Hayal Ettiğin 500 Macera

Amazon bir kitap cenneti… İngiltere’de olmanın ve 3-5 gün içinde ücretsiz gönderimlerin keyfini çıkarıyorum. Kaliteli kitapları özellikle spor ve macera kitaplarını çok uygun fiyata alabiliyorum.  ‘World’s 500 Ultimate Running Races’ böyle bir kitap. Burada takip ettiğim Mud,Sweat&Tears isimli blogda gördüm ve hemen sipariş ettim.

Kitabın içerisinde 500 adet kısa ve uzun mesafeli değişik koşu bulunuyor. Bunların içerisinde İngilteredeki bir fell yarışından , çöl maratonlarına, Sparthatlondan, UTMB’ye, ABD’deki 100 mil yarışlarından , efsane yol yarışlara kadar bir spekturum var. Okudukça aklınızı oynatabilirsiniz.


Bu yarışların tarihleri, web siteleri, mesafeleri, başvuru koşulları ve erkek kadın parkur rekorları yer almakta. Klasifikasyon biraz karışık olmasına rağmen durmadan karıştırabileceğiniz bizim gibi koşu delileri için sürekli olarak bakılabilecek bir arşiv.

Ülkemiz Türkiye’den sadece Avrasya maratonunun girmesine şaşırmadımç Bu arada bu kitapta iki sayfa ayrılan az sayıda yarıştan biri Avrasya. Ama yakın zamanda ADAM ve Likya yarışlarını bu kataloga sokmak için çabalayacağıma emin olabilirsiniz.

Satın almanız için Amazon bağlantısı

From the Explanatıons of the Amazon  

Ever wanted to run along The Great Wall of China, up the Empire State Building, across the Sahara Desert or join thousands of runners in a major city road race. These running races are included in the list of 500 of the most  classic running races in the world.

The global sport of running has captured people’s imagination since the first competitive race several thousand years ago. Hundreds of running races are held ever day and the biggest of those are watched by millions of people. Races featured range from ten second sprints to several days worth of running over hundreds of miles. There are running races included from every continent and most are open to anyone in the world.

Whether you are interested in a five km race around a city centre or a marathon across mountain ranges this book has a race for you.

• Cross country – experience the mud and the drama of the English cross country championships
• Mountain – run to the top of Mount Olympus in Greece
• Multi-terrain – get sweaty in Brazil completing the Jungle marathon
• Road – join thousands of others running marathons through the world’s greatest cities
• Snow – run a marathon to the North Pole
• Stage – compete as part of a team in the famous Ekiden relays in Japan
• Stair – catch the view from the top of the Empire State building
• Track – compete against Britain’s best in the famous British Milers Club races
• Trail – explore the ancient world whilst running on the Great Wall of China
• Ultra –challenge yourself in the heat of the Death Valley

The diversity of races is also matched by the number of countries featured with races from over 100 countries included in the list of ultimate running races.

This list of ultimate running races is compiled by Angela Mudge (world champion mountain runner) along with contributions from some of the world’s leading runners including Kilian Jornet, Mara Yamauchi, Ryan Sandes and Jonathan Wyatt.

Click to buy


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir