İstanbul

Haritanın Tanımı

Harita bir iletişim aracıdır. Mekansal bilgiyi basılı, sayısal, dokunsal yollarla iletir. Mekansal bilgi haritası yapılan yer ile ilgili her türlü özel bilgi ( toprak kullanımı, topografi, bitki örtüsü, jeoloji,iklim, yer altı zenginlikleri, altyapı vb) olabilir.  

Uluslararası Kartografya Birliği (ICA) tanımına göre harita: belirlenmiş bir kullanım amacı için gerçek doğa (haritası yapılan bölge) ile ilişkili seçilmiş bilgilerin aktarımını yapan bütüncül yapıda görsel, sayısal ya da dokunsal ürndür. 

Harita, haritası olduğu bölge hakkında bir amaca yönelik bilgi verir. Bölgenin bir resmidir. Ancak bölgenin çekilmiş olan fotoğrafında mantıksal olarak bütün ayrıntılar kayıtlı iken, harita kullanıcısının bu ayrıntıların hepsine ihtiyacı yoktur, dahası kullanıcının böyle bir fotoğraftan ihtiyacı olan bütün bilgiyi “görebilmesi” nerdeyse imkansızdır. Haritaların bölgenin fotoğrafından farkı amaca yönelik olarak gerekli bilgilerin seçilerek gösteriliyor olması, diğerlerinin ise gösteriminden “vazgeçilmesi”dir.

Bu vazgeçiş çoğu zaman bilinçli olarak “göstermeyi tercih etmeme” olarak kendini gösterirken çoğu zaman da “zorunlu olarak” harita yapım teknikleri arasında bulunan genelleştirme tekniğinin kullanımını gerektirmektedir. Uydu fotoğrafı teknolojisindeki ilerleme sonucunda artık istenilen her bölgenin uydu görüntüsü elde edilebilirken, bu teknoloji hiçbir zaman haritanın yerine geçememiştir. Ancak gelişimine (veri elde etme, güncelleme, sürat katma vb.) katkıda bulunmuştur. 

 

M. Ekrem ALIMLI
mapist-Eksen Harita Mühendislik Tanıtım Bilişim ve Tic. Ltd.Şti.


7 Yorum

7 Comments

 1. Misafir

  Eylül 15, 2008 at 12:54 am

  🙂 çok güzel olmuş teşekkürler

 2. fatih

  Kasım 5, 2008 at 3:13 pm

  teşekkür ederim arkadaşlar bu bilgiyi bana verdiğimiz için sizde benim gibi konu araştırın daha bilgili olun yeniden teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun var olun şimdilik size yapacağım bir şey hepinize iyi günler baybaybaybaybaybaybaybaybaybaybaybaybaybay baaaaaayyyyyyyyyyyyyyyyyy

 3. burakk

  Kasım 30, 2008 at 10:02 pm

  odevime cok yardımcı oldu tesekkurler cok gusel

 4. mafrat

  Şubat 9, 2009 at 9:43 pm

  cok kötü beğenmedim

 5. gül fatma

  Ekim 9, 2009 at 7:24 pm

  yeterli bilgi yokkkk bence daha ayrıntılı başlıklarla olabilirdii!!!

 6. azrail

  Ekim 16, 2009 at 8:26 am

  ben azrailin hükümdarı olaraktan hiç begenmedim daha ck bilgi katın yoksa canınız elimde (@zra!L_HÜKÜMDAR!)

 7. zehra

  Ekim 28, 2010 at 6:13 pm

  daha güzel olabbilir begenmedim=(

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı