Hatay Gezisi – Hatay Trip

Cok beklettim ama geldim. Biiliyorum. Kusuruma bakmayın.ADSLimi eve yeni baglattım ve hemen HATAY ISKENDERUN da ki 5.5 aylık maceramdaki detaylara geliyorum. Zor bir donemdi.Cok sıcaktı. Ama bitti.

I know it’s been a long time and sorry for that but I’m back. I newly got connected my ADSL to my new house and I’m now immediately writing about the details of 5.5 month adventure in Hatay Iskenderun. It was a hard time, it was so hot, but it’s over.

Iskenderun küçük bir ilçe ama çoğu ilden daha büyük. ISDEMIR gibi dev bir sirketten den dolayı gerçekten nufus kalabalık. Iskenderunda çarsıdayken gezdigim yerlerin detaylarına gelecegim zamanla. Mesela Türkiyede ilk defa yedigim nohut dürümü. Kasaplarda kadınların çalışması ve harika kebaplar. Ama artık kebap ve döner yemiyorum uzun süredir o ayrı.

Iskenderun is a small town but it is bigger than most of the provinces. The population is high with the reason of a huge company of ISDEMIR. I will also talk about the details of my experiences in bazaar. For instance I ate first pea-wrap in Turkey. There are lots of women at the butcher shops and the kebabs are amazing. But I don’t eat any kebabs or doner for a long time.

Antakya ise harika bir sehir dünyanın en eski kiliselerinden St.Pier klisesi, dünyanın en iyi 2. mozaik müzesi ki 1.si Romadaymış. Künefe. Harika gezmeye doyamadığım Antakya çarışısı, klise, sinagog, ve camilerin iç içe gezidği bir kültür şehri.

hatay

Antakya is really a beautiful place and it has one of the oldest churches of the world, St Pier. Also it has the second best mosaic museum of the world which the best is in Rome. Künefe! And  the shopping center of Antakya… It is culture city which combines church, synagogue and mosques in itself.

Küçük laptopımdan yazmak gerçekten çok zor. detaylara daha sonra gireceğim. Ama Hatay fotoları ve Iskenderun‘dan görüntülerden sizi mahrum bırakmak istemedim. Buyrun geçici olarak afiyet olsun …

It is so hard to write from my netbook. I will go into details later. But I didn’t want to keep you froom the photos of Hatay and Iskenderun. Here you go!

 

Tags: Hatay Gezisi, İskenderun, Antakya, ISDEMIR

hatay

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir