Hakan Dondurma – Hakan Ice-Cream

Tuzla‘da yazlığımızın olduğu dönemlerde bisiklet ya da yaş büyüyüdüğünde araba ile kaçıp önünde park edip Roma dondurmasının keyfine varırdık. Eski günler diye hayıflanırken geçen haftasonu 4 arkadaş Tuzla‘ya arabalarını denemek için gittik ve dondurma yedik geri geldik.

When we used to have summer house in Tuzla, we parked our bikes when we were kids and then our cars and enjoyed the ice cream here. While whining about the old good times, last weekend, we as 4 friends went there to try the cars and ate some ice-cream again. 

Tabii ki Hakan Dondurmada. Hakan dondurma Tuzla sahilinde pazar kurulan bölümün başında. Çeşitli roma dondurmaları kışın çeşitleri biraz azalsa da 365 gün mevcut. Kağıt helvası ve korneteri her daim taze. Özellikle meyveli olanları muazzam.

Of course at Hakan Ice-Cream. It is on the beginning of the section where the bazaar is set up on Tuzla coast. It is open for 365 days even if the range of the ice-creams kinda decrease in winter time. The cones and the wafers are always fresh and the tutti-frutti one is amazing.

Özellikle denemeniz gereken diğer bir tatlısı da kaymaklı ekmek kadayıfı. 4 arkadaş bol dondurma üzerine bir de kadayıf paylaştık.

Another dessert that you have to try is crumpets in thick syrup with cream on top. We shared crumpets after giant ice-creams. 

AdresAddress:  CUMHURİYET CADDESİ NO=41\2  TUZLA / İSTANBUL

Yolunuz düşerse Tuzlaya önce Meraklı’da köfte sonra Hakan’da dondurma yemeden ayrılmayın derim…

If you ever come to Tuzla, don’t leave without eating some patty at Merakli and then ice-cream at Hakan.

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts

Tags: Hakan dondurma, Tuzla, İstanbul

Paylaş