Fifteen

Fifteen, yani Türkçe çevirisi onbeş, Londra‘nın kuzey doğusunda Old Street metro istasyonuna çok yakın ünlü İngiliz şef Jamie Oliver’ın restoranı. Restoran’ın en büyük özelliği sokak çocukları ve işşiz gençlerin bu restoranda yetiştirilip muhteşem garsonlar, şefler haline getirilip Londra gibi bitmek tükenmek bilmeyen restoranlara insan kaynağı sunması. Bu restoran tamamen bu projesini fonluyor Jamie Oliver‘ın.

Arkadaşlarımız Christina ve John’un daveti üzerine bu restorana gidiyoruz, yeni Londra’lı Fırat da bize sonradan dahil oluyor. Restoran’a girince karşınızda ve solunuzda büyükçe oturulacak alanlar, mutfak ve bar var.


Biz haftasonu öğlen gittiğimizden dolayı yemek alanı olan alt kata iniyoruz. Servis kalitesi yüksek, fiyatlar iki yemek 26, üç yemek seçerseniz 34 GBP. Şaraplar iki kadehi 11 GBP. Çok ucuz olmayan ama yemek kalitesi ve servisi ambiyancı kalite açısından yüksek bir restoran.

Mönü’de başlangıçlardan önce zeytin, Focaccia ekmeği ve zeytin yağı alıyoruz. Sardunya adasından beyaz şarap, limonata, bira ve kola tercihlerimiz.

Toplamda Fırat’da dahil beş kişi idik. Herkes genelde farklı yemekler aldı. Ben sofrada herkesin yemeklerini çekerek blogda mönünün neredeyse büyük kısmını belgelemiş oldum.

Parmesan ve Proschitto:

Midyeli Makarna:

Enginarlı ve Parmesan Peynirli Risotto:

Patlıcanlı Makarna:

8 saat yavaş ateşte pişmiş kuzu et:

İngilizlerin genelde yediği Pollack isimli balık:

Izgara Ördek:

Mutfağı, temizliği, tuvaletleri, servis kalitesi ile ben restoranı çok beğendim. Hele konsept muhteşem. Bu bölgeden özellikle işsiz ve eğitimsiz gençleri bu sistem ile şef ve garson olarak yetiştirme fikri muhteşem. Tebrikler Jamie Oliver.

Adres: Fifteen 15 Westland Place N1 7LP  Ulaşım: Old Street tube/rail  Telefon: 020 3375 1515

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots and posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir