Haftasonu Paris

Haftasonu Paris seyahati icin alternatif müzeler, yeme içme, farklı keşiflere ne dersiniz ? Havalar ısındı, Paris’e gitmenin tam vakti. Lüksemburg bahçeleri ve Odeon en sevdigim yerler, otelimizi burada seçiyoruz. Herkes sere serpe çimlere uzanmış, Lüksemburg bahçelerinde dolaşıp, ara sokaklardaki eski kitapçıları keşfediyoruz.

Yazımızı bütün kitapları, Internet sitelerini tarayıp, bana Paris Ultramaratonu yorgunluğunu unutturan eşim Sedef Tok hazırladı.

Öğle yemeği için Les Papilles‘de iki kişilik yer buluyoruz. Şefin mönüsü haricinde a la carte yemek mümkün, şarap çeşitleri inanılmaz, akşam yemeği için rezervasyon şart.

Yemekten sonra St. Germain’de yürüyüş… Dedim ya burası en sevdiğim yerler. Öğle yemeği henüz bitmiş olmasına rağmen akşam nereye gitsek diye düşünüyoruz. Paris’e gelip Italyan yemeği yenir mi ? Yenir ! Bal gibi yenir.

Restoranımız Sardegna a Tavola, Bastille, Nation’a yakın ve Sardunya adasının yemeklerini yapıyor.

Şansa iki kişilik yer buluyoruz artık gezmeğe devam edebiliriz. Marais‘de kahve molası vermenin tam vakti. Marais her ne kadar turistlerin hücumuna uğrasa da burayı seviyorum.

Belki hafta içi gelmek, mesela cuma gündüz bile turist akını nispeten daha az. Marais’in Yahudi bölümü her zaman için daha cazip. Ara sokaklarda gezip bir kafeye oturuyoruz.

Kahvelerimiz bittikten sonra otelimize dönüyoruz. Otel seçiminiz için Coral Tatil sitesinden yararlandığımızı söylemek isterim. Akşam için hazırlanıcaz. Bu şehirde taksi bulmak problem olabiliyor onun için gündüz gezerken metroyu kullanıyoruz. Herkese tavsiye ederim, metro sistemi çok kolay, ucuz ve pratik.

Akşam yemeği için Bastille ya da Nation metrosu Sardegna a tavola isimli restorana yakın fakat biz taksiye biniyoruz.

Yemeklerimiz müthiş. Portakallı, limonlu ve bademli Ravioli baslangıç olmak üzere Sardunya adasının değişik lezzetlerini tadıyoruz. Burası turistlerin bilmediği yerli halkın geldigi bir restoran ve rezervasyon şart. Yemekten sonra otelimize dönüyoruz.

Ertesi sabah kahvaltımız bittikten sonra Musee de l’Orangerie’de sergileri gezmek üzere Tuileries bahçelerine gidiyoruz.
Claude Monet’in Waterlilies’i bu müzede görülebilir. Sabah erken gitmenin avantajı uzun kuyrukları önlemek.

Gezi bittikten sonra listemde bulunan Musee Nissim de Camondo ve Musee Jacquemart Andre’ye gidiyoruz. Öğle yemegi vakti geçtigi için, Le Bon Marche‘de bir şeyler atıştırıyoruz.

Bugün çok yorucu geçti. O müze senin öteki benim epeyce gezdik. Akşam için otele dönüp yemeğe kadar dinleniyoruz. Akşam yemeği için Bistrot Paul Berth seçimimiz. Çok önceden rezervasyon yapmak gerekiyor, yoksa bulmak mümkün değil, burayı şiddetle tavsiye ederim.

Yemekten sonra otele dönüyoruz. Sabah güneşli bir güne uyanıyoruz.

Kahvaltı için St. Germain‘de bulunan Café de Flore‘ ye gidiyoruz. Sokak üzerinde iki kişilik bir masayı mucize eseri bulup oturuyoruz. Kahvelerimizi yudumlarken geleni gideni ve etrafı seyretmenin keyfine varıyoruz.

Kahvaltıdan sonra uzun bir yürüyüş ve tekrar Marais bölgesine gidiyoruz. Marais’de dükkanların bir çoğu pazar günleri de açık. Marais’de gezdikten sonra Ile Saint Louisde bulunan Berthillon dondurmacısına gidiyoruz.

Pazar akşam trenle Londra’ya dönüyoruz. Önermek istedigim bir, iki restoran daha var. Bunlar, Chez l’ami Jean ve Spring. Yolculuk öncesi bu restoranların internet sitelerine girip detaylı bilgi alabilirsiniz. En önemlisi hem restoran hem de ulaşım rezervasyon işini son dakikaya bırakmamak.

Paris’e uygun uçak bileti bulmak için, uçak bileti sorgulama sitelerine bakınız. Başta THY Uçak Bileti olmak üzere  bir çok havayolu için en uygun bileti bulabilirsiniz

paris1Paris2

Paylaş

“Haftasonu Paris” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir