Eyfel Kulesi – Eiffel Tower

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Paris Eyfel Kulesi Meydanı… Üstü açık Paris Gezi Otobüslerli ile hop on hop off ine bine gezdiğimiz Paris’te otobüsün üstünden çektiğim fotoğraflar. 5 Günlük tur içerisindeki en güzel ve güneşli gün; ancak hava gene -2 derece 🙂

Paris Eiffel Tower Square, the pictures that I took while travelling around in the Paris Tour Busses by hopping off and on. The most beautiful and sunny day in our 5-day trip but it is still -2 degree. 


Bağlantılar –Links:

http://search.msn.com/images/results.aspx?q=eyfel&FORM=MSNH&mkt=tr-tr&setlang=tr#
http://www.cnnturk.com/fotogaleri/yasam/diger/2009/01/09/eyfel.kulesi/3184/index.html
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=eyfel%20kulesi

Wiki:Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir.1889 yılında yapılan BIE (Expo)nin temelleri atılmıştır ve Gustave Eiffel’e tasarlatılmıştır. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin ‘in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır. Kulenin, 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihden önceki 5 ayda 1,9 milyon kişi ziyaret edince, yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4’ü çıkartılmıştır. Böylelikle Eyfel Kulesi, daha başından, kazanç sağlayan bir şirket görünümüne bürünmüştü.

Wiki: Eiffel Tower was built within the celebrations of 100th anniversary of French Revolution by Gustave Eiffel Company between 1887 1889. BIE (Expo) was laid on foundation and it was designed by Gustave Eiffel. Actually, the architecture of the tower was not Gustave Eiffel, but Stephen Sauvestre with the order of Swiss Maurice Koechlin . He started designing with his college Emile Nouguier. The cost of the construction, 7.739.401 Frank 31 Sent, was actually over 1 million Frank what Gustave Eiffel guessed. Before the opening date in 1889, nearly 1,9 million people in 5 months visited here and ¾ of the cost were actually made up. Naturally, Eiffel Tower was like a business that made money even before it started.

3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur.

3000 worker made 18.038 metal pieces come together with 2, 5 million rivets in 26 months. None recorded death incident was a surprising thing for its time. 

Ancak bu arada kule, onu bir utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini de çekmiştir. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken, bir fabrika bacası gibi Paris’in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir. Böylelikle devrin sanatçı ve edebiyatçı çevresinde bir kampanya başlatılmış, bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır. Bugün ise Eyfel Kulesi, Dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar. İlk başlarda Eiffel, Kule’ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, kalmasına izin verildi.

But this tower was seen as a dishonor by Paris society. Some of the artists considered as a giant street lamp, some people thought it would harm the reputation of Paris being like a big factory chimney. After that, the artists and the authors of the time started a campaign and some notifications that had the signs of them were sent out. Today, Eiffel Tower is considered to be one of the most beautiful architecture examples. Parisians call it “Iron Lady”. At first, Eiffel could get permission for tower for 20 years and therefore in 1909 the tower was supposed to be removed. But the tower reached at an enough height for communication and supplied the communication over Atlantic, it was allowed to stay.

Tags : Paris, Eyfel Kulesi Meydanı

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir