritaş,Ağaç altı,Kokar,Pürenliseki ve Yılanlı kiliselerdir.

İlk Hristiyanlık dönemine yakın olan bu kiliselerde; incil sahneleri, Aziz Basilus ve Gregorius’un anlayışlarına göre

Paylaş

“Kapadokya Gezisi 3. ve Son Gün…” üzerine 2 yorum

  1. evet bu tuz golunu de gezilecekler listesine eklemek lazım galiba. Iyi foto malzemesi cıkar buradan. Su son foto cok guzel mesela.. Can

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir