İstanbul

Istanbul,Trafik ve Engellilere Yönelik Uygulamalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamaya geçirdiği ve geçireceği projeleri sitesinden açıklamış…

http://tkm.ibb.gov.tr/faaliyet/faaliyetOzurlu.aspx 

Ben yazıyı bu paragrafın devamı tuşuna ekledim okumanız için…

ÖZÜRLÜ YAYALAR İÇİN TRAFİK ÇÖZÜMLERİ

Sosyal hayatta özürlü vatandaşlarımızın karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek için Trafik Müdürlüğü olarak, yetkimiz ve sorumluluk alanımız dahilinde bir takım çalışmalar yürütmekteyiz.

İSTANBUL İÇİN ÖNGÖRÜLEN MODEL ÇALIŞMADA YAPILANLAR

“Özürlü ve Trafik” projemizde belirtilen hususların hayata geçirilmesi amacıyla; hastanelere, özürlülere hizmet veren dernek ve kuruluşların bulundukları yerlere öncelik verilerek, Okmeydanı Araştırma ve Eğitim Hastanesi önündeki butonlu yaya geçidinde, model çalışması gerçekleştirilmiştir.

 

Bu kapsamda şu uygulamalar yapılmıştır: Lütfen devamını okuyunuz.

1- Alçaltılmış Kaldırımlar

Tekerlekli sandalye, çocuk arabası ve yürütecin rahat hareket edebilmesi için gereken yerlerde; kaldırımlar alçaltılmış , sıfıra indirilmiş ve kaldırım rampaları yapılmıştır.

2- Kabartma (Hissedilebilir) Kaldırım Yüzeyleri

Görme özürlü yayaların; yaya geçitleri, tehlike uyarıları, toplu taşıma duraklarının yerleri gibi yakın çevreleri hakkındaki önemli bilgileri, trafiğin içinde bulunurken öğrenmelerini ve çevrede güvenli şekilde hareket edebilmelerini sağlamak için, kabartılı dokuya sahip hissedilebilir zemin yüzeyleri oluşturulmuştur.

3- Sinyalizasyon Sisteminde Özürlülere Yönelik Olarak Geliştirilen Uygulamalar

• İşitilebilir ses, sözlü mesajlar ve titreşimli yüzeyler vasıtasıyla yaya geçit zamanlamasını bildiren Basma Düğmesi – Entegre EYS cihazı kurulmuştur. Özürlü geçişleri de dâhil olmak üzere tüm yaya geçişlerini düzenleyen sistem; sinyal direğine monte edilen bir cihazdır.

• Sinyal direğine monte edilen cihaz kutusu içerisinde bir hoparlör bulunmaktadır. Ses, bu sistem kutusu içerisindeki hoparlörden gelmektedir.Böylelikle; sesin yayaya en yakın noktadan, doğrudan ve ayırt edilebilir şekilde gelmesi sağlanmaktadır. Yaya, bu seslendirme sayesinde, yön tayini yapabilmekte ve hangi yaya geçidinde olduğunu öğrenebilmektedir.

• EYS sisteminde; görme özürlü yayaların basma düğmesinin yerini bulabilmeleri için, sadece 3 metrelik bir alanda duyulabilen bir yer buldurma sinyali verilmektedir.

 

• Görme özürlü yaya, karşıya geçiş düğmesine bastığı zaman, üzerine basılan düğmenin kumanda ettiği cadde ismini, kavşağın şeklini, faz sürelerini ve bu kavşakta bulunan trafik lâmbaları ile ilgili bilgileri alabilmektedir.

• Yayalar için yeşil ışığın yandığını ve dolayısı ile karşıdan karşıya geçilebileceğini bildiren “YÜRÜ” sesli sinyali, konuşan insan sesi olarak verilmektedir.

• “YÜRÜ” sesli sinyali; özellikle ileri yaşlardaki kişiler ve işitme yetenekleri azalmış görme özürlü yayalar için titreşimli olarak da verilmektedir.

• Tüm ikaz sesleri görme özürlünün rahat işitebileceği şekilde tasarlanmıştır. Cihazın, çevrede gürültü kirliliğine neden olmaması ve insanlara rahatsızlık vermemesi için kendisini, çevre gürültüsünün 5 db kadar üstüne otomotik olarak ayarlama özelliği bulunmaktadır.

• Cihazın üzerindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazılı alanda, Braille alfabesi ile yazılmış, kavşak numarası ve arıza telefon numara bilgileri yer almaktadır.

• Cihazın, dış ortam şartlarına,sert darbe ya da saldırılara karşı son derece dayanıklı olması öngörülmüştür.

• Basma düğmesi üzerinde bulunan yön oku ile, özürlü yayanın gideceği istikameti ayarlaması amaçlanmıştır.

 

• Tüm sesli ikazlara Trafik Kontrol Merkezi tarafından müdahale edilebilmektedir. Böylece, seslerin devreye alınması veya devre dışı bırakılması sağlanabilmektedir.

4- Uzaktan Kumandalı Geçiş

Özürlü yayalar, geçit düğmesine gitmelerine gerek kalmadan, özel olarak tasarlanmış bir kumanda yardımıyla bulundukları yerden trafik lâmbasını kullanabilirler. Kumanda, özellikle tekerlekli sandalye kullanan özürlüler için faydalı olmaktadır. Kumanda sayesinde bedensel engelli yayaların, yerlerinden ayrılıp, tekrar geçide geri dönmelerine gerek kalmamaktadır.
Özürlü yaya, bu sistemin monte edilmiş olduğu yol kavşağına yaklaşırken, cadde bilgileri ve yön bilgileri alıcı (kumanda) cihazına gönderilir. Bu bilgiler, kumanda cihazı üzerindeki hoparlörden işitebileceği gibi, bir kulaklık yardımıyla da bilgilere ulaşılabilir. Görme özürlü yaya, kavşağın bulunduğu köşeye gelip yaya geçidinde geçme pozisyonunu aldığında; radyo mesajı kendisine trafik lâmbalarının hangi durumda bulunduğunu söyler. Bununla birlikte, kendisi de kumanda cihazı üzerindeki düğme ile geçme talebinde bulunabilmektedir. Bu sistem; görme özürlü kişilerin günlük hayatlarının birçok alanında kullanılabildiği gibi, özgürce gezip dolaşmalarını da imkan tanımaktadır.

5- Özürlü yayaların tehlikelerden korunması ve karşıdan karşıya geçişte güvenliklerinin sağlanabilmesi amacıyla uygun yaya geçitlerinin belirlenerek yükseltilmesi planlanmıştır.

Yaya geçidinin asfalt kotundan 2 cm yüksekte bulunması ve zemininin renkli olması, sürücülerin yaya geçidini uzaktan fark etmesini sağla
yacaktır. Ayrıca asfalt yüzeyinden farklı olan çıkıntılı yüzey, görme özürlülerin konumlarını daha rahat hissetmelerini sağlayacağı gibi, farklı yüzey desenleri ile zengin estetik görünüşe sahiptir. Diğer bir önemli husus; görme özürlülerinin yaya geçit alanlarında düz ilerlemelerini sağlamak ve taşıt trafiğine girmelerini engellemek amacıyla, yükseltmenin gerçekleştirildiği eğimli kısıma asfalt uygulanmasıdır.


6-Yatay İşaretleme

Yavaşlama bantları , hızlı gelen sürücüye darbe etkisiyle yavaşlaması yönünde ikazda bulunur, farklı renklerde olması nedeniyle de gözde bir kontrast oluşturarak erken görüş sağlar. Yol boyası üzerindeki cam kürecikler sayesinde, yavaşlama bantlarının gece görünürlülüğü maksimum seviyede olmaktadır. Yine aynı malzeme ile yol üzerine azami hız , yönlendirici oklar , daralan işaretler ve yavaşlamayı sağlayacak bilgiler yazılarak üst düzeyde koruma tedbirleri alınmaktadır.

7-Son Uyarı Asfaltı

Sürtünmeyi arttırarak fren mesafesini azaltan “Tyregrip”, asfalt kaplama malzemesi ile ve farklı kontrast renk kullanılarak oluşturulan bir yüzeyle, kesin durması gereken sürücünün, hızının düşürülmesini sağlayan yol bölümüdür.

8- Koruma Korkulukları

Görme özürlü kişilerin, farkında olmadan yaya geçidinden önce veya sonra yola inmelerini engellemek amacıyla, koruma korkulukları çekilerek tehlikeli bir şekilde yola inmeleri engellenmektedir.

9-Kılavuz Taşlar

Görme özürlülerin, hastahane önündeki telefon kulubelerine ve bunların giriş kapılarına erişimlerinin sorunsuz bir şekilde sağlanması amacıyla, bu bölgelere kılavuz yol yüzeyi düzenlemesi yapılmıştır.

 

 

DEĞERLENDİRME

Okmeydanı SSK Eğitim veAraştırma Hastanesi önünde, özürlü ve trafik projesine göre, yeniden düzenlenen sinyalize kavşakta yapılan gözlemlerde şu hususlar ortaya çıkmıştır:

•Bu tür kavşakların sadece özürlülerin hayatlarını kolaylaştırmakla kalmayıp, toplumun her kesiminin kullanabileceği emniyetli ve uygar bir çevrenin oluştuğu görülmüştür.

•Özürlülerin hayatlarını kolaylaştırıcı bu tür düzenlemelerde, kendileriyle yapılan deneme çalışmalarında, sistemlerin anlatılıp birkaç defa uygulamalı geçişlerin yapılması neticesinde, özürlülerin, son derece kolay intibak sağladıkları ve özellikle görme özürlü yayaların, dışarıdan destek olmadan karşıdan karşıya geçtiği görülmüştür.

•Direkt lokasyonlarında yapılan farklı uygulamalar neticesinde, araçların dur çizgisi önünde beklemeleri sağlanarak, yaya geçidi araç işgallerinin engellendiği görülmüş, bununla birlikte kurallara uymayan sürücüler için, kırmızı ışık ihlalini tespit eden sistemlerin kurulması planlanmıştır.

•Yol düzenlemeleri ve yatay işaretlemelerde uygulanan farklı renk kontrastlarının, çevre ve araçların kirli, tozlu olmasından olumsuz etkilendiği görülmüştür.

 


3 Yorum

3 Comments

 1. aslı deniz

  Kasım 24, 2008 at 8:08 pm

  gerçekten cok güzel bir konuya deyinmissiniz. böyle şeyler bazı insanların umdurda olmuyo. çok tşk ederim onlarıda düşündüğünüz için.

 2. ecehan değirmenci

  Kasım 24, 2008 at 10:08 pm

  yaptığınız çalışmalar için bu ülkenin bir vatandaşı olarak sizimle gurur duyuyorum.rabbim layığıyla yaptığınız göreviniz için sizi bu dünyada ve ahirette ödüllendirsin inşallah…

 3. ceza

  Mart 25, 2009 at 6:59 pm

  sağolun ya ödevime yardımcı oldu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı