10 Greek Street

Londra`nın rezervasyon almayan restoranları çok fazla. Özellikle Soho bölgesinde Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü yer bulmak imkansız. Rezervasyon ve bunların sürekli iptali ve yenilenmesi ile uğraşmak istemeyen restoranlar çareyi rezervasyon yapmamak ve erken gelen oturur mantığı ile hareket etme ile çözmüşler.

Bu restoranların bazıları: Spuntino, Barrafina, Polpo, Polpetto ve son gittiğimiz 10 Greek Street. Tüm listeye ise buradan ulaşabilirsiniz. Biz de gene arkadaşımız Eytan’ın önerisi üzerine bir gece kapısında kaldığımız ikinci sefer ise öğlen barında zar zor yer bulduğumuz bu restorana kendimizi atıyoruz.

Soho’nun göbeğindeki Greek Street 10 numarada bulunan restoran’ın ismi de adresi.  Kapıdan girince ileriye doğru ince uzun bir restoran. Sağlı solu küçük basit tahta masalar. Küçük süt şişesi tadında su şişeleri ve bardaklar.


Her noktası değerlendirilmiş ve koridorun sonunda önünde dört kişinin oturduğu mutfağın önünde bara geçip oturuyoruz. İspanyol asıllı garson ve mutfak görevlisi arkadaş hemen önümüze su ve şişe getiriyor. Mutfakta müthiş disiplin var. Dört adam kıvırcık saçlı şefe sürekli emredersiniz diyor başka bir şey demiyor.

Restoran’ın hem ortağı hem şefi ise Cameron Emirali. Wapping Project isimli restorandan tanınıyor.Her gün mönü değişiklik gösteriyor ve mutfağın karşısındaki kara tahtalarda aperatifler ve ana yemekler sergileniyor.

Diğer ortağı ve müdür Luke Wilson ise şarap uzmanı. Menüde bir düzine şarap var ve şişe, bardak ve karaf seçenekleri mevcut.

Bar da yemek yemek çok keyifli. Biz açıkçası üstümüze mutfaktan gelen kokuların sinmesini aldırmıyoruz. O hengameyi, hiyerarşiyi, bazen kavgayı ve gerginliği, hızlı servisi ve artıları eksileri en güzel izleyeceğiniz yer sanırım burası. Birisi restorana girince ‘ ama sadece barda yerimiz var’ dedimi dünyalar bizim oluyor.

Ben başlangıç olarak İspanyol baharatlı domuz sucuğu chorizo alıyorum. Haif yağlı tost ekmeği üzerine. Bu bile iki adet alınsa sizi tüm gün boyu götürebilecek kadar doyurucu.

Sonra seçimim bu küçük tabak restoranlarının favorilerinden soğuk et tabağı. Porsiyonuna göre yedi sterlin komik bir ücret. Nefis turşu ve zeytinler ile geliyor.

Sedefin seçimi balık. Ahtapot ızgara alıyor. Kıvamında ızgara, nar ve roka ile servis ediliyor.

Gene İngiltere’de sürekli bu küçük tabak yemekleri restoranında olmazsa olmaz Sardalyalar. Yarım posriyonu 5.5 Sterlin ve bu iki küçük yavru bu fiyata dahil. Ana yemek olarak tam porsiyon da almanız mümkün.

Ben öğlen olduğundan sıcak yemekten değil sürekli bu mezeleri indirmek ile meşgulüm. İkinci şişe Camden Lager biramı yuvarlıyorum. Ve sipariş olarak İngiliz biftek ve turp otu sosu ile önüme hemen geliyor.

Tatlı hakkımızı favorimiz Gelupo‘dan kullanmak istediğimizden dolayı pas geçiyoruz. Espressomuzu almak kafi oluyor.

Restoranda biz otururken mutfak önünde diğer yemekleri görme şansımız oldu. Kuzu pirzolalar iki kişinin paylaşacağı şekilde müthiş doyurucu olabilir. Hele yanında nefis patates kızasrtması var ise. Tüm ızgaralar kömür ızgarası ve çok kontrollü pişiriliyor. Dolayısı ile ızgara yemekleri tavsiye ederim.

Biz müthiş keyif aldık. Kesinlikle Londra listenize alınız.

Adress: 10 Greek Street W1D 4DH  Telephone: 020 7734 4677

Open noon-11.30pm Mon-Sat. Lunch noon-3pm. Dinner 5.30pm-11pm

Web: http://10greekstreet.com/

Londra`dan beğendiğimiz Kafe , Pub ve restoranlar / Best Food spots & posts from London

Türkiye`den Mekan Önerileri / Turkish Food Related Reviews

Dünyadan Mekan Önerileri / World Wide Food Spots & Posts


Paylaş