Istanbul Arkeoloji Müzesi – Istanbul Archeological Museum

Geçen Cuma günü 1 günlük dinlenme iznimi kullandım ve Arkeoloji Müzesini Gezdim. Gülhane’de bulunan Müze Osman Hamdi’nin (Kaplumbağa Terbiyecisi Resminden hatırlayacağınız) tamamen kendi çabaları ve Osmanlı İmparatorluğunun o zamanki desteği ve Cumhuriyet zamanında Yüce Atatürk’ün katkıları ile bu halini almış. Dünyaca ünlü ve ödüllü…Ve bizim gezmemiz, görmemiz, çocuklarımızı arkadaşlarımızı götürmemiz gereken bir medeniyet arşivi… Özellikle İskender Lahitinin olduğu salon ve Lahit çok etkileyici…

Last Friday I took my day off and went to Archeological Museum. The museum in Gülhane was built with big efforts of Osman Hamdi (who you can remember from the picture of Turtle-Tamer) and help of Ottoman Empire and took its latest status by Ataturk in Republic times. It is world wide famous and awarded… We should visit and see it, take our children and friends there to see the whole archive of civilization. Especially the part where the tomb of Alexander is so impressive.

Ressam,arkeolog Osman Hamdi beyin kurucusu olduğu müze 13 Haziran 1891 de Müze-i Hümayun ismi ile açılmıştı. 1902 ve 1908 tarihlerinde yan kanatları, yüzüncü kuruluş yılında 1991 de de modern büyük bir bölüm eklenmiş ve yeni düzenlemeler yapılmıştı. Abidevi binanın mimarı Vallaury idi. Giriş karşısında iri ve ürkütücü Tanrı Bes heykeli yerleşmiştir. Sağ tarafta Antik çağ heykelleri salonları uzanır. Konforlu, güzel bir teşhirde tamamı bakımdan geçip, temizlenmiş, Arkaik Çağdan, Roma devrine devam eden eşsiz heykeller sıralıdır. Salonların ilkinde Antik mezar taş ve rölyefleri sonra, Anadolu Pers egemenliği, Afrodisias buluntularının yer aldığı Kenan Erim salonu, Efes, Milet ve Afrodisias’tan eserler sergilenen Anadolu’nun üç Mermer Şehri salonu, Hellenistik devir Heykelleri, Menderes Manisa’sı ve nihayet Hellenistik tesirli Roma ve Roma devri heykelleri salonları bulunur.

The museum by painter and archaeologist Osman Hamdi was open on 13th of June in 1891 under the name of Müze-i Hümayun. In 1902 and 1908 the side parts were open and in 1991 at its 100th year, the modern part was added and the building was rearranged. Vallaury was the architect of Abidevi Building. In the entrance, there was a big and a scarry statue of Bes the God. On the right side, there was a showroom of Archaic Age statues of which conditions were good and clean. The unique statues from the Antiques to Roma age were neatly ordered. First of the showrooms was antique gravestones, next was Anatolian-Persian domination, Kenan Erim showroom where was Aphrodisias, Ephesus,Üç Mermer Şehri showroom where Aphrodisias works were shown from Miletus and Aphrodisias, Hellenistic architecture and its Roman statues showrooms.

Giriş sol tarafında hediyelik, hatıra eşyaları ve kitapçı reyonundan sonra Osman Hamdi Bey hatıra salonu sonrada Sayda Krallar Nekrapolü’nden bizzat kendisinin kazıp, çıkarttığı eserlerin salonları uzanır. İlk üç lahit Sayda kralı Tabnit ailesine aittir. Benzersiz bir Likya lahdi ile Satrap lahdi de buradadır. Sonraki bölümde M.Ö.4 yy.a tarihlendirilen, dünya ünlüsü İskender lahdi ile Ağlayan kadınlar lahdi vardır. Büyük İskender’e ait olduğu zannedilmiş olan lahitin 4 tarafı Makedonyalılar ile Persler arasında savaş ve av sahnelerini gösteren yüksek kabartmalar ile süslenmiştir. Yeni ek bina girişi yan duvarında Assos Athena mabedinin ön yüzü bire, bir ölçülerde canlandırılmıştır. “İstanbul Çevre Kültürleri” bölümü, değişik çağlara ait civar buluntu ve tümülüs kazılarında ortaya çıkarılmış şahane eserlerin modern ve güzel biçimde sergilendiği ilk salondur. Bizans devri eserleri salonu da buradadır. “Çağlar boyu Istanbul” bölümü ve üst katlarda, karşılıklı vitrinlerde çağdaş eserlerin yer aldığı, “Çağlar boyu Anadolu ve Truva” , “Anadolu ve Komşu Ülkeler Medeniyetleri”: Filistin, Suriye ve Kıbrıs eserleri kronolojik sıralama ile teşhir edilmektedir.

On the left side in the entrance, there is a souvenir shop and a bookstore and then memory showroom of Osman Hamdi Bey, and also another showroom of the pieces that he has dig up by himself. First 3 gravestones were of Tabnit family from the kingdom of Sayda. Unique Lycia and Satrap tombs also are here in this museum. In the next part, there are tombs of Alexander from B.C. 4 and “Crying Women”. The tomb which is thought to be of Alexander the Great was decorated and designed by some high relives reflecting the war and hunting scenes between Macedonians and Persians. Newly added extra part of the building has a statue of Assos Athena which has an identical face with the real one on the side wall. “İstanbul Çevre Kültürleri” part is the first showroom where some different pieces from different ages are exhibited. There is also a Byzantine pieces showroom. “Çağlar Boyu İstanbul” is on the upstairs where the chronological pieces are shown in windows like “Çağlar boyu Anadolu ve Truva”, “Anadolu ve Komşu Ülkeler Medeniyetleri” where some pieces of Palestinian, Syria and Cyprus are also shown.

1883 yılında Osman Hamdi Bey tarafından ülkemizdeki ilk Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi) olarak yaptırılan binanın içinde bulunan Eski Şark Eserleri Müzesi; Fatih Sultan Mehmet tarafından 1472 yılında yazlık köşk olarak yaptırılan ve ülkemizin en zengin ve önemli Müzesi, 1992 yılında Avrupa’da 45 müzenin katıldığı yarışmada birinci olarak Avrupa Konseyi tarafından “Yılın Müzesi” seçilmiştir.

In 1883, the first department of fine arts (Sanayi-I Nefise Mektebi) building was founded by Osman Hamdi and there was “Eski Şarkı Eserleri Müzesi” (old eastern pieces museum) founded by Fatih Sultan Mehmet in 1472 as a summer palace and it is our one of the most important museums today, being awarded as “The Museum of the Year” by Council of Europe among other 45 museums.

 

Alıntı(Taken)www.istanbul.gov.tr
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0stanbul_Arkeoloji_M%C3%BCzeleri

Tags: İstanbul Gezisi, Istanbul Arkeoloji MüzesiPaylaş

“Istanbul Arkeoloji Müzesi – Istanbul Archeological Museum” üzerine 6 yorum

  1. bu bilgiler çoookk az olmuş yeterli deil yani ama yine de teşekkür ederim… :eek 😡

  2. BENCE FOTOĞRAFTA YAZIDA ÇOK ÖNEMLI AMA BU FOTOĞRAFTAKI YERLERIN NERESI OLDUĞUNU HANGI ESER OLDUĞUNU NASIL ANLAYABILIRIZ

  3. bana göre siteyi biraz düzenlerseniz güzel olurdaha göz alıcı yaparsanız öğrenciler baktığında etkilenecek örneğin arkaplan yapın ve renkleri ayarlayın eeeee yaniiiiiii

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir