London Bike Show 2014

Hafta sonu Londra Bisiklet fuarına arkadaşım John ile gitme fırsatı buldum. Triathlon, Seyahat ve Bisiklet temalı bu fuar geçen yıla oranla en az 3 katı büyümüş. Çok ciddi anlamda firma ve ürün çeşitliliği kazanmış. İngilizlerin tutkusu yol ve single speed bisikletlerden, aksesuarlara kadar çok büyük bir yelpaze var idi. Sizler için bol fotoğraf çektim. Okumaya devam et London Bike Show 2014

Paylaş

Amsterdam ve Bisiklet

Daha öncede görmüştüm ama bu iki günlük kısa turumda Amsterdam ve bisiklet kültürünün nasıl toplumun bir yaşam parçası haline geldiğine tekrar şahid oldum. Çevreyi kirletmeyen, temiz, vergi ve benzin giderleri olmayan ve kişisel görüşüm dünyanın en sempatik aracının nasıl çocuklar, yaşlılar, hayvan severler, küçük esnaf, anneler, babalar özetle herkes tarafından kullanıldığını gördüm.

Amsterdam-Bisiklet (7)

Amsterdam ve Bisiklet hakkında Önemli Bilgiler

 • Trafik ışıklarının bisikletlere göre ayarlandığı bu şehirde şehir içi kanal kenarlarındaki yollarda aksi iddia edilmedikçe geçiş üstünlüğü bisikletlere ait.

Amsterdam-Bisiklet (6)

 • Yapılan şehir içi yolculukların %38’ı bisiklet ile gerçekleştiriliyor. %25i toplu taşımacılık. Şehir içinde bu oran %60 bisklet yönünde.
 • Amsterdam deniz seviyesinden aşağıda ve dümdüz. Bununda bisiklet kullanımına etkisi büyük.

Amsterdam-Bisiklet (8)

 • Amsterdamda 1 milyondan fazla bisiklet var.

Amsterdam-Bisiklet (5)

 • Amsterdam şehri kıyaslamak gerekirse Istanbul Anadolu yakasının yarısından küçük ve 400km bisiklet yolları var.

Amsterdam-Bisiklet (1)

 • Bisiklet yolları kahverengi renkte.

Amsterdam-Bisiklet (33)

Amsterdam-Bisiklet (3)

 • Amsterdam’da toplam 35 bisiklet kiralama şirketi var.

Amsterdam-Bisiklet (2)

 • Bisiklet ve traffik eğitimi alan ilkokul öğrencilerinin oranı %90!

Amsterdam-Bisiklet (4)

 • 1120 Bisiklet park etme platformu Amsterdam sokaklarında bulunmakta.

Amsterdam-Bisiklet (10)

 • Her gün ortalama 881bin bisikletli 4 milyon km yolu bisiklet ile gerçekleştiriyor. Temiz hava, zaman, para ve enerji tasarrufunu bir düşünün! Amsterdam’da yaşayanların %57’si demek bu!

Amsterdam-Bisiklet (9)

 • Bisikletlere park yeri yetmediğinden kanallarda bulunan eski römorkor gemiler bisiklet parkına dönüştürülmüş. Bunlardan toplam 370 adet var.

Amsterdam-Bisiklet (11)

 • Güvenlik görevlisinin bulunduğu bisiklet otoparkı adedi 1860.

Amsterdam-Bisiklet (14)

 • Hollanda genelinde 35,000 kilometre bisiklet yolu var. Ülkede 18 milyon bisiklet var. Kişi başına bisiklet oranı 1.3!

Amsterdam-Bisiklet (17)

 • Her yıl çalınan bisiklet sayısı 20-30 bin civarı.

Amsterdam-Bisiklet (12)

 • Yollarda sağa dönerken bisikletler kırmızı ışığı beklemek zorunda değil.

Amsterdam-Bisiklet (16)

 • Bisikletler vergiden muaf ve ödediğiniz ücretin %40’ına yakını geri alabiliyorsunuz.

Amsterdam-Bisiklet (20)

 • İkinci el bisikletler çok yaygın. 100-300 euro arasına harika bir bisiklet bulabilirsiniz.

Amsterdam-Bisiklet (34)

 • Bazen hırsızlık ile ele geçirilmiş bisikletlerin 10-30 Euro arasına satıldığını duyduk.

Amsterdam-Bisiklet (25)

 • Aşağıda bulunan infografikte ise bolca detay bulabilirsiniz.
  Kaynak/Resource: http://holidayblog.easyjet.com/amsterdam-infographic-on-yer-bike/

Amsterdam-Bisiklet (18)

Diğer Çektiğim Enteresan Bisiklet Fotoğrafları

Amsterdam-Bisiklet (19)
Amsterdam-Bisiklet (21)

Amsterdam-Bisiklet (23)

Amsterdam-Bisiklet (24)
Amsterdam-Bisiklet (26)

Amsterdam-Bisiklet (27)

Amsterdam-Bisiklet (29)

Amsterdam-Bisiklet (30)

Amsterdam-Bisiklet (31)

Amsterdam-Bisiklet (32)

Amsterdam-Bisiklet (36)

Amsterdam-Bisiklet (37)

Paylaş

Japonya ve Bisiklet

Japonya seyahatimizde dikkatimizi çeken diğer bir şey ise bisiklet kullanımı oldu. Özellikle Kyoto kentinde bulunan kısa metro ağı ve genellikle otobüse bağlı toplu taşıma sisteminden dolayı inanılmaz bir bisiklet kullanımı var.

Japonya ve Bisiklet (13)

 

Japonlar küçük tefek insanlar olduğundan bisikletleri de genelde 20 inch ya da 16 inch lastik çapı olanlardandı. Genelde bisikletleri aşağıdaki gibi kitliyorlar ve Tokyo dışında bisikletlerin inanılmaz derecede rahat her yere kilitlenmeden bırakıldığını gördüm. Medeniyet ve özellikle kültürel duygular sanırım hırsızlığı yok sayıyor.

Japonya ve Bisiklet (1)

Gündüz erkekler çalışmada olduğundan genelde Kyoto’da bisikletle gezenler kadınlar. Genelde çocukları taşımak için elektrik destekli muhteiem bisikletler üretilmiş.

Japonya ve Bisiklet (7)

Hem alışverişe gitmek hem de çocuğu da yanında götürmek için bisikletlerin önünde ve arkasında özel sepetler var. Bunlar gayet ergonomik. Çocukların çok büyük kısmı kasklı ev bisikletin üzerindeki bu çocuklara bakmak çok keyifli.

Japonya ve Bisiklet (9)

Kahverengi seleler ve elcikler Japon bisikletlerinde son derece moda. Benim Dahon Hon Solo bisikletimde buradan esinlenilen modellerden biri. Elektrik desteği özellikle yaşlı nufüs için son derece öne çıkan bir özellik.

tokyo

Japonya ve Bisiklet (14)

Önde ve arkada giden bebekler ve çocuklar bu bisikleti tam bir eğlence aracına çeviriyor.

Japonya ve Bisiklet (16)

Japonya ve Bisiklet (17)

Tasarım son derece önemli Japonlar için. Hep çok şıklar ve bisikletleri de öyle oluyor. Özel elcikleri, deri Brooks seleler ile tam bir moda ikonu bu Bianchi Pista.

Japonya ve Bisiklet (19)

Japonya ve Bisiklet (20)

Kyoto’da sadece çocuklu anneler için bisiklet dükkanı var idi. Oradaki bu kask reklamı herşeyi anlatıyor. Güvenlik çok önemli.

Japonya ve Bisiklet (21)

Japonya ve Bisiklet (23)

Keza gene yukarıda belirttiğim 20 inch tekerlekli bisikletlerden Dahon dışında Bruno inanılmaz bir pazar payına sahip. Çok güzel bir tasarım ve en ucuzu 850TLden başlıyor.

Japonya ve Bisiklet (24)

Japonya ve Bisiklet (25)

Japonya ve Bisiklet (26)

Japon gençliğinin en teresan bisikletlerine Tokyo’da daha çok rasladım. Bu özel yapım single speed bisikletin güzelliği karşısında söyleyecek pek fazla bir şey yok.

Japonya ve Bisiklet (27)

Japonya ve Bisiklet (28)

Japonya ve Bisiklet (29)

Kyoto’da bir tapınak bahçesinde bisiklet tamircisi vardı. Sanırım eski bisikletleri buraya bağışlamışlar ve onları tamir ediyor idi. Benim gördügüm inanılmaz temizdi çoğu… Dolayısı ile ihtiyacı olanlara kazandırılıyor olabilirler.

Japonya ve Bisiklet (31)

Japonya ve Bisiklet (32)

Japonya ve Bisiklet (34)

Japonya ve Bisiklet (35)

Japonya ve Bisiklet (36)

Japonya ve Bisiklet (37)

Japonya ve Bisiklet (38)

Japonya ve Bisiklet (2)

Japonya ve Bisiklet (4)

Japonya ve Bisiklet (6)

Japonya ve Bisiklet (8)

Sürekli güneçten ve yağmurdan korunan bir halk Japonlar. Çemsiye çok büyük bir aksesuar ve bisikletlerinde bunu hep görüyorsunuz.

Japonya ve Bisiklet (12)

Aşağıdaki antika bir bisiklet.

Japonya ve Bisiklet (15)

Japonya ve Bisiklet (18)

Japonya ve Bisiklet (22)

Son söz ise Japonya ve bisiklet deyince akla gelen tek türk olan Gürkan Genç. Samsun’dan yola çıkıp, Japonya’da bitirdiği yolculuğunu anlattığı 24 dakikalık bu video ile Japonya ve Bisiklet yazımızın son cümlesi olsun…

tokyo

Paylaş

Tweed Run London 2012

I was very lucky to share the Tweed Run experience in 2012 April by winning the lottery to enter and be among the 400 special people. Basically, Tweed Run is a group bicycle ride through the centre of London, in which the cyclists are expected to dress in traditional British cycling attire, particularly tweed suits. Okumaya devam et Tweed Run London 2012

Paylaş

Rapha

Rapha bir kültür… Bir giyim tarzı…  Yol bisikletçiliğindeki retro kıyafetleri, bisikletleri, aksesuarları günümüz kalite ve teknolojisi ile sevenleri ile buluşturan marka. Rapha’nın Soho’da yeni açılan kafesini sizin için gezdik.

Rapha özellikle Giro İtalia ve Tour de France gibi yarışlarda iyilen tarzda mat renklerde ceket, bisiklet forması, kısa güneşlikli şapkalar ve eldivenler üretiyor.

Londra ve NY’da daha öne dükkanı varken, Londra şubesi kapanmıştı. Daha sonra bu sene Soho bölgesinde harika bir lokasyonda tekrar açtılar.

İçerisi son derece ferah ve yüksek tavanlı bir dükkan. Kapıdan girer girmez yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi bisiklet asmak ve kitlemek için askılar var. Ayrıca her bisiklet kafesinin bir özelliği olan ücretsiz bisiklet pompası.


Duvarlarda eski yıllardan fotoğraflar, ünlü bisiklet yarışçılarının formaları ve imzalı ürünleri duruyor.  Condor gibi özel bisiklet markaları ile hem takım hem bazı etkinlikler bazında işbirliği olan Rapha’nın Condor bisikletlerinden bazılarının da sergilendiğini görüyoruz. Özellikle sergilenme tarzları ve dükkanın tasarımı harika.

Dükkanın iki kısma ayrıldığını belirtmem lazım. Sağlı sollu iki kapıdan da girişi var. Soldaki kapı dükkana açılıyor. Sağdaki kapıdan direk kafeye giriş var. Dükkanda ceketler, kıyafetler, eldivenler ve aksesuarları deneyebileceğiniz alabileceğiniz bi bölüm bulunuyor.

Kafe bölümünde ise bank şeklinde iki masa ve üstünde onlarca dergi var. Bunları alıp okurken, bisikletle ilgili canlı yayınları ya da videoları izleyebiliyorsunuz. Bisiklet kafesindeki mönü de buna göre düzenlenmiş. Bisiklete binmeden önce ve sonra yenecekler şeklinde esprili bir yaklaşımla sergilenmiş.

Biz gittiğimizde İspanya bisiklet turu olduğundan bayağı bir kişi oturmuş onu izliyordu. Dükkana geri dönersek malzemelerin kalitesi, dikimi ve kumaşları aklınızı başınızdan alacak kadar güzel. aynı şekilde fiyatları da.

 

Rapha dünyada bazı etkinliklere de sponsor olmakta. Bunlar Nocture isimli Londra’da gece düzenlenen bisiklet yarışları ve ekinlikleri. Burada Rapha’nın eski klasik Citroen minibüsü geliyor ve etrafa promosyon dağıtıp satış yapıyor. Rapha’nın eski ürünlerini, şapkalarını ve ceketletini Ebay üzerinden bile alırken inanılmaz paralar verdiğinizi belirtmek isterim.

Bisiklet İngiltere’de bir yaşam kültürü. Tek vitesli bisikletler, Triatletler, London dynamo bisikletçileri, forma satışları ve dükkanları ile dünyadaki bisiklet anlamında en büyük sektörlerde biri burada. İki milyar sterlinden daha büyük bir pazardan bahsediyoruz. Her sabah binlerce bisikleti ile işe giden insan var.

Trafikte sadece Londra’da senede 20 tane ölümlü kaa gerçekleşmesine rağmen bu rakam sanırım İstanbul trafiğinde  bir hafta içinde yaşanan ölümcül kazalardan daha düşük. Her yerde bisiklet kitlenebilecek yerler ve şehir bisikletçiliği var. Bu kalitede bir bisiklet dükkanınında dünyada 3-4 başkentte dükkan açması zaten bizi şaşırtmıyor. Daha bu medeniyet ve alım gücünü sağlamamız çok ama çok zor. Bunu buraya gelmeden ve yaşamadan kimsenin anlaması da mümkün değil.

Rapha’nın bir diğer özelliğide çok kaliteli bisiklet turları düzenliyor olması. Grup olarak kaliteli bisiklet turları ile Giro İtalia, Alpler ya da Tour de France’ın koşulduğu yollarda yazın tatil yapmanız mümkün. Ayrıca her perşembe Londra Regents park civarında bisiklet turu düzenliyorlar.

Bunun için www.rapha.cc isimli adreslerine ya da Londra sayfalarına girmenizi öneriyorum. http://www.rapha.cc/london-1-2

Address: 85 Brewer Street, London W1F 9ZN Phone: 020 7494 9831

Located in the heart of Soho and with easy access to Regent’s Park, the Cycle Club is the perfect meeting place for road riders. Combining an emporium of Rapha products and accessories with a café serving fine coffee and food, the Club screens live road racing and a full calendar of events and rides is outlined below.

Rapha-Condor bisiklet takımının bir fotoğrafı

Meşhur İtalya Klasik bisiklet turu L’Eroica Videosu

Ben hangi bisikletleri mi sürüyorum ? Lütfen Tıklayın !

http://www.geziyorum.net/specialized-langster/
http://www.geziyorum.net/dahon-hon-solo/

Paylaş

Bricklane Bikes

Bricklane Bikes Ingiltere`nin kuzeyindeki Bricklane bölgesindeki harika bir bisiklet dükkanı. Single Speed bisikletimi aldığımdan beri bu tarz bisiklet dükkanlarını nerede yakalasam not ediyor ve fotoğraflarını çeker oldum.

Dükkan’ın girişi ve vitrini küçük olmasına rağmen içi oldukça geniş ve hatta arka tarafında aşağıdaki resimlerden göreceğiniz üzere kocaman bir atölyesi ve bisiklet bahçesi bulunuyor.

İçeride çeşit çeşit kadrolar, çelik ve aluminyum bisiklet parçaları mevcut. Tamamen tek vitesli, çelik ağırlıklı ve fixed gear dediğimiz sabit dişlisi olan bisikletler ve bunların el yapımı olarak birleştirilmesini icra etmekteler.Aksesuar olarak deri elcikler, seleler, postacı stili omuz çantaları ve bu bisikletçilerin vazgeçilmez aksesuarları olan önü kısa şapkaların envayi çeşidi mevcut.

Gene tek vitesli bisikletlerde en çok dikkat edilen unsurlardan biride kromaj ve renkli gidonlar. Çeşitli eğimlerdeki gidonları ve özel markaların değişik seçeceneklerini bu dükkanda bulmak mümkün.

Ayrıca firma servis hizmeti de veriyor. İngilterede bisiklet servis fiyatları gerçekten el emeğine verilen değer oranında çok pahalı. Kimse bisiklet dükkanında lastik şişirmiyor. Herkes kapıdaki pompadan ücretsiz yararlanıyor. Ama gidona yeni bir bar tape sarılacaksa fiyatı en az 40-50 liradan başlıyor. Gene aşağıdaki resimden göreceğiniz gibi ikinci el malzemeleri de bu dükkandan almak mümkün. Herkes malzemelerini bırakıp uygun bir fiyat belirliyor ve komisyon karşılığı satabiliyorsunuz. Özellikle evinize yakın ise buranın bir sohbet ve muhabbet merkezi olup bisikleti seven herkesin buluşabileceği bir nokta olması çok keyifli.

Dükkanın arka tarafında ise bir bahçe ve bu bahçede tamir, ikinci el bisikletler ve toplanmayı bekleyen 70-80’li yıllara ait nefis ince çelik kadrolar bekliyor. Bunları kumlayıp, boyayıp orjinal parçaları ile fixed bisiklet yapmak ve bunu adım adım izlemenin keyfi bile paha biçilemez.

Web: http://bricklanebikes.co.uk/
Adress: 118 Bethnal Green Road, London E2 6DG
Tel: 020 7033 9053
Opening Hours: Mon to Fri 9:00 – 19:00, Sat & Sun 10:00 – 18:00
Tube: Shoreditch High Street Station (0.4 km)  Hoxton Station (0.8 km)
Nearby stations:  Shoreditch High Street Rail Station (0.2 km)Paylaş

Specialized Langster

Ebay’den Londra‘da ulaşım ve antreman için kullanmak amacı ile ikinci el 2010 model bir Specialized Langster bisiklet aldım. Uzun süredir yaptığım araştırmalar arkadaşlarım Cüneyt ve Erim‘in aylarca başlarının etlerini yemem sonucunda çelik ve klasik kadroda karar kıldım. Normalde daha pratik ve antreman için daha uygun olmasına rağmen Aluminyum ve 2011 model kadroları tercih etmedim.Bu kırmızı güzel bisikleti seçmemdeki iki nedenden biri fiyatı ve özellikle üstünde gelen çok özel ve pahalı Brooks Swallow selesi oldu. Çelik kadro konusunda ise arkadaşlarımın tavsiye ve yönlendirmeleri çok önemli idi. MTBTR’den Cüneyt’in bu konuda yazdığı yazıya göz atmanızı öneririm.


Bisikletin özellikle selesi Brooks Swallow modeli. Bilmeyenler için Brooks el yapımı çok özel derilerden 1900’lerin başından beri üretim yapan çok özel bir firma. İngiliz firmanın seleleri ortalama 70-200 ingiliz sterlini arasında satılıyor.

Kalpiye pedalların özellikle arka göbeği iki taraflı olan bu bisikleti fixed yani sabit vitesli dişli ile kullanmanız sırasında işe yarayacak önemli özelliklerden. Bu bisikletlerde arka tekerleği söküp kendi ekseni etrafında döndürürseniz arka göbeğinde bir dişli daha bulunuyor, bu dişli bisikletin pedalını arkayada çevirmenize imkan tanıyor.

Fransız (fixed) kullanım dediğimiz bu sistem özellikle New York ve Londra’da bisiklet kuryeleri tarafından çok kullanılıyor. (Bknz. Video)

Langster‘ima yakında Brooks siyah deri bar tape almayı ve belirli bir süre sonra belki drop fren kolları takmayı düşünüyorum.  Onun dışında orjinal aksamına kesinlikle dokunmayacağım ve yazın cross training amaçlı antremanlar ve hafta sonu gezmeleri için kullanacağım.

Eski sahibi bisiklete oldukça iyi bakmış. Çok iyi durumda ve şimdilik sorunsuz. Yolda çok sessiz ve özellikle sarsıntılarda çok kontrollü bir bisiklet. Eldiven olmadan çıplak gidonu hele ıslak iken tutmak ise çok riskli.

Aşağıda Langster’in katalog fotoğrafını ve özelliklerini gösteren şemayı bulabilirsiniz.Paylaş

Look Mum No Hands

Herhalde bir bisiklet dükkanına koyulabilecek en güzel isme sahip bisiklet dükkanıö kafesi ve buluşma noktasından oluşan bu yerin Türkçe ismi : ‘Anne bak ellerimi bıraktım‘ … Londra’nın doğusunun biraz kuzeyinde bulunan bu kafeye uzun süredir gitmek istiyordum. Kısmet bugüne imiş. Koşu rotamı buna göre çizdim. Aslında hava güzelken bir pazar gitmek herhalde dışarıda onlarca yeni bisikletçi ile buluşmama vesile olacaktır. Okumaya devam et Look Mum No Hands

Paylaş