Garipçe Köyü – Garipçe Village

Garipçe köyü Sarıyer’i geçtikten sonra sessiz, bakir ve harika küçük bir köy. Son zamanlarda köy halkının balıkçılık dışında restorancılıkda gelir kaynakları içinde yer tutmaya başlamış. Neden derseniz Cumartesi ve Pazar sabah açık büfe kahvaltı için inanılmaz bir yoğunluk oluyor.

Garipçe Village is a small Black Sea StyleVillage close to Istanbul Sarıyer district. The village is now popular with its sea side food, restaurants and especially breakfast on weekends.

3 tane restoran var.  Sabah açık büfe kahvaltı, öğlen ve akşam ise balık restoranına dönüşüyor. Servis çabası ve hizmet gayet iyi. Aile yeri gibi ve herkes birbirini tanıyor. Kahvaltı dolu dolu, peynirler, taze söğüş, yumurta ve demleme karadeniz çayı… 🙂

There are three restaurants in the village and they serve breakfast on the mornings with an open buffet sytle on weekends. Fresh fish avalable almost everyday starting from noon.

Köyün denize bakan kısmının solunda kale var. Kale 550 yıllık ve Cenevizlilerden kalma. Yemekler keyifli erken giderseniz deniz kıyısında yer kapabilirsiniz. Deniz temiz görünüyor ancak yer yer gene denizi burada bile  kirlettiğimizi görüyorsunuz.

Village has a 550 year old Genevon style Castle. Go to the village as an early bird on weekends to capture a seat close to the sea which is not crytal clear but ok.

Garipçe’ye gitmek için Sarıyer’den Kilyos’a doğru giderken Koç Üniversitesi’nin de olduğu Rumeli Feneri ayrımından sapmanız gerekiyor. İki tarafı yemyeşil çam ağaçlarıyla kaplı yolda giderken kendinizi başka bir şehirde hissedeceksiniz. 6 kilometre gittikten sonra Garipçe tabelası çıkacak karşınıza. Özel aracı olmayanlar Sarıyer’den 45 dakikada bir kalkan 150-Rumeli Feneri otobüsüne binebilirler.

The route to Garipçe is as follows: Follow the route from Sarıyer to Kilyos, pass Koç University, follow the sign after Rumeli Feneri. 6 KM declining road will take you to the Garipçe Village. IETT Bus ; numbered as 150 departs every 45 minutes from Sarıyer to Garipçe.

  • Muhtarlık: (0212) 228 10 41
  • Aydın Balık Restaurant: (0212) 228 16 93
  • Asmaaltı Cafe: (0212) 228 10 70
  • Garipçe Balık Restaurant: (0212) 228 18 01
Paylaş

“Garipçe Köyü – Garipçe Village” üzerine 4 yorum

  1. burası muhteşem olmakla birlikte keyif alabilcegınız istanbulun nadir yerlerinden bitanesidir diye düsünüyorum inanılmaz huzur verici bir yanı var kahvaltısı.ve balık lar özellikle salata muhteşem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir