Great Queen Street Restaurant

Londra gastro pub’ların dünyada önemli şehirlerinden biri. Pub kültürü İngilizler için vazgeçilmez. Hafta içi öğlen, iş çıkışı ve haftasonları maç saatlerinde publarda olmamak imkansız gibi. İngiltereye gelip pubları gezmeden, İngilizler gibi takılmadan dönerseniz, bir şeyleri kesinlikle eksik bıraktınız demektir.

Great Queen Street ise Holborn’a yakın ismini sokaktan alan bir gastro pub. Yemekleri sürekli değişiyor. Mönüsü günlük hazırlanıyor ve çoğunlukla öğlen ve akşam ayrı mönü çıkıyor. Rezervasyon alan ender yerlerden biri. Uzun bir barı var ve burada da birşeyler yemeniz mümkün. Biz rezerve yaptığımızdan karların yağdığı bir kış gününde terih ediyoruz. Hava soğuk ama hem restoran hemde atmosfer sıcacık. Masaya oturur oturmaz organic ve tuzlu bir tereyağı ve harika ekmekler sizi karşılıyor.

İçecek olan gene lokal bir bira üreticisi olan Camden Organic Lager seçiyorum. İngilterede şişe biralar içinde en güzellerinden biri.


Başlangıç olarak ise zeytnyağlı Sardalya balığı alıyoruz. Altında enginar ve patates var. Diğer bir başlangıç olan ördek dilimlerini ise paylaşıyoruz.

Ana yemek olarak ise ben Midye haşlama ve yanında patates istiyorum. Midye özellikle soğanlı ve sarmısaklı bir sos ile haşlanmış. Kokusu muhteşem. Diğer yemeğimiz Ördek ise fasulye ve nohut ile servis ediliyor gene çok nefis.

Tatlı faslına çok hal kalmasada gene sabah uzun antreman yaptığım günlerden biri hafif ıslak şamfıstıklı kek (reçelli ve kremalı) ve sorbe alıyoruz. Her ikisi de mükemmel.


Çoğu web sitesinde (Time Out London, Telegraph) 5 üzerinden en az 4 alan bu restorana Londra’ya geldiğinizde muhakkak gidin derim. Bunda yer bulamaz iseniz kardeş restoranı Anchor and Hope’da sıra bekleyerek yer bulabilirsiniz.

Adres: 32 Great Queen Street, Holborn, London, WC2B 5AA
Telephone: 020 7242 0622
Transport: Covent Garden – Holborn tube
Bar : 5-11.30pm Tue-Sat.

ingilterede denediğimiz ve beğendiğimiz diğer restoran, cafe ve pubların incelemeleri:


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir