Haritanın Tanımı

Harita bir iletişim aracıdır. Mekansal bilgiyi basılı, sayısal, dokunsal yollarla iletir. Mekansal bilgi haritası yapılan yer ile ilgili her türlü özel bilgi ( toprak kullanımı, topografi, bitki örtüsü, jeoloji,iklim, yer altı zenginlikleri, altyapı vb) olabilir.  

Uluslararası Kartografya Birliği (ICA) tanımına göre harita: belirlenmiş bir kullanım amacı için gerçek doğa (haritası yapılan bölge) ile ilişkili seçilmiş bilgilerin aktarımını yapan bütüncül yapıda görsel, sayısal ya da dokunsal ürndür. 

Harita, haritası olduğu bölge hakkında bir amaca yönelik bilgi verir. Bölgenin bir resmidir. Ancak bölgenin çekilmiş olan fotoğrafında mantıksal olarak bütün ayrıntılar kayıtlı iken, harita kullanıcısının bu ayrıntıların hepsine ihtiyacı yoktur, dahası kullanıcının böyle bir fotoğraftan ihtiyacı olan bütün bilgiyi “görebilmesi” nerdeyse imkansızdır. Haritaların bölgenin fotoğrafından farkı amaca yönelik olarak gerekli bilgilerin seçilerek gösteriliyor olması, diğerlerinin ise gösteriminden “vazgeçilmesi”dir.

Bu vazgeçiş çoğu zaman bilinçli olarak “göstermeyi tercih etmeme” olarak kendini gösterirken çoğu zaman da “zorunlu olarak” harita yapım teknikleri arasında bulunan genelleştirme tekniğinin kullanımını gerektirmektedir. Uydu fotoğrafı teknolojisindeki ilerleme sonucunda artık istenilen her bölgenin uydu görüntüsü elde edilebilirken, bu teknoloji hiçbir zaman haritanın yerine geçememiştir. Ancak gelişimine (veri elde etme, güncelleme, sürat katma vb.) katkıda bulunmuştur. 

 

M. Ekrem ALIMLI
mapist-Eksen Harita Mühendislik Tanıtım Bilişim ve Tic. Ltd.Şti.


Paylaş

“Haritanın Tanımı” üzerine 7 yorum

  1. teşekkür ederim arkadaşlar bu bilgiyi bana verdiğimiz için sizde benim gibi konu araştırın daha bilgili olun yeniden teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun var olun şimdilik size yapacağım bir şey hepinize iyi günler baybaybaybaybaybaybaybaybaybaybaybaybaybay baaaaaayyyyyyyyyyyyyyyyyy

  2. yeterli bilgi yokkkk bence daha ayrıntılı başlıklarla olabilirdii!!!

  3. ben azrailin hükümdarı olaraktan hiç begenmedim daha ck bilgi katın yoksa canınız elimde (@zra!L_HÜKÜMDAR!)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir