Yemek

Fifteen

Fifteen, yani Türkçe çevirisi onbeş, Londra‘nın kuzey doğusunda Old Street metro istasyonuna çok yakın ünlü İngiliz şef Jamie Oliver’ın restoranı. Restoran’ın en büyük özelliği sokak çocukları ve işşiz gençlerin bu restoranda yetiştirilip muhteşem garsonlar, şefler haline getirilip Londra gibi bitmek tükenmek bilmeyen restoranlara insan kaynağı sunması. Bu restoran tamamen bu projesini fonluyor Jamie Oliver‘ın.

Arkadaşlarımız Christina ve John’un daveti üzerine bu restorana gidiyoruz, yeni Londra’lı Fırat da bize sonradan dahil oluyor. Restoran’a girince karşınızda ve solunuzda büyükçe oturulacak alanlar, mutfak ve bar var.


Biz haftasonu öğlen gittiğimizden dolayı yemek alanı olan alt kata iniyoruz. Servis kalitesi yüksek, fiyatlar iki yemek 26, üç yemek seçerseniz 34 GBP. Şaraplar iki kadehi 11 GBP. Çok ucuz olmayan ama yemek kalitesi ve servisi ambiyancı kalite açısından yüksek bir restoran.

Mönü’de başlangıçlardan önce zeytin, Focaccia ekmeği ve zeytin yağı alıyoruz. Sardunya adasından beyaz şarap, limonata, bira ve kola tercihlerimiz.

Toplamda Fırat’da dahil beş kişi idik. Herkes genelde farklı yemekler aldı. Ben sofrada herkesin yemeklerini çekerek blogda mönünün neredeyse büyük kısmını belgelemiş oldum.

Parmesan ve Proschitto:

Midyeli Makarna:

Enginarlı ve Parmesan Peynirli Risotto:

Patlıcanlı Makarna:

8 saat yavaş ateşte pişmiş kuzu et:

İngilizlerin genelde yediği Pollack isimli balık:

Izgara Ördek:

Mutfağı, temizliği, tuvaletleri, servis kalitesi ile ben restoranı çok beğendim. Hele konsept muhteşem. Bu bölgeden özellikle işsiz ve eğitimsiz gençleri bu sistem ile şef ve garson olarak yetiştirme fikri muhteşem. Tebrikler Jamie Oliver.

Adres: Fifteen 15 Westland Place N1 7LP  Ulaşım: Old Street tube/rail  Telefon: 020 3375 1515

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots and posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel yazıların her hafta emailinize gönderilmesini istiyorsanız bültenimize abone olun.
Bu web sitesini ziyaret etmeniz ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmanız sırasında, size ve talep ettiğiniz hizmetlere ilişkin olarak elde ettiğimiz bilgilerin ne şekilde kullanılacağı ve korunacağı işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartlara tabidir. Bu web sitesini ziyaret etmekle ve bu site vasıtasıyla sunduğumuz hizmetlerden yararlanmayı talep etmekle, işbu “Gizlilik Politikası”nda belirtilen şartları kabul etmektesiniz.

1. Bilgilerin Kullanılması ve Korunması

Üyelerimizle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, kendi sırlarımıza gösterdiğimiz özen derecesinde gizli olarak korunmaktadır. Bu bilgilere ancak, üyemizin talep ettiği hizmeti yerine getirmek amacıyla ve hizmetin gerektirdiği ölçüde, şirketimiz personeli ve sigorta şirketlerinin personeli tarafından ulaşılabilmektedir.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla koruma sisteminin etkisiz bırakılması hallerinde doğacak zararlardan dolayı Geziyorum.net sorumluluk kabul etmemektedir.

2. Bilgi Kaynakları

Sizinle ilgili olarak elde ettiğimiz bilgiler, size en uygun hizmeti sunmamızı ve bu hizmetlerin kalitesini sürekli olarak artırmayı temin etmeye yöneliktir. Bu bilgiler aşağıda belirtilen üç şekilde temin edilmektedir.

a. Sizin tarafınızdan sağlanan bilgiler:

Sizin, web sitemizi kullanarak veya e-mail, faks gibi diğer yollarla bize sağladığınız bilgiler tarafımızdan alınmakta ve kaydedilmektedir. Bu yolla elde edilen bilgiler, tamamen sizin özgür iradenizle tarafımıza sağlanmaktadır. Bu bilgileri bize verip vermemekte serbestsiniz. Ancak, size daha çabuk ve kaliteli hizmet sunabilmemiz için, web sitesinde sizden talep edilen bilgilerin tamamını vermenizi öneriyoruz. Ayrıca, talep ettiğiniz hizmetin gerektirdiği zorunlu bilgileri vermemeniz durumunda talebinizin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağı tarafınızdan dikkate alınmalıdır.

Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeyiniz. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi verilmesi veya beyanlarda bulunulması, talep
ettiğiniz sigortanın geçerliliğini, bizim ve/veya sigorta şirketinin size ve/veya sigortalıya karşı olan sorumluluklarını ve poliçeye dayalı sigorta tazminatı talep haklarını etkileyebilecektir.
Böyle bir durumda Geziyorum.net hiç bir sorumluluk kabul etmez. Yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgi vermeniz nedeniyle Geziyorum.net bir zarara uğradığı takdirde, bu zararı tazmin yükümlülüğü tarafınıza aittir.

b. Otomatik olarak sağlanan bilgiler:

Web sitemizi ziyaretiniz sırasında, bilgisayarlarımızın sizi otomatik olarak tanımasına yarayan ve “cookies” olarak adlandırılan tanımlama sistemi yoluyla, daha önce sitemize yaptığınız ziyaretler, aldığınız hizmetler gibi hususlarda elde edilen bilgilerdir.

Bilgisayarınızın “yardım” menüsünde, bu özelliği kısıtlamak veya tamamen etkisiz hale getirmek için ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak, bu şekilde elde ettiğimiz bilgiler size vereceğimiz hizmetin daha çabuk ve kaliteli olmasında kullanılacağından, bu özelliği açık bırakmanızı öneririz.

c. Diğer kaynaklardan sağlanan bilgiler:

Sigorta poliçelerinizin zamanında yenilenmesi ve adres, telefon numarası gibi bilgilerinizin güncel tutulması gibi amaçlarla, sigorta yaptırdığınız sigorta şirketlerinden, ticaret sicili gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerdir.

3. Diğer Kullanım Şartları

Burada belirtilen şartların dışında, web sitemizi ziyaret eden ve/veya hizmet talebinde bulunan herkes, “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümünde belirtilen hükümleri de okumuş ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılır.

“Gizlilik Politikası” ve “Kullanım Koşulları ve Hukuki Şartlar” bölümlerindeki hükümler ve bu hükümlerde Geziyorum.net tarafından zaman zaman yapılan değişiklikler, Geziyorum.net ile sizin
aranızda kurulan hukuki ilişkinin tamamını oluşturur ve tarafları bağlar. Aksi yazılı olarak ayrıca kararlaştırılmadıkça, Geziyorum.net‘e karşı, bu hükümlere aykırı hiç bir talepte bulunulamaz ve
hak ileri sürülemez.

Yukarı