Greenpeace Denizler Koruyucusuyum :-)

Evet artık bende bir denizler koruyucusu oldum. Greenpeace destekçisiydim. Gökkuşağı savaşçısını görmeden olmazdı. Pazar Beşiktaştan vurdum tabanvaya.. Kuruçeşmeye kadar sıkışık trafikte başka çare yok zaten… Güzelce gemide brifing aldım. Foto çektim, video gösterisini izledim..Paşa Paşa evime döndüm… 🙂

Gökkuşağı Savaşçısının hikayesi için buyrun …

Gökkuşağı Savaşçısı’nın hikayesi

Ilk Rainbow Warrior, 1955’de yapılmış bir balıkçı teknesiydi.Greenpeace gönüllüleri gemiyi 1978’de onardı ve tekrar suya indirdi.

Gemi, 10 Temmuz 1985’de Yeni Zellanda’nın Auckland LimanındaFransa’nın yapacağı nükleer denemeleri protesto amacıyla hareket etmeden birkaç gün önce, Fransız gizli servisi ajanları tarafından altına patlayıcılar yerleştirilerek batırıldı.

Bu olay sırasında, Greenpeace fotoğrafçısı Fernando Periera boğularak öldü. Yeni Zelanda polisinin araştırmaları ve kamuoyu baskısı sonucu, dönemin Fransa Başbakanı Fabius ajanların “emir doğrultusunda hareket ettiklerini” kabul etti.

Daha sonra, uluslararası mahkeme, Fransız ajanlarını suçlu buldu.
Ikinci ve şu an hizmet veren Rainbow Warrior ise 1957’de yapılmış bir balıkçı teknesiydi. Greenpeace, 1987’de tekneyi satın aldı. Onarımdan geçirdikten sonra, 1989’da, ilk geminin batırıldığı 10 Temmuz günü Hamburg Limanı’nda halka tanıtıldı.

55 metre boyundaki geminin 765 metrekarelik yelkenleri, 5-6 deniz mili hız sağlarken, motorun da devreye girmesiyle hızı 12-13 mile çıkar. Gemide 5 adet şişme bot bulunuyor.

Sıcak su için güneş panelleri, atık su arıtma sistemi, uydu iletişim cihazları ve şişme botlar için yön bulma sistemi, şişme botları suya indirmek için vinç sistemi, yelkenler, ön güverteye yerleştirilmiş 1,8 metrelik meşeden oyulmuş yunus heykeli, ilk Rainbow Warrior’ın dümeni, ilk Rainbow Warrior’ın çanı gemiye eklendi; balık deposu küçük bir toplantı salonuna çevrildi.

Tags: Greenpeace


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir