FRiG UYGARLIĞI SERGiSi

Frig sergisi Nazım ve Vera sergisinden sonra aynı binada gezdiğimiz 2. Sergi. Yapı Kredi binasında eskiden çalışmış olduğumdan binadaki sergi düzeni ve eğitici öğretici küratör emeği gerçekten övgüye değer.

Çocukların muhakkak götürülüp gezdirilmesini tavsiye ediyorum ki , tarih bilinci ve bu topraklarda yatan uygarlıkları detaylıca öğrenmeleri ve görmeleri gerek.

Dünyanın ilk ‘Frig’ sergisi

Kazılar sonucu ortaya çıkarılan Frig eserleri, başta Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri olmak üzere Eskişehir, Kütahya, Burdur müzelerinde ve geçtiğimiz yıllarda açılan Gordion Müzesi’nde bulunuyordu. Vedat Nedim Tör Müzesi’ndeki “Frigler” sergisi, işte tüm bu müzelerdeki birbirinden göz alıcı 275 Frig eserini bir araya getiriyor. Böylece sergi, görkemli Frig uygarlığının gizemini gözler önüne seriyor. Frig eserlerini barındıran Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya arasındaki üçgen, dünyanın en önemli açıkhava müzesi durumunda. Frig Vadisi; görkemli kaya anıtları, mezar odaları, tapınakları ile adeta geçmişe tanıklık ediyor. Dünyanın en güzel grift ahşap tasarımı olan Frig masası ve mobilyaları da bugünün endüstri ve sanat tasarımcıları tarafından mutlaka görülmesi gerekli eserler arasında…

Sergiye bilimsel destek
Frigya” sergisinin bilimsel danışmanlığını Eskişehir Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taciser Sivas yapıyor. Şennur Şentürk’ün koordinatörlüğünde hazırlanan sergiye kapsamlı bir sergi kitabı da eşlik ediyor. Vedat Nedim Tör Müzesi’nde 25 Aralık 2007 tarihinde açılacak sergi, 13 Nisan 2008 tarihine kadar açık kalacak.

İlklere imza atmışlar…
Frigyalılar, pek çok yeniliğin başladığı bir uygarlığa sahip. Mozaiği keşfedip mimaride ilk defa Frigler kullandı. Sakarya Nehri’nin çakıl taşlarını kullanarak yaptıkları mozaikler Yunan ve Roma’nın göz kamaştırıcı eserlerine ilham kaynağı olmuştur. Altın sim işlemeciliği, fybula (çengelli iğne); flüt ve yığma mezar dediğimiz “tümülüsler” de ilk defa Friglerce kullanılmıştır.

Yazının alıntı yapıldığı bağlantı : http://www.arkitera.com/h22908-dunyanin-ilk-%E2%80%98frig–sergisi.html

Tags: Frig Uygarlığı Sergisi, Frigler, Frigyalılar


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir