Müze

Greenpeace Denizler Koruyucusuyum :-)

Evet artık bende bir denizler koruyucusu oldum. Greenpeace destekçisiydim. Gökkuşağı savaşçısını görmeden olmazdı. Pazar Beşiktaştan vurdum tabanvaya.. Kuruçeşmeye kadar sıkışık trafikte başka çare yok zaten… Güzelce gemide brifing aldım. Foto çektim, video gösterisini izledim..Paşa Paşa evime döndüm… 🙂

Gökkuşağı Savaşçısının hikayesi için buyrun …

Gökkuşağı Savaşçısı’nın hikayesi

Ilk Rainbow Warrior, 1955’de yapılmış bir balıkçı teknesiydi.Greenpeace gönüllüleri gemiyi 1978’de onardı ve tekrar suya indirdi.

Gemi, 10 Temmuz 1985’de Yeni Zellanda’nın Auckland LimanındaFransa’nın yapacağı nükleer denemeleri protesto amacıyla hareket etmeden birkaç gün önce, Fransız gizli servisi ajanları tarafından altına patlayıcılar yerleştirilerek batırıldı.

Bu olay sırasında, Greenpeace fotoğrafçısı Fernando Periera boğularak öldü. Yeni Zelanda polisinin araştırmaları ve kamuoyu baskısı sonucu, dönemin Fransa Başbakanı Fabius ajanların “emir doğrultusunda hareket ettiklerini” kabul etti.

Daha sonra, uluslararası mahkeme, Fransız ajanlarını suçlu buldu.
Ikinci ve şu an hizmet veren Rainbow Warrior ise 1957’de yapılmış bir balıkçı teknesiydi. Greenpeace, 1987’de tekneyi satın aldı. Onarımdan geçirdikten sonra, 1989’da, ilk geminin batırıldığı 10 Temmuz günü Hamburg Limanı’nda halka tanıtıldı.

55 metre boyundaki geminin 765 metrekarelik yelkenleri, 5-6 deniz mili hız sağlarken, motorun da devreye girmesiyle hızı 12-13 mile çıkar. Gemide 5 adet şişme bot bulunuyor.

Sıcak su için güneş panelleri, atık su arıtma sistemi, uydu iletişim cihazları ve şişme botlar için yön bulma sistemi, şişme botları suya indirmek için vinç sistemi, yelkenler, ön güverteye yerleştirilmiş 1,8 metrelik meşeden oyulmuş yunus heykeli, ilk Rainbow Warrior’ın dümeni, ilk Rainbow Warrior’ın çanı gemiye eklendi; balık deposu küçük bir toplantı salonuna çevrildi.

Tags: Greenpeace


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı