Bisiklet

Hava Koşulları ve Bisiklet

Yağmurda zevkle bisiklet sürmenin şartları mümkün olduğu kadar kuru ve temiz olabilmektir. Eğer bir de hava soğuksa önlem almak kaçınılmazdır. Yağmurda kuru kalmanın ilk koşulu çamurluklu bir bisiklettir. Çamurluklar sizi yoldaki su birikintilerinin, çamurlu-otomobil yağlı kokteyllerin saldırısından korur. Piyasadaki çeşitli tipte çamurluklar bulabilirsiniz. Tabii alacağınız çamurluğun bisikletinizin teker çapına-ölçüsüne- uyması gereklidir. Genel olarak iki tip çamurluk vardır:

Portatif çamurluklar: Bu tipler ön ve arka çatallara bağlanan çeşitli yardımcı parçalar sayesinde birkaç saniye içinde-şaka değil!- sökülüp takılabilen plastik çamurluklardır. Bunların bağlantı yerleri tek noktadan olduğu için özellikle arka tekerin sadece üst bölümünü kaplar. Düşük veya normal hızlarda (10-20 km/saat, yarışçıların normal hızından söz etmiyorum) bu tip çamurluklar iyi bir koruma sağlar. Fakat daha yüksek hızlarda eğer yolda su birikintileri de varsa ve de lastikleriniz dişliyse arka taraftan birer su değirmeni gibi çalışırlar. Derin dişlerin yan yüzeylerinde kalan çamurlu su damlaları merkezkaç kuvvetiyle lastikten havalanır, tekerin dönüşünün yarattığı falso ile öne doğru (futbolcular bunu topla çok iyi yaparlar!), sırtınızın tam ortasına konarlar. (Ondan sonra evde çıngar çıkar). Bu tip çamurluklar, tam koruma sağlamasına karşın kesinlikle kırılmaması ve çok pratik olması nedeniyle tutulmaktadır.

 Ön için de kadronun alt borusuna, ön tekere bakacak şekilde bağlanan plaka şeklinde çamurluklar tasarlanmıştır.

Yeni tasarım pratik çamurlukların Bisiklet Gürsel versiyonu:

 

a) Ön çamurluk:  Bunun için sadece 2 adet paket lastiği, 1 adet 1,5 litrelik boş pet şişesine ve de herhangi bir delici, kesici alete ihtiyacınız olacak. Pet şişeyi boylamasına ortadan kesin. bir yarısını kendinize, diğer yarısını da bisikletçi bir arkadaşınıza hediye edebilirsiniz. Böylece çevreye de katkıda bulunursunuz! Delici bir aletiniz yoksa cebinizdeki tükenmez kalem de imdadınıza yetişebilir. Yarım şişenin orta kısmında aralarında 5-6 şişenin orta şekilde 4 adet delik açın. Bu deliklerden paket lastiklerini geçirip, alt kadro borusunun alt kısmına, ön tekere bakacak şekilde matara kafesine veya onun vidalarına tutturun. İşte size pratik bir ön çamurluk! En iyi yeri ancak denemeyle  bulabilirsiniz.

b) Arka çamurluk. 10-12 cm. eninde, 40-50cm. boyunda kalınca bir karton, koli parçası, teneke, pleksiglas veya o boyutlarda katlanmış esik- yada yeni- bir gazete gereklidir. Yalnız bu projenizin gerçekleşmesi için arka bagajınızın olması şart. Bir de 1 adet bagaj lastiği, biraz koli bandı veya bir parça ip bulmamız yeterli. Tüm yapacağınız karton ya da koli parçasını bagajnızın üzerien arkaya doğru 15-20 cm. çıkıntı yapacak şekilde tutturmak. Bunun için kancalı lastik veya biraz ip kullanabilirsiniz. bu da oldukça etkili bir arka çamurluk! Tabii çamurluğunuz karton ya da gazete ise çok ıslak koşullarda uzun süre dayanmasını beklemeyin. Ama hiç yoktan iyidir.

3) Tam çamurluklar:   Bunlar en etkili çamurluklardır. plastik olanlar tercih edilmelidir. Çünkü bu tipler kırılmaz, yamulmaz ve ses yapmazlar. Takılmaları kolaydır ve bisiklete bir çok noktadan bağlıdır. Arka çamurluk üzerinde kedigözü veya dinamoya bağlı kırmızı emniyet ışığı bulunabilir. Aynı şekilde ön çamurlukta da far bulunabilir. Bazen bu tip çamurlukların arka uç kısımlarında “paçalık” denen çamurluktan daha geniş, genellikle sert plastikten ekler bulunabilir. Bu ekler, -özellikle ön çamurluktaki tekerden geriye doğru sıçrayan suların ayaklara gelmesini engeller.

Eğer dağ bisikletiniz varsa ve bu tip çamurluklara sahipseniz ve de yağmurlu hafta sonları doğaya, araziye çıkıyorsanız işiniz biraz zor. Çamura girdiğinizde “çamurluk” isminin ne enli doğru olduğunu hayretle farkedersiniz. Evet, şehirdeki kurtarıcılarınız artık düşmanınız gibidir. yol almamanız için ellerinden geleni yaparlar. Lastiklere yapışmış çamur toprakları çabucak teker ve çamurluklar arasına sıkışır, gittikçe yoğnlaşır ve ilerlemek imkansız olur. Her 10-15 metrede bir durup sıkışmış çamurları temizlemeniz gerekir. Bu durum, çok sulu çamurlarda ortaya çıkmaz. Ancak ıslak ve gevşek toprakta çok kolay oluşur. İşte dağ bisikletlerinde neden çamurluk olmadığı açıklığa kavuşmuştur.              

YAĞMURDA GİYİM

 

Her fiziksel efor sırasında olduğu gibi bisiklete binerken de terleriz. Eğer bu ter uygun bir şekilde dışarı atılmazsa sorunlar başlar. Kuru havalarda eğer aşırı giyinmemişseniz bu pek sorun olmaz. deriden atılan ter giysinizden geçip havaya karışır. Fakat yağmur yağıyor ve sizin de su geçirmeyen yağmurluğunuz var diye boşuna sevinmeyin, çünkü aynı yağmurluk oluşan terinizi de geçirmeyecektir ve sonucunda da içeriden ıslanmanıza yol açacaktır.

Bu soruna
en iyi çözüm dışarıdaki su damlalarını içeri geçirmeyen fakat içerideki ter buharını dışarıya geçiren bir doku elde etmektir. Uzay araşıtırmaları sırasında NASA  tarafından geliştirilen Gore-Tex uzun yıllardır hizmetimizde. Gore bu tür “nefes alan” dokuları piyasaya süren ilk firma. Deri özellikleri içeren bu “kumaşların” tümüne yanlış olarak Gore-Tex denmesi adet olmuştur. Sonradan çeşitli firmalar benzer özellikte kumaşlar üremişlerdir. Jeantex, Sympatex, Entrant, vs. aslında bu tip kumaşlara – genel olarak “nefes alan” denmesi daha doğru olur. Bu dokuların 1cm karesinde birkaç milyar gözenek bulunur. Gözenekler, su damlacıklarından küçük, fakat su buharı zerreciklerinden daha büyük yapılmıştır. Böylece istenen etki elde edilir. Bu dokular genellikle iki kumaş arasında kullanılır. Fakat dikiş yerlerinin de su geçirmemesi için ayrıca bir işlemden geçmesi gerekir. tabii bu tip “nefes alan” giysiler diğerlerine göre oldukça pahalıdır, ama rahatlığı, sağlıklı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

SOĞUK HAVADA GİYİM    

 

Soğuk havalarda bisiklete binerken sanılanın aksine çok fazla giyinmeye gerek yoktur. Aşırı giyinilirse kısa süre sonra terleme ortaya çıkar. En ideali, en alta giyilen uzun kollu termal iç giysi,  onun üzerine ince polar giymektir. Termal giysiler bilindiği gibi vücut ısısını çok iyi korur, ıslandığı (terden) zaman bile sıcak tutmaya devam eder. Polar ise çok hafif, çok ısıtıcı, su emmeyen, ıslandığında dahi sıcak tutmaya devam eden özelliklere sahiptir. Soğuk iklimlerin vazgeçilmez giysilerinden biridir. Hafifliği ve az yer kaplanması ise, bisikletçilerin en önemli tercih nedenlerindendir. Soğuk ve rüzgarlı havalarda polar üzerine giyilen rüzgarlık son katı oluşturur.

Bu arada bacakları da soğuktan korumak gerekir. Çünkü ısınan kasların çok sağukta kalması sakıncalıdır. Bisiklet şortu üzerine giyilen, uzun lycra tayt, çok sağuksa içi polar tayt bu durumu önler. Aşırı soğuklarda uzun süreli bisiklete binerken, çorap ve ayakkabıların ayakları çok sıkmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde kan dolaşımı zorlaşır ve üşüme, donma süreci hızlanır. Basit bir önlem olarak, eski bir çorabı ayakkabınız üzerine, onun üzerine de naylon torba geçirerek bir lastikle bileğinize tutturun. Fakat  naylonun bileğe gelen kısmını ayağın terlemesini önlemek için açık bırakın. Bu iş için yapılmış suya ve soğuğa  dayanıklı ayakkabı kılıfları da vardır.

Kısa parmaklı yazlık bisiklet eldivenleri, kışın ancak ılık havalırda ve kısa süreli binişlerde kullanılabilir. Bu durumda uzun parmaklı kışlık bisiklet eldivenleri en uygunudur. Normal yün eldivenler, rüzgar geçirdiği için pek tavsiye edilmez. Uzun parmaklı deri eldivenler, çok soğuklarda kayak eldiveni veya benzeri eldivenler tercih edilmelidir. Tabii bu eldivenlerin de bisiklet kullanımını (vites ve fren ) engellememesi gerekir.

Normal koşullarda vücut ısısının % 20 ‘ si kafadan kaybedilir. Sıcak havalarda havalandırma amacıyla kasklarda bulunan deliklerden, kışın soğuk ve yağmur girer. Başımızı soğuktan korunmak için kaskın altına ince bir yün veya polar bere giyilebilir. Bunun için gerekiyorsa kasktaki ayarlama pedlerini çıkarmak ya da ince olanları takmak yerinde olur. Kaskın üzerine geçirilen su geçirmez kılıflar da vardır.          

Yüzümüz de üşümeye en yatkın bölgedir. Korunmak için kayakçıların kullandığı “neopren” yüz maskesi ya da sadece gözeleri açıkta bırakan ince polar “ papak “ takılabilir. Yün, polar bereniz yoksa veya kulaklarınızı örtmüyorsa alın bandı takılmasında kulak sağlığı açısından yarar vardır.

Sonuç olarak soğuk kış günlerinde de gerekli basit önlemler alınarak kuru ve sıcak şekilde bisiklete binmek mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar, hava çok soğuk diye aşırı giyinmemek, ya da ısındıkça giysileri ayarlamak ve çok fazla terlememeye dikkat etmektir. Bu koşullarda pamuklu giysilerden ıslaklığı olduğu gibi tuttuğu için kesinlikle kaçınmak gerekir.

KIŞIN BİSİKLET KULLANIMI 

 

Görüş uzaklığı . Aslında bu konu bisikletçiden çok motorlu araç sürücülerini ilgilendirir. Yağışlı havalarda, sürücülerin görüş uzaklığı iyice azaldığından, bisikletçinin bunu gözönünde bulundurarak hareket etmesi gerekir.

Görüş uzaklığının azalması bisikletçi için de bir sorun olur. Gözlüğünüz yoksa sağanak bir yağmurda yol alırken gözleri açmak  zor olur. Gözlüğünüz varsa da oluşan damlalardan ya da gözlüğün  iç yüzeyinde oluşan buhardan önünüzü görmeniz oldukça zordur. (Buharı engellemek için pratik bir öneri : gözllük camının iç kısmına az bir miktar jel tipi diş macunu sürün ve yayın. Sonra fazla ovalamadan, üzerinde macun kalmayacak şekilde durulayın. Artık buğu oluşmayacaktır.)Yağmurlu havalarda yollarda oluşan su birikintilerinden geçmemeye özen gösterin ç&uuml
;nkü çinde derin bir çukur ya da mazgal delikleri bulunabilir.

Frenleme: Islak havalarda frenlerin etkisi azalır. Böylece durma mesafesi artar. Bunun nedeni ıslak jant üzerinde fren pabucunun bir süre kaymasıdır. Bu süre alüminyum jantlarda çok daha kısadır. Bu tip jantlarda fren sıkıldığı andan itibaren fren yüzeyinin kurumasına kadar bisiklet 5-10 metre yol alır ve ancak bu andan sonra normal işlevini yerine getirir. Krom demir veya boyalı demir jantlarda bu mesafe süratli giderken 25-30 metreyi bulabilir. Bu tip jantlarla ıslak yollarda trafiğe çıkmak pek güvenli değildir. Ya da çok süratli gitmeden, arada bir frenleri hafifçe sıkarak yol alınabilir, böylece jantaları kurutmuş olursunuz.(Hollanda da demir jantlı bisikletlerin trafiğe çıkışı yasaklanmıştı diye duymuştum bir ara) 

Kayganlık : Yağışlı havalarda,  farklı yüzeyler farklı kayganlıklara neden olur. Islakken, düzgün pürüzsüz asfalt, parke taşlı yollar, mermer yüzeyler, mazgalllar, yaya geçidi veya yol çizgileri, metal kapaklar, tramvay ya da tren rayları son derece kaygan olur. Otobüs duraklarının önü de biriken yağlarla birlikte ıslak havalarda daha da kayganlaşır. Tramvay ya da tren raylarını  dik açıda geçmek düşmenizi engeller.

Hızlı dönüşlerde ve her koşulda, bisikleti fazla yartırmamak kayıp düşme riskini azaltır. Dönülen tarafın aksi yönündeki pedalı en aşağı konuma getirip vücudun tüm ağırlığını bu pedala vermek ve bisiklet yerine vücudu dönülen yöne (içe) doğru eğmek görece hızlı ve güvenli bir dönüş sağlar. Ayrıca tüm kaygan (kuru veya ıslak ) yüzeylerde yapıldığı gibi lastiklerin havasını biraz indirmek, değme yüzeyini arttırdığı için kayma riskini azaltır.

Islak havalarda pütürlü asfalt yollar en güvenli sürüşü sağlar. kayganlığa neden olan faktörlerin birisi de, dış lastiklerin yüzey profilidir. İri dişili lastikler ıslak asfaltta çok kaygandır  Şehirde, bu tip koşullarda sık dişli, diş derinliği az lastikler da iyi sonuç verir. Çamurlu koşullarda a seyrek fakat yüksek dişli lastikler tercih edilmelidir.

KARDA BİSİKLET    

 

Yollar karla kaplandığı zaman da önlemlerinizi aldıysanız karda bisiklet kullanmanını zevkine doyum olmaz. Yol üzerinde 1-2 cm’lik kar tabakası sizi  pek etkilemez. Fakat kayganlık, ıslak bir yola göre biraz daha fazladır. Bu, lastiklerle yol arasında ince bir kar tabakasının kaymaya yol açmasından meydana gelir. Fakat kar tabakası tekerin yol zeminine değmesini engelleyecek kadar kalınsa kayma riski azalır. Sıkışık, toz karda bisikleti dengede tutmak kolaydır. Arka tekerin çekişi iyidir, fazla patinaj yapmaz. Kar derin, ıslak veya yumuşak ise ilerlemek gerçekten zorlaşır. Yumuşak ve yapışkan karda tekerlek saplanır. Lastiklerin diş aralarına kar dolar, patinaj yapar. Kalın lastikler (2.20) daha az gömüldükleri için bu şartlara uygun olabilir.. 

Buzlu zemin her türlü bisiklet içni tehlike kaynağıdır. Cam gibi buzlu yüzeylerde çok dikkatli olmak gerekir. Ancak buz tutmuş yüzey pütürlüyse, sanıldığı kadar kaygan değildir. Eğer lastikleriniz de dişliyse kayma zorlaşır.

Bunlar gibi,  kaygan yollarda dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta bisikleti her zaman dik tutmaya çalışmak ve dönüş sırasında ön freni çok dikkatli sıkmak ya da bazı durumlarda hiç sıkmamak gerekebilir.

KIŞ BAKIMI        

 

Kış aylarında bisikletiniz biraz daha özen ister. Yağışlı günlerde yatakların içine çamurlu sular girer, zincirinizdeki yağ çabucak yok olur. Kadronun içine de sular dolar ve fren pabuçlarını daha çabuk aşınır.

Eğer bisikletinizin çeşitli yatakları contalı tip değilse buraların daha sık açılıp yağlanması gerekir. (Bu tip yatakları olmayanlara pratik bir öneri: millerin üzerine, yatağa girdikleri yere gres yağına batırılmış sicimi birkaç tur dolayın ve düğüm atın. İşte size ucuz bir conta . Gidon yataklarınız için de, özellikle alt yatak için basit bir koruma  yöntemi önerebilirim: eski bir lastikten  3-4 cm’lik bir boru kesin. Eğer çatalınızı sökebiliyorsanız lastik parçasını alt yatağın üstüne geçirin. Çatalınızı sökmeden de şerit şeklinde kesilmiş lastiği yatak üzerinde yapıştırabilirsiniz.  Bu lastik alt yatağı sudan, çamurdan oldukça korur.

Vites mekanizmaları, ruble, zincir çok çamurlu koşullarda tam çalışmayabilir. Özellile rublenin/kasetin dişleri arsına çamur dolarsa pedallarınız kaydırabilir, boşa dönebilir. Bu çamuru, durup sık sık temizlemek gerekir. Çamur bisikletinizin en uzak köşelerine yerleşir. Kurumadan temizlenmesinde
fayda vardır. Yataklar contalı tip değilse, basınçlı suyla yıkamak sakıncalıdır. Yatakların yakınındaki çamur, basınçla içeriye itilebilir. Contalı bile olsa suyu yataklara yandan tutmak doğru olur. En iyisi bisikleti çok su harcamadan hortumdan akan su ve bulaşık fırçasıyla yıkamaktır. Bulaşık deterjanı her türlü kiri – yağı  çok iyi çıkartır. Kadro üzerindeki kirler için  sünger, diğer yerler için bulaşık fırçası kullanmak iyi sonuç verir. Bisikleti (iyice duruladıktan sonra) birkaç kez lastikler üzerinde zıplatın, tekerlerini hızla çevirin, çeşitli yönlere eğin ki sular iyice süzülsün. Sonra “bebeğinizi” iyice kurulayıın. Zinciri kesinlikle yağlayın. Vites mekanizmalarının pivotlarında ince yağ kullanın. Kadronuz demir ya da Cromoly ise, kadronun çeşitli yerlerindeki deliklerden paslanmayı önlemek için WD-40 sprey sıkın.

İşte bisikletiniz kış koşullarına yine hazır. Tabii siz de hazırsanız.  

Kaynak: www.yesilbisiklet.com


1 Yorum

1 Yorum

  1. meslina

    Şubat 24, 2009 at 4:14 pm

    Aslında ödevimi yapmama yardımcı olsu fakat bu yorumumu dikkate alıp sitenızı resimlerle zenginleştirirseniz heemdaha güzel olur
    BAŞARILAR
    MESLİNA TUT

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı