South Downs Way 50

South Downs Way İngiltere’nin en önemli uzun mesafe yürüyüş ve bisiklete biniş parkurlarından biri. İngiltere ve İskoçya’da bunun gibi bir çok rota var. Hadrian Duvarı yolu, North Downs Way, Peak District, Galler,  Lake District Yürüyüş rotaları, Thames Path bunlardan bazıları. Bu rotalar tamamen işaretli ve bu rotalar için hem yazılım hem de fiziki harita satın alabiliyorsunuz.

Ben ilk SDW yürüyüşümü geçen sene 2013 Haziran 15’te gerçekleştirdim. Maalesef o zamanki şartlar gereği az antrenman, gündemin yarattığı zamansızlık nedeni ile iyi hazırlanmadan 100 mil yarışına girdim. 30 saat gibi benim için zor sayılabilecek bir zaman sınırı olduğundan dolayı maalesef 123.kmde 22 saat 45 dakika sonra yarışı bıraktım. Dizimde oluşan ödem ana faktör idi. Daha önce hiç yarış bırakmadığımdan benim için iyi bir ders oldu.

SDW50 (4)

Bu sene ise İznik Ultra öncesi SDW50 yani 81km’lik parkura katıldım. Uzun süredir beraber koştuğum John Wilkins de ilk ultra maratonu için ikna ettim. İznik öncesi iyi bir antrenman olacağı belli idi. Gün normal başlayacak sonuna doğru sağanak yağmura dönecekti. Hazırlıklı idik.

SDW50 (7)

Centurion Running firması her sene NDW50, SDW50, NDW100, SDW100, ThamesPath 100, Winter100 gibi yarışlar düzenliyor. Her yarışa yaklaşık 250 ile 500 kişi katılıyor. Bitince güzel bir teknik Tshirt ve madalya alıyorsunuz. 50 mil yarışları 65 sterlin, 100 Mil yarışları 120 Sterlin. Çok ucuz değil ama organizasyon ev gönüllülerden oluşan yarışın kalitesi yüksek.

SDW50 (3)

Yarış genelde çok tepelik bir bölgesi olmayan İngiltere’nin güney bölgesinde geçiyor. Bu rota sizi deniz kıyısındaki Eastbourne kasabasındaki atletizm parkurunda bitiş imkanı veriyor. Atletizm parkurunda bitirmek benim İngiltere2de iki kere deneyimlediğim eğlenceli bir konsept.

Parkur yükselti grafiği ise genelde hep kısa mesafe iniş ve çıkışlar ile dolu bazen 100 baze 500 bazense 200 metre irtifa aldığınız küçük ama yoğun tepecikler… Bu in çıklar çok fazla olunca psikolojik olarak da insanı yorabiliyor.  SDW50nin UTMB ye 2 puan verdiğini belirtmek isterim.

parkur

SDW-MAP

Parkur ise boggy dediğimiz süngerimsi ıslak çimen, toprak, nadiren şehir içi en fazla 50metrelik asfalt geçişleri olmak üzere %90 oranında patika. Bazen tebeşire benzeyen kaygan zemin oluyor ki SDW parkuru bu konudan en teknik yerlerden biri. Burda daha önce koşmadıysanız düşmeniz garanti çünkü bu zemin genelde ıslandığında çorap ile zeytinyağı dökülmüş mermerde koşma ile aynı mantığı içeriyor 🙂

SDW50 (1)

Dediğim gibi kontrol noktalarında müzik yapan aileler, eğlenceli çocuklar, jelibon, bisküvi, jel, kola, çay, kahve , su ve soda var… Genellikle yeterli.

print1

Uzun etaplarda çorba istesem de bulamadığım tek yer İngiltere bu konuda Fransızlar maalesef dünyadaki en iyi kontrol noktası hazırlayan ülkelerin başında geliyor.

SDW50 (2)

Start’ı alırken daha önce SDW100 sırasında bana yardımcı olan bir iki kişiyi görüyorum. Zorunlu malzeme kontrolü ve yarış sonu geri alacağımız drop bag kontrolünden sonra sabahın köründe bizi yarış alanına bırakan John’un eşi ayrılıyor. Portatif tuvaletlerde rahatladıktan sonra startı bekliyoruz. Genelde her yarışta daha az malzeme taşıyorum. Bu yarışta tek lüksüm katlanır Sinano batonlarım. RAIDLIGHT Ultra Light Ceketimi ise ilk kez deneyeceğim.

Yarış hızlı başlıyor. Ben daha öncelerden artık alıştığımdan direk yavaşlıyorum. Eğer yarış 50km üzerinde ise ve hızlıca dar bir patikaya girilmeyecekse abanmanın alemi yok. İznik yarışında ilk 4. kmde tepeye çıkmaya başlamadan önce 41. Tepe bitince ilk kontrol noktasında 25. yarış bitince ise toplamda 15. idim. Negatif split’i becerebiliyorsanız ve vücudunuza alışıksanız acelenin alemi yok. Netekim 6.km’de bileğini burkmuş birinin geriye doğru yürüdüğünü gördüm ve üzüldüm…

sdw50-13

Diğer bir konu beslenme. John’a sürekli su iç su iç diyerek hem kendim hem onu kontrol ettim. Dolayısı ile kramp ve dehidrasyon yaşamadık. amacımız 11 saat altında bitirmek idi. 10 saati bu hava ve az antrenman ile zorlayamayacağımızı sonuna doğru anladık ve zorlamadık.  Yarışta özellikle müzik dinleyebileceğiniz ve keyifli bir yarış. Ben genelde dinlemesem de rüzgarı bol açık alanlı bir yarış olduğundan yalnız kalınca ihtiyacınız olabiliyor.

SDW50 (5)

Kontrol noktaları GPS ve km hesabına göre tam olduğu noktada. Manuel bir kontrol var. Çip yok. Yarış numaranız kapıdan 50m önce bağırılıyor. İki kişi ise elle yazıyorlar. Sonra PCye giriyorlar ve hemen yüklüyorlar. İznik yarışından veya UTMB’den sonra daha ilkel diye düşünseniz de gecikmeli olarak iyi ve hatasız işliyor. İleride çip sistemine geçeceklerine eminim.

SDW50 (6)

Bu yarışta John’un bana kıskançlıkla baktığı konulardan biri neredeyse artık uzman hale geldiğim baton konusu. Çıkışlarda en az 10 kişiyi her seferinde geçmem ama inişlerde hafif İngilizlere geçilmem tamamen yarış boyunca konumuz idi. İniş tekniği sürekli olarak gelişiyor ve çok daha korkusuz ve başarılı olsam da çıkışta quad ve bacaklarımın farkını hissettirmek hoşuma gidiyor. Bir nevi patikaların Marco Olmo ‘su ya da yolların Marco Pantani’si bana ilham veriyor diyebilirim 🙂

SDW50 (8)

Yarış boyunca yaşadığım gene tecrübe kazandığım konulardan biri hava tahmini. Bulutlar ve rüzgarı anlamak bunları da zamanla öğreniyorsunuz. Hava güzel ve normal iken, 5 kişi bir arada koşuya devam eden herkesi durdurup, ‘giyinin’ diye onlara emir verip arkasından 45 saniye sonra dünyada yakalanabilecekleri en ağır sağanak yağmura goretexleri giydikten 10 saniye sonra yakalanınca yarış sonuna kadar peşimizden ayrılmadılar 🙂 Bu kritik doğru zamanda giyinip soyunmazsanız kesinlikle hasta olmanız garanti. Yarışta naneyi kaptınız mı eğer finişe daha çok varsa ayvayı yediniz demektir. Bunun için doğru zamanda giyinmek kritik.

SDW50 (9)
Finiş’te her zaman olduğu gibi küçük Türk bayrağım ile finişe John ile beraber girdik. Madalyamızı aldık ve fotolarımızı çektirdik. Fotoları daha sonra beraber paylaşıp online satın aldık. Nasılsa çoğunda yan yanaydık.

SDW50 (11)

Yarışta aklımda kalan en önemli konulardan diğer tüm yarışta ilk defa ok kopmadan baştan sonra biri ile girmek oldu. John düzlüklerde bana güç ve koşma azmi verdi. 60 yaşının üstünde ve koşuya geç başlayan birinin bu kadar dirençli olması muhteşem. Aynı şekilde doğru beslenme, malzeme, yokuşta sürükleme ve teknik inişlerde John’a destek olabildiğim kadar oldum.

SDW50 (10)
Tam 10 saat 45 dakika civarı yarışı bitirdik. Atletizm pistindeki tur en keyiflisi idi. Son 2km karanlığa yaklaşırken koştuk. Bitince T-Shirtümüzü aldık. Acılı bir makarna içimizi ısıttı. Giyindik ve kirlilerimizi torbaya doldurduk. John’un bir arkadaşı saolsun bizi o sırada ordan aldı ve 2 saatlik yolculuk sonrası evimize kadar bıraktı. Buz banyosu, güzel yemek ve dinlenme sonra tam 10 gün sonra İznik  Ultra Maratonu 80km parkurunda belki de bu antrenman yüzünden 09:55 gibi en iyi derecemi yaptım.

SDW50 (12)

Diğer ultra maraton yarışlarımı ve yarış raporlarımı okumak isterseniz tıklayınız.

Dirty Girl Gaiters

I had the privilege to test a new set of shoe gaiters during the last two weekends. First one was in a beautiful weather fro two days in Peak district. ( Beautiful ? Weather ? On the first week of February ?). Yes that is true but that is another long story that I need to write.  The second one was in Box Hill, Dorking , Surrey. Plenty of mud, rain and dirt. I guess these gaiters had enough torture where they really earned their feminine name 🙂 Dirty Girl Gaiters !

dirty-girl-gaiters (1)

The gaiters are very simple to use. The only important bit is to cut and stick a Velcro piece to the heel of your shoes. The package of the product comes with an iron patch, small explanation and 30cm long sticky Velcro band which is enough for more than eight different shoes. For example; I am using basically four different trail running shoes when I ran. So I used some portion of the sticky velcros for all my shoes and prepared them ready for any time usage of the gaiters.

These are Salomon XR Mission for short and city runs, Salomon FellCross for wet fells and muddy mountains, Salomon XT Wings S-Lab 5 Racing Red and Soft Ground for Races and training as well.

dirty-girl-gaiters (2)

The gaiters` aim is to keep the debris out of your shoes while running in mud or sand. These are designed by an ultra runner who knows the idea behind it very well. That makes the gaiter very functional. The material is soft, very comfortable and breathable. It is unisex but has different sizes for shoe size. You basically first wear it as a sock, hook the front part to the first shoe lace and secure the back by attaching it to the Velcro that you have already stick it to the shoe.

dirty-girl-gaiters (3)

There are various designs and colours available for these gaiters. I chose the black plain one which I like black and suits with every cloth that I have. The only negative thing that i would like Dirty Girl Gaiters should improve is the adhesive Velcro. If the terrain is very muddy, full of woods and wet this adhesive Velcro might come out due to the conditions. This happened to me during the very first and wet training. I cleaned my shoe and stick the Velcro one night before, pressed on it quite well and the second time i had no problem. But definitely should again be investigated.

Here are some “how to use” tips and tricks and videos that i have found on Internet of course by giving Reference 🙂 I really suggest Dirty Girl Gaiters as they are cheap, functional and very easy to use.

dirty-girl-gaiters (4)  Preparing the shoe

 • Your shoes must be new, or, clean and dry.  The spot where you will place the Velcro must be smooth.
 • If they are dirty, or have a groove in the heel, the strip may not adhere securely.
 • Shoes with grooved or uneven heel surfaces may need Velcro glue or epoxy glue to attach the strip.
 • Cut off about an inch and a half of the self-adhesive Velcro strip for each shoe.
 • Attach it to the back heel of the shoe.  Allow 12 to  24 hours for the strip to reach maximum adhesiveness.

dirty-girl-gaiters (5)

Wearing the gaiter

 • Put on your socks as usual.
 • Pull the gaiter on over the socks.
 • Put on your shoes over your socks and tie as usual.
 • Pull the gaiter over the shoe.
 • Attach the rear Velcro on the gaiter to the strip   on the back of the shoe.
 • Hook the front hook under the shoe lace on the front of the shoe.
 • Adjust the gaiter over the top of the shoe.

Gear Review video by irunfar.com

How to use these gaiters with Vibram Five Finger Shoes.

You can buy many different and attractive colors of Dirty Girl Gaiters from Ultra Marathon Running Store in the UK.

dirty-girl-gaiters (6)

List of Running Blogs

There are a lot of content on the web about running. Magazines, book reviews, podcasts, articles… These resources are incredibly helpful for better running, improving technique, choosing the right gears and injury free training for your goals. Without Internet, I simply don`t have any clue about how we would have learned more…

running-blogs (2)

On the other hand, the most important knowledge comes from people to people… And the best source for that knowledge is the power of personal curated content which entered our lives since 2003; the blogs.

As a blogger since 2005, I tried to wrap up Top 240 Running Blogs that is favoured and selected by World Wide runners.

I hope you will enjoy and find more information and get more from the each of their experiences.

Turkish Running Blogs

http://www.uzunpatika.com
http://ritim.wordpress.com/
http://kosturmaca.wordpress.com/
http://uzunmesafe.blogspot.co.uk/
http://www.yaristakvimi.com/
http://runningistanbul.blogspot.co.uk/
http://istanbulrunning.blogspot.com/
http://www.kosukolik.com
http://www.gittimgordumgeldim.com/

World Wide Running Blogs

http://whatyourdonotknowbecauseyouarenotme.blogspot.com/ 
http://anothermotherrunner.com/
http://jillconyers.com/
http://www.parenthlete.com/
http://trailgirl.blogspot.com/
http://www.shutupandrun.net/
http://www.hungryrunnergirl.com/
http://www.saltyrunning.com/
http://www.runningshoesguru.com/
www.corrervicia.com
www.fat2fitfred.com
Www.eatsleeprundisney.com
www.thesingingrunner.com
www.runtothefinish.com
http://www.northernrunners.no/
Www.thelogicoflongdistance.com.
http://iwannagetphysical.blogspot.com
Http://betheats2run.blogspot.com
www.runningoffthereeses.com
www.runnersrambles.com
http://rodeubanks.com
www.runningsforthebirds.com
http://angryjogger.com/
http://www.fatman2ironman.com.au
http://www.runwithjess.com/

running-blogs (1)

http://www.runwithjess.com/
http://trexrunner.com/A42A26:A45A26:A48A26:A51A26:A54A26:A26:A50
http://skinnyrunner.com/
http://www.oldmanrunning.org/
http://www.westfordmommy.com/
http://www.barefootjosh.com/
http://strengthrunning.com/
http://www.neverhomemaker.com/
http://thomas-costello.blogspot.com
http://stephaniechasingboston.blogspot.com
http://runnersgrottaglie.blogspot.it
http://gojackie.wordpress.com/ 
http://trexrunner.com/
http://creatinganultrarunner.blogspot.com.au
http://www.theboringrunner.com/
http://runningandbakingohmy.blogspot.com
http://www.roadrunnergirl.com
www.swimbikemom.com
http://befitforeverblog.blogspot.com/
http://befitforeverblog.blogspot.com/
http://runningandbakingohmy.blogspot.com
http://onlyafewmiles.blogspot.co.uk
www.runsistersrun.com
http://courtneymakeslemonade.wordpress.com/
http://themiddlemiles.blogspot.com/
http://fromdreamsto26point2.wordpress.com

running-blogs (3)

http://befitforeverblog.blogspot.com/
www.thefitpetite.com
http://lizbettyruns.blogspot.com/
Www.endurocoop.wordpress.com
http://lornpearsontrains.co.uk/
http://www.nycrunningmama.com/
http://thegirlthatruns.com/
http://www.runblogger.com/
http://www.coachcaleb.com/
http://40and1stmarathon.blogspot.com/
http://momsrunthistown.com/
http://elizabethruns.wordpress.com/
http://trailgirl.blogspot.com/
http://newrunnerandover50.blogspot.com/
Http://deynatheaccidentalrunner.com
www.running-with-coffee.blogspot.com
Http://Marathonandsprint.wordpress.com
Www.irondad84.blogspot.com
Www.grooveygirlsgo.wordpress.com
http://www.digitalrunning.com
http://runnersconnect.net/blog/
Www.anitasfitnessadventures.blogspot.com
http://epic-run.com
http://ncrunnerdude.blogspot.com
Www.complexmom.com

running-blogs (4)

hA76:A100ttp://runningforrarediseases.org/
http://runningforrarediseases.org/
http://discombobulatedrunning.blogspot.com/
http://autopilotlegs.com/
http://outforarun.blogspot.com/?m=1
http://joshofall.blogspot.com/?m=1
http://jayelldee.wordpress.com
http://runjillybean.blogspot.com.
http://antonkrupicka.blogspot.com/?m=1
www.facebook.com/irunlongalways.com
www.sweeetsacrifices.blogspot.com
http://notallergictoadventure.blogspot.com/
http://www.zendurancenow.com/blog.html
http://runningslowlywithkids.blogspot.com
http://andreakarrickruns.blogspot.com/
http://www.werundisney.com/
http://www.eatsleeprundisney.com/
http://runningwithsass.com.outerstats.com/
http://www.justmeandmyrunningshoes.com/
http://ohsheglows.com/
http://lifeontherunwithoutawatch.blogspot.com/
http://anothermotherrunner.com/
http://www.runningraw.com/
http://msfitrunner.com/
http://www.runningoffthereeses.com/

running-blogs (5)

http://www.aliontherunblog.com/ 
http://www.runthroughthewind.blogspot.com/
http://mealsandmiles.com/
http://www.hungryrunnergirl.com/
http://runningthewindycity.com/
http://blogs.courier-journal.com/accidentalathlete/
http://bloodsweatand.wordpress.com/
http://breaking4.blogspot.com/
http://breaking4.blogspot.com/
http://www.pawelbiega.pl/
http://www.runningchubby.blogspot.com/
http://www.foodandfunontherun.com/
http://davorstanko.wordpress.com/
http://ashleyreven.wordpress.com/
http://cupcakecardio.com/
http://triciaminnick.com/
http://howwerollkatiesblog.blogspot.com/
www.clevelandorbust26point2.blogspot.com
http://www.thisfatguyisrunning.com/
http://mileswithmissy.wordpress.com/
http://bradpoppele.blogspot.com/
http://runberryrun.com/
http://gone4alongrun.wordpress.com/
http://kristysfoodandfitness.tumblr.com/
http://slowfatrunner.blogspot.com/ 

running-blogs-2 (1)

http://louloulovestorun.blogspot.com/
http://competitor.wordpress.com/
http://www.fitmissy.com/blog/
http://jillwillrun.com/
http://cheriarmour.wordpress.com/
http://www.runsforcookies.com/
http://www.projectfit4life.blogspot.com/
www.mile-posts.com
http://www.blog.runtheedge.com/2011/03/blue-collar-running/
http://rollerkoesterrun.com/
http://anothermotherrunner.com/
http://myrunshorts.com/
http://ilikemargarine.com/
http://athleteinme.wordpress.com/
http://www.runemz.com/?m=1
http://www.detroitrunner.com/
http://trexrunner.com/
http://themerryrunner.com/
http://www.runningcoachamy.com/
http://www.sftrails.com/
http://iwillrunforfood.tumblr.com/
www.bendoeslife.tumblr.com
www.thereluctantrunner.tumblr.com
http://www.theboringrunner.com/
http://runbreathebe.wordpress.com

running-blogs-2 (1)

http://www.runningbun.com/
http://kararuns.com/
http://breaking4.blogspot.com/
http://amyrnelson.blogspot.com/
http://www.rungingerrunblog.com/
http://seemomrunfar.blogspot.com/
http://www.mile-posts.com/
http://runjeffrorun.wordpress.com/
http://runcircle.blogspot.com/
http://fitaftersixty.blogspot.com/
http://outandbackrunner.blogspot.com/
http://shutupandrun.tumblr.com/
http://www.dcrainmaker.com/
http://fastrunningblog.com/
http://fitnessfatale.com/
http://runwietecha.blogspot.com/
http://www.mile-posts.com/
http://workmomrun.blogspot.com/
http://www.healthontherun.net/
http://runningintoshape.com/
http://www.nycrunningmama.com/
http://www.milfrunner.com/
http://www.motravels.com/
http://doniellesjourney.blogspot.com/
http://misszippy1.com/

running-blogs-2 (2)

http://runningblog.dallasnews.com/
http://pavementrunner.com/
http://www.hungryrunnergirl.com/
http://www.sneakersandfingerpaints.com/
http://www.seekingbostonmarathon.com/
http://sugarmagnolia70.blogspot.com/
www.seekingbostonmarathon.com
http://cherierunsthis.com/
http://lifes-run.com/
http://toneitup.com/galleries.php
http://www.chasefear.com/
http://jillconyers.com/
http://runeatrepeat.com/
http://runningonmylastleg.com/
http://msfitrunner.com/
http://www.twomotivate.com/
http://www.runnerskitchen.com/
http://www.twentysixandthensome.com/
http://seemomrunfar.blogspot.com/
http://baldrunner.com/
http://www.foodandfunontherun.com/
http://mayberryrunner.blogspot.com/
http://rundogcat.me/
http://www.5milespastempty.com/
http://thegogirlblog.com/

 

http://jessicalikestorun.blogspot.com/
http://www.fortheloveoftherun.com/
http://running4graceandhope.blogspot.com/
http://runningwhilemommy.blogspot.com/?m=1
http://www.chasefear.com/
http://www.paceofme.com/
http://journeyofacanuckmomontherun.blogspot.com/
http://bendoeslife.tumblr.com/
http://nathanmaxwell.net/
http://runningsidebyeach.blogspot.ca/
http://hotchocolaterunner.com/
http://www.runblogger.com/
http://creatinganultrarunner.blogspot.com.au/
http://vanessaruns.com/

 

Salomon Pro Exo S-Lab Socks

Salomon EXO SENSIFIT® Technology offers a wide range of trail running clothing since 4-5 years’ time. S-Lab found out after numerous tests that compression technology which is used for curing some of the blood pressured caused fatigue in health care is also successful during the usage of extreme sports.

Trail running or Ultra running athletes need the certain amount of blood pressure flow to their during these extreme exercises or races. When especially climbing up hills, technical downhill’s or upper body movements the benefit of using compression technology are decreasing fatigue and cramps on calves, quads and hamstrings as well as improving your posture to enable breathing properly.

I use Salomon Exo Calves (2nd and 4th generation) during my long runs supported with Exo T-Shirt for my posture and Salomon Exo ¾ Tights and Twin Skin Shorts for my legs. I have finished my races like London Ultra, Dorset Costal Ultra, DASK Anatolian Mountain Marathon, UTMB CCC 2010 and UTMB TDS 2011 with these outfits ( you can refer to race reports by clicking the names).

Last week Salomon has sent me a pair of Pro Exo Socks to try them and I have been running them for my last four workouts.

These Socks are made of  97% polyamide which includes (54% Nylon, 30% Tactel, 13% Nanoglide, 3% elastane. For long runs it does keep wet and moisture due to its fabrics. The socks are designed with Salomon’s international team so this Trail Running sock makes running easier by providing better ankle support and blood flow thanks to EXO SENSIFIT® Technology.

salomon-banner

They have compression ability on slightly above the ankle and bottom part of your feet. This design enables Shock protection, better grip and compression.  Due to different weather environments and course length/time, it has reinforced toe and heel area for endurance.

During my tests I was quite happy with the performance of the socks. I love at least two or three different Salomon socks and I have at least four pairs of them which I quite loyal to the type of socks that I have.  But these could be my next “loved socks” 🙂

One thing might be improved is the right-left designation on the socks. Most of the Salomon socks are designed for the ergonomics of the right-left foot separately but these do not have any designation or mark. I recommend to use these socks for your extreme races.

Other Salomon Product Reviews

Hayal Ettiğin 500 Macera

Amazon bir kitap cenneti… İngiltere’de olmanın ve 3-5 gün içinde ücretsiz gönderimlerin keyfini çıkarıyorum. Kaliteli kitapları özellikle spor ve macera kitaplarını çok uygun fiyata alabiliyorum.  ‘World’s 500 Ultimate Running Races’ böyle bir kitap. Burada takip ettiğim Mud,Sweat&Tears isimli blogda gördüm ve hemen sipariş ettim.

Kitabın içerisinde 500 adet kısa ve uzun mesafeli değişik koşu bulunuyor. Bunların içerisinde İngilteredeki bir fell yarışından , çöl maratonlarına, Sparthatlondan, UTMB’ye, ABD’deki 100 mil yarışlarından , efsane yol yarışlara kadar bir spekturum var. Okudukça aklınızı oynatabilirsiniz.


Bu yarışların tarihleri, web siteleri, mesafeleri, başvuru koşulları ve erkek kadın parkur rekorları yer almakta. Klasifikasyon biraz karışık olmasına rağmen durmadan karıştırabileceğiniz bizim gibi koşu delileri için sürekli olarak bakılabilecek bir arşiv.

Ülkemiz Türkiye’den sadece Avrasya maratonunun girmesine şaşırmadımç Bu arada bu kitapta iki sayfa ayrılan az sayıda yarıştan biri Avrasya. Ama yakın zamanda ADAM ve Likya yarışlarını bu kataloga sokmak için çabalayacağıma emin olabilirsiniz.

Satın almanız için Amazon bağlantısı

From the Explanatıons of the Amazon  

Ever wanted to run along The Great Wall of China, up the Empire State Building, across the Sahara Desert or join thousands of runners in a major city road race. These running races are included in the list of 500 of the most  classic running races in the world.

The global sport of running has captured people’s imagination since the first competitive race several thousand years ago. Hundreds of running races are held ever day and the biggest of those are watched by millions of people. Races featured range from ten second sprints to several days worth of running over hundreds of miles. There are running races included from every continent and most are open to anyone in the world.

Whether you are interested in a five km race around a city centre or a marathon across mountain ranges this book has a race for you.

• Cross country – experience the mud and the drama of the English cross country championships
• Mountain – run to the top of Mount Olympus in Greece
• Multi-terrain – get sweaty in Brazil completing the Jungle marathon
• Road – join thousands of others running marathons through the world’s greatest cities
• Snow – run a marathon to the North Pole
• Stage – compete as part of a team in the famous Ekiden relays in Japan
• Stair – catch the view from the top of the Empire State building
• Track – compete against Britain’s best in the famous British Milers Club races
• Trail – explore the ancient world whilst running on the Great Wall of China
• Ultra –challenge yourself in the heat of the Death Valley

The diversity of races is also matched by the number of countries featured with races from over 100 countries included in the list of ultimate running races.

This list of ultimate running races is compiled by Angela Mudge (world champion mountain runner) along with contributions from some of the world’s leading runners including Kilian Jornet, Mara Yamauchi, Ryan Sandes and Jonathan Wyatt.

Click to buy


Arazi Koşusu Fotoğrafları – The Photos of Cross Country Running

Sevgili Alp Ulagay 4-5 hafta önce Adım Adım koşuları ile ilgili harika bir röportaj yapmıştı benle. Hem ofis hem de Belgrad ormanında yaptığımız fotoğraf çekimlerinde muhteşem fotoğraflar çeken Serkan Şentürk‘ün peşinden koşuyordum. “Serkan bana fotoğraflarımdan gönder lütfeeen” şeklinde yakarmalarıma istinaden saolsun bana olağan üstü çektiği fotoğrafları gönderdi. İnsan kendisini profesyonel fotoğrafçı tarafından bu kadar detaylı çekilince tanıyamıyor neredeyse…

Dear Alp Ulagay interview with me about Adım Adım runs nearly 4-5 weeks ago. After the photo-shoots made both in the office and in Belgrad forest, I was running after  Serkan Şentürk to give me his fabulous shoots, and he sent the pictures. One doesn’t simply know himself after a professional photo shoot in details.

Serkan fotoğrafları çekmek için yerlere yattı, siper aldı, beni bir çok kez aynı rotada koşturdu ve indirdi. O gün Avrasya Maratonu öncesi 24km koşup sonra bunları gerçekleştirmek beni yormadı; fotoğraflar bunları kanıtlar 🙂

Serkan lied on the floors to take me, took shelter behind or he made me run in the same route over and over again. That day running Eurasia Marathon for 24 km and doing these after didn’t tire me; and the photos are the proof of it.

Teşekkürler Serkan Şentürk ve Alp Ulagay

Thanks a lot Serkan Şentürk and Alp Ulagay

Muazzam fotoğraflar ve Röportajı aşağıda beğeninize sunuyorum.

I offer you the amazing photos and the interview below.

Tags: Alp Ulagay, Belgrad ormanı, Serkan Şentürk, Haber Türk, Adım Adım, Avrasya Maratonu


Salomon Advanced Skin S-Lab Set Test

Bu hafta sonu UTMB CCC öncesi son iki antremanımı yaparak 21 haftalık antreman serüvenime noktayı koydum. Saolsun Salomon Türkiye (CMSSpor) bana desteklerini hiç esirgemedi ve bana yarışta kullanmam için Salomon Advanced Skin S-lab Pack Set çanta, Salomon Minim Packlite Ultra Light Goretex yağmurluk ve Salomon XT Vest (Hafif yelek) vererek donanım eksiklerimi giderdi; tekrar teşekkürler.

Salomon Turkey supported me with Salomon Advanced Skin S-lab Pack Set, Salomon Minim Packlite Ultra Light Goretex Jacket and Salomon XT Vest before UTMB CCC;  which i really appreciate. Thanks a lot for their support !

 

Pazar günü yelek şeklinde olan çantamı denedim ve yarışa ekipmanlarımı azaltarak girmeye sebep olacağını düşündüğümden kesinlikle bu çanta ile girmeye kara verdim. Mevcut çantamın yarısı ağırlığında olması yani 300 Gram olması bana 300 gram daha hafiflik kazandıracak. Çantanın alt tarafta hem koşarken videosunu hem de İngilizce okuyucular için hazırladığım test videosunu izleyebilirsiniz.

salomon-banner

I have preferred to use this pack instead of my Salomon XT Wings 5; where this pack is only 300 grams in weight and gave me the opportunity to leave some stuff and be lighter 🙂

As i will summarize the below features in Turkish only; you can watch the full English narrated 3 minute test video on below. 🙂

Çantanın videoda anlatıldığı gibi ön sol tarafında velcro bantla tutturulmuş fermuarlı bir anahtar, jel ve koruma cebi var. Tüm Salomon yarış çantalarında olduğu gibi acil durum düdüğü mevcut. Bu çanta ise diğerlerinden farklı olarak ayrıca acil durum battaniyesi de içermekte. Çantanın su torbası izolasyonlu ve su borusu da aynı şekilde ısı isolasyon korumalı. Bu size serin su içme fırsatını uzun süre sağlıyor.

Sırt kısmında ince filden bir diklemesine uzun göz yağmurluk ve küçük tefek eşyalarınızı rahatlıkla alabilecek durumda. Aynı şekilde filmde görebileceğiniz gibi yanlarda fileden ama fermuarlı küçük cepleri var. Buralara kafa feneri, para ya da küçük yiyecekler konulabilir.

Sırtınızı kesinlikle terletmeyen yapıya sahip bu çantada su torbası ile sırtınızın arasında izolasyon ve hefes alabilir delikli kumaştan üretilmiş bir ağ var. Bu ağ sizlerin rahat etmenizi ve hava dolaşımı ile sırtınızın çantaya yapışmasını engelliyor.Yarışa gitmeden önce Fırat ile aşağıdaki video’da son durumu anlattık. Hem yürüdük, hem koştuk, hem tırmandık, bir ara ormanda kaybolduk ama eğlendik. Bu antreman benim için çok önemli idi çünkü malzeme ve çantamın testini yaparak doğru seçimi yapmak zorundaydım. Tüm bu 21 haftanın en az yüzde 70’inde bana moral veren, koşan, antremanlarımı aksattığımda uyaran, beslenme ve teknik konusunda destekleyen Fırat Gürler’e teşekkür ederim. Benimle beraber yaşadığı bu ağır antremanları kendi bilgisi ile yoğurup şimdi bunları ders verdiği öğrencilerine aktarıyor ve onları hazırlıyor…

Salomon elit atleti Killian Jornet’in giydiği ve gıpta ile baktığım bu çantaya sahip olup kullanmak bile ayrı keyif. Salomon Labaratuarları insan anatomisi ve tasarım konusunda dünyanın en gelişmiş spor malzemelerini üretiyorlar. Özellikle kumaş kalitesi ve hafiflik konusunda son 3-4 yılda çok ciddi far kaydettiklerini birebir gözlemlemekteyim. Tebrikler…


Kuzey Kıbrıs Koşu – North Cyprus Trail Run

Mayıs ayında üniversitemin kurucusu olduğum (DAÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübünün konferansı nedeniyle ziyaret ettiğim ve geçmişte 6 yılımı geçirdiğin Kuzey Kıbrıs’ta bir fırsat 2 saatliğine çok sıcak bir atmosferde adanın kuzey bölümünde Girne şehrinin doğusundaki Tatlısu beldesi yakınlarında koşma fırsatını buldum.

I have visited Turkish Republic of Nothern Cyprus for a conference visit to my undergraduate university EMU. (www.emu.edu.tr) During the visit i have visited the village of Tatlısu on the north east part of Kyrenia. And as always i went on a trail run.

Kaldığım harika bungalowlar ve sakin bir noktada bulunan Zambak Tatil köyüne ulaşmak için: http://www.zambaktatilkoyu.com/ The village i have spent my time has a small hotel with bunglalows that i recommend. http://www.zambaktatilkoyu.com/

Özellikle bu alanda bulunan bir küçük göl etrafında bulduğum küçük patika yolu gerçekten çok keyifli idi. Ancak sıcak gerçekten çok etkiledi. 2 saat içinde 1.5 litreden fazla su ve 2 tuz hapı ve 2 enerji jeli bitirdim. I had a 2 hrs trail run round the small lake. The weather was very hot which forced me to consume 1.5 liters of water, 2 gels and 2 saltsticks.

Koşu sırasında çektiğim kısa video’yu izleyebilir ve koştuğum alan hakkında anlattıklarımı dinleyebilirsiniz. You can watch the trail running video below.